Zabudowa pralki w łazience – sprawdzone sposoby ukrycia sprzętu

Autor: Ola

Zabudowa pralki w łazience jest coraz częściej praktykowana. Można ją przeprowadzić na kilka sposobów, przy czym najbardziej popularne jest umieszczenie sprzętu pod blatem. Do zabudowy nadadzą się wybrane modele pralek. Spore ograniczenie spotka się w przypadku tych ładowanych od góry.

Nowoczesna biało-szara łazienka z pralką  i suszarką zabudowanymi we wnęce

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czy zabudowa pralki w łazience jest dobrym rozwiązaniem
  2. jakie wymiary mają modele pralek do zabudowy
  3. jakie są sposoby ukrycia pralki w łazience

Czy zabudowa pralki w łazience jest modnym rozwiązaniem?

Zachowana w szarej kolorystyce łazienka z pralką w otwartej zabudowie pod blatem

Eksponowanie sprzętu AGD poza kuchnią jest rzadko praktykowane. Pralka jest niezbędnym elementem wyposażenia, który niestety zajmuje sporo przestrzeni i raczej nie należy do ozdobnych. W domach wolnostojących można wygospodarować specjalne osobne pomieszczenie, w którym znajdować się będą pralka i/lub suszarka. Pralnia w mieszkaniach należy do rzadkości, w związku czym urządzenia te najczęściej stawiane są w łazience. Osoby ceniące sobie estetykę i funkcjonalność podejmują starania, by były one jak najmniej widoczne. Stąd też coraz częściej spotykanym rozwiązaniem, które nadaje wnętrzu urody oraz wpływa korzystnie na praktyczność i wygodę, jest zabudowana pralka w łazience.

Żeby uzyskać jak najbardziej zadowalający efekt, najlepiej pomyśleć o ukryciu pralki już na etapie projektowania przestrzeni. Istnieje wiele świetnych pomysłów, dzięki którym uda się wkomponować sprzęt do reszty pomieszczenia. Możliwości zabudowy pralki zależą od powierzchni łazienki i jej układu. W przypadku tych o małym metrażu lub nieustawnym wnętrzu wygospodarowanie miejsca na pralkę jest częstym problemem. Niektórzy zmuszeni są nawet na postawienie sprzętu w przedpokoju lub kuchni. Bez względu na to, jaka i gdzie będzie znajdowała się zabudowa, trzeba pamiętać o pozostawieniu luzu nad sprzętem i po bokach (około 5 cm), żeby zapobiec przenoszeniu się drgań emitowanych podczas jego pracy na znajdujące się wokół powierzchnie. Dodatkowo kilku centymetrów wolnego miejsca z tyłu na węże do wody.

Pralka w łazience – jakie wymiary mają modele do zabudowy?

Zabudowa pralki w łazienkach najczęściej przeprowadzana jest z wykorzystaniem specjalnych modeli. W RTV EURO AGD oferowany jest spory ich wybór różnych marek, w tym m.in.: Whirlpool, Amica, Candy, Electrolux, Hoover, Bosch czy Indesit. Sprzęt dostępny jest w następujących wariantach wymiarowych:

Polecane pralki do zabudowy
  • 3 599 zł
  • 2 899 zł
  • 1 499 zł
  • 2 199 zł
  • 1 599 zł

Jak ukryć pralkę w łazience – pod blatem

Wykończona w marmurowej stylizacji łazienka z pralką i suszarką zabudowanymi w schowku

Łazienka z pralką w zabudowie pod blatem jest jednym z najczęściej spotykanych rozwiązań. Wybór modelu zależy od wielkości blatu. W przypadku tych mających co najmniej 60 cm szerokości najlepiej zdecydować się na specjalną pralkę do zabudowy. Z kolei przy węższych blatach dobrym rozwiązaniem będzie model wolno stojący super slim o głębokości do 39,9 cm lub slim o głębokości 40-49,9 cm. Ograniczona przestrzeń pod blatem uniemożliwia odpowiednią wentylację. Dlatego też najlepiej postawić na zabudowę z ażurowymi drzwiami (doskonale sprawdzą się żaluzjowe) bądź zostawić ją otwartą. Wówczas jeśli chce się dostosować pralkę do koloru szafek, wystarczy ją pomalować.

Jak zabudować pralkę w łazience - w „szafie”

Pralka w nowoczesnej łazience bywa umieszczana w zabudowie z drewna lub płyt meblowych, która wygląda jak szafa. Propozycja dedykowana jest posiadaczom łazienek sporych rozmiarów. Przestrzeń nad pralką można różnie wykorzystać np. postawić suszarkę, zamontować półki na środki czystości, papier toaletowy czy kosz na pranie. Z powodzeniem w takim schowku można postawić pralkę ładowaną od góry, które wymaga pozostawienia około 60 cm na otwarcie pokrywy. Jeśli podejmie się decyzję o zamknięciu drzwiami całej zabudowy na froncie, powinno się wykonać otwory wentylacyjne, aby zapewnić wymianę powietrza w schowku. W innym wypadku na czas prania i kilka minut po nim konieczne będzie pozostawienie otwartych drzwi zabudowy.

Jak schować pralkę w małej łazience - wnęka

Pralka w małej łazience może zostać ukryta we wnęce, którą jeśli nie istnieje oryginalnie z łatwością, wydzieli się przy użyciu płyt gipsowo-kartonowych. Wykonując wnękę należy wcześniej przemyśleć dokładnie wymiary, tak by swobodnie ulokować w niej wybrany model pralki. W przypadku niewielkich łazienek powinno się maksymalnie wykorzystywać każdą przestrzeń, dlatego półki nad urządzeniem piorącym to konieczność. Ustawiona we wnęce pralka wygląda naturalnie i nie burzy ogólnej stylistyki pomieszczenia. Uwydatnienie wnęki za pomocą ciekawych płytek, koloru czy innej faktury sprawi, że będzie stanowić centralne miejsce łazienki.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link