Jak kupić cichą zmywarkę? Na co zwracać szczególną uwagę?

Autor: Anna

Coraz więcej pokojów dziennych, nie tylko w nowoczesnym budownictwie, jest połączonych z aneksem kuchennym. Generuje to często konieczność zakupu cicho pracującej zmywarki, która nie będzie zakłócała snu czy wypoczynku na sofie. Cicha zmywarka jest również niezastąpiona w przypadku, gdy w domu mieszkają małe dzieci, które większość dnia przesypiają.

Małe dziecko zaglądające do zmywarki

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym powinna wyróżniać się cicho pracująca zmywarka
 2. na jakie parametry powinno się zwrócić uwagę, wybierając dobrej jakości zmywarkę
 3. jakie są najcichsze modele zmywarek
 4. ile kosztuje cicha zmywarka
 5. kto powinien zainwestować w cichą zmywarkę

Jak znaleźć cichą zmywarkę?

Mężczyzna włączający zmywarkę

Poziom hałasu jest jednym z najważniejszych parametrów większości sprzętów AGD. Cicho pracujące urządzenie nie zakłóca domownikom drzemki, przyjmowania gości, oglądania telewizji czy pracy zdalnej przy stole w jadalni. W specyfikacji zmywarek głośność określona jest w decybelach. Najcichsze zmywarki można bez obaw uruchamiać w nocy. Na podstawie tych wielkości wyróżnić można trzy rodzaje sprzętów:

 • bardzo ciche – generujące do 43 dB;
 • ciche – w których poziom decybeli oscyluje między 44 a 47 dB;
 • dostatecznie ciche – poziom hałasu nie może być wyższy niż 48 dB.

Warto zaznaczyć, że przyrost głośności o 10 dB podwaja głośność.

Ciche modele zmywarek

Na rynku dostępnych jest wiele dobrej jakości zmywarek, z czego najcichsze są:

 • Whirlpool WSFO 3O23 PFX (43 dB) o wymiarach 45 × 85 × 59 cm, z użyciem wody na poziomie 9 litrów pomieści 10 kompletów naczyń;
 • Bosch SMS46NI04E (42 dB) o wymiarach 60 × 84,5 × 60 cm – to pojemny sprzęt przeznaczony na 13 kompletów naczyń. Model ten wyróżnia się niskim zużyciem prądu;
 • Beko DEN48520X (43 dB) o wymiarach 59,9 × 85 × 60 – to zmywarka idealna dla dużej rodziny, ponieważ pomieści aż 15 kompletów naczyń. Pracuje również na połowie załadunku;
 • AEG AirDry FFB93706PM (40 dB) – o wymiarach 59,6 × 85 × 61 cm, zużywa 11 litrów wody na cykl. Zmieści 15 kompletów naczyń.

Innymi modelami zmywarek, określanymi jako ciche w pracy, są:

 • Indesit DSFO 3T224 CS (44 dB) o wymiarach 45 × 85 × 59 cm – pomieści 10 kompletów naczyń i zużywa jedynie 9 litrów wody na cykl zmywania;
 • Electrolux ESF5545LOX AirDry (44 dB) o wymiarach 60 × 85 × 62,5 cm – nadaje się do jednoczesnego zmywania 13 kompletów naczyń. Zużywa 9 litrów wody na cykl;
 • Candy CDP 2D1145X (45 dB) o wymiarach 45 × 85 × 58 – to niewielka zmywarka zużywająca jedynie 8 litrów wody na cykl i mieszcząca 11 kompletów naczyń.
 • 2 449 zł
 • 1 199 zł
 • 1 549 zł
 • 2 999 zł
 • 1 399 zł

Na jakie parametry zmywarki należy zwrócić uwagę?

Kobieta przygotowująca zmywarkę do pracy

Poza poziomem decybeli o wydajnej pracy zmywarki decydują inne parametry. Ważne jest niskie zużycie wody, co będzie przekładało się na wielkość rachunków. Optymalnie sprzęt powinien zużywać od 8 do 10 litrów wody na jeden cykl zmywania. To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także ochrona środowiska naturalnego. Wiele o sprzęcie mówi jego klasa energetyczna. Warto zwrócić uwagę na to, co znajduje się w specyfikacji. Zmywarki z oznaczeniem A+++ zużywają ok. 237 kWh prądu, A++ ok. 266 kWh, natomiast te należące do klasy A+ ok. 295 kWh.

Zarówno zmywarki wolnostojące, jak i przeznaczone do zabudowy mogą być wyposażone w panel sterujący zintegrowany lub widoczny. Pierwszy znajduje się na górze zmywarki po jej otwarciu. Drugi zlokalizowany jest we frontowym panelu drzwi. Od indywidualnych preferencji użytkownika zależy jego wybór. Panel zintegrowany znajduje się najczęściej w modelach przeznaczonych do zabudowy.

Przed wyborem zmywarki należy upewnić się, jakie ma ona programy. Przydatne są programy: eco, do zmywania nocnego (zazwyczaj jest on dłuższy, ale też znacznie cichszy), mycia garnków, szkieł i naczyń wymagających (których struktura mogłaby zostać naruszona w normalnym, automatycznym cyklu) oraz do zmywania krótkiego (gdy zależy nam jedynie na odświeżeniu naczyń, które długo leżały w szafce czy komodzie).

Ponieważ w zmywarce często gromadzą się resztki pokarmowe, co może być powodem nieprzyjemnego zapachu, dobrze jest, gdy w podstawowym programie pracy uwzględnione zostało samoczyszczenie. Wysoka temperatura pozwala na zminimalizowanie ryzyka rozwoju bakterii, grzybów i pleśni.

Ile kosztuje cicha zmywarka?

Dokładny koszt zmywarki uzależniony jest od wielu czynników, w tym od jej wielkości i marki. Najczęściej jednak za najciszej pracujący sprzęt należy zapłacić od około 1300 zł do nawet 5000 zł.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link