Powerbanki - energia w kieszeni. Jak wybrać?

Autor: Jerzy

Mogłoby się wydawać, że powerbank to współcześnie urządzenie, które zna każdy. Czy wiesz jednak jakie istnieją rodzaje przenośnych banków energii? Jakie urządzenie będzie dla Ciebie najlepsze? Z naszego poradnika dowiesz się, jak wybrać powerbank, który będzie przydatny dla Ciebie na co dzień.

 

Tablety i smartfony powoli przejeły już rolę głównych urządzeń elektronicznych. Używamy ich w domu, w pracy i w podróży. Również na wakacjach, spotkaniach towarzyskich i imprezach. Towarzyszą nam bezustannie – zasadne wydaje się zatem stwierdzenie, że to komputer osobisty nowej generacji. Z jedną, olbrzymią wadą. Jest nią długość pracy na baterii. 

Ile razy zdarzyło się, że czekając na ważny telefon wyłączaliśmy wszystkie dodatkowe opcje, wygaszaliśmy ekran i staraliśmy się nie robić nic, co mogłoby dodatkowo rozładować akumulator tylko dlatego, że w pobliżu nie było gniazdka? Sytuację dodatkowo utrudnia fakt, że zamiast tradycyjnych akumulatorów, w telefonach coraz częściej wykorzystywane są obudowy unibody, przez co dokupienie zapasowego źródła energii w postaci drugiej baterii jest niemożliwe. Z zazdrością i nostalgią wspomina się zatem czasy, kiedy telefon służył nam ponad tydzień, bez konieczności podłączania go do ładowarki.

Czym jest powerbank?

Rozwiązaniem dla szybko rozłądowujących się baterii może się jednak okazać kupno powerbanku, czyli niewielkiego urządzenia, w którego wnętrzu została wbudowana bateria litowo-jonowa lub litowo-polimerowa, którą można wielokrotnie ładować. Będzie ona przydatna do ładowania urządzeń przenośnych, kiedy nie mamy dostępu do prądu z gniazdka elektrycznego. Po naładowaniu banku energii można go nosić przy sobie, by np. w samolocie, autobusie, pociągu czy na rowerze.
Dzięki powerbankowi można uzupełnić zapasy w akumulatorze telefonu, tabletu, słuchawek bezprzewodowych, aparatu fotograficznego, nawigację, e-readera, selfie sticka czy innego urządzenia przenośnego ładowanego poprzez port USB o mocy wejściowej do ok. 2 A. Wartość zależy od danych technicznych powerbanku. Są również takie banki energii, które mają znacznie wyższą moc wyjściową i pozwalają na naładowanie znacznie większej liczby urządzeń, takich jak np. laptop.

Jakiego banku energii potrzebuję?

Przed dokonaniem wyboru oraz zakupem istotne jest aby się zastanowić i odpowiedzieć sobie na parę pytań dotyczących powerbanku. 
 
Jak dużo dodatkowej energii potrzebujesz? 

Jeżeli korzystasz tylko z telefonu, który raz na jakiś czas się rozładowuje i potrzebujesz energii na kilkadziesiąt dodatkowych minut – wystarczy Ci mały power bank o pojemności od 2000 do 5000 mAh. Jeśli jednak dużo podróżujesz, często używasz telefonu, jesteś całe dni bez dostępu do gniazdka elektrycznego, masz kilka urządzeń przenośnych, które chcesz lądować – potrzebne Ci będą bardziej pojemne baterie. Wówczas im większa pojemność, tym lepiej. Pamiętaj jednak, że produkty o dużych pojemnościach są większe i cięższe.

Rozmiar i waga urządzenia. Gdzie będziesz nosić powerbank: w kieszeni czy w torbie?

Kwestia rozmiaru i wagi urządzenia jest równie ważna jak jego pojemność. Większe baterie potrafią ważyć nawet do 0.5 kilograma. Dlatego, jeśli planujesz nosić bank energii w kieszeni musisz zwrócić uwagę na wielkość urządzenia. Jeżeli chcemy nosić powerbank przy sobie w torbie lub walizce, rozmiar może mieć mniejsze znaczenie, choć zawsze im mniej gramów i centymetrów, tym wygodniej.

Dobrze więc wybór banku energii rozpocząć od znalezienia kompromisu pomiędzy pojemnością a rozmiarami urządzenia.


Polecane powerbanki
 • 119 zł
 • 49,99 zł
 • 69,99 zł
 • 129 zł
 • 379 zł

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?


Przed zakupem zwróć uwagę na: 

 • wskaźniki poziomu naładowania baterii: jest to bardzo przydatna funkcja, która pokaże Ci, jaki poziom energii ma Twój powerbank. Najczęściej stosowane są 4 diody LED pokazujące odpowiednio: 25%, 50%, 75% i 100% naładowania lub wyświetlacz cyfrowy. Aby uzyskać taką informację czasem należy wcisnąć przycisk lub po prostu potrząsnąć urządzeniem. Taki wskaźnik znajdziesz np. w modelach Reinston czy Natec;

 • uniwersalność: mamy możliwość ładowania dwóch urządzeń na raz, jeśli urządzenie ma 2 wyjścia (np. w powerbankach Reinston), zaś dodatkowe końcówki/kable dołączone do zestawu zawsze są przydatne, ponieważ pozwala to na rozszerzenie liczby produktów, które możesz naładować, a które mają inne wejścia niż USB. Istnieją również zestawy, w których znajdziesz złącza do produktów marki Apple;

 • prąd ładowania powerbanku (na wejściu): im więcej amperów, tym szybciej naładujemy nasz powerbank; 
 • prąd ładowania urządzeń (na wyjściu): im więcej amperów, tym szybciej będziemy ładować powerbankiem inne urządzenia, pod warunkiem, że masz telefon, który jest wyposażony w odpowiednie wejście;
 • rozwiązanie typu: szybkie ładowanie (Quick Charge): to nowa technologia Smart, która pozwala na prawie 2 razy szybsze ładowania telefonu, jeśli masz telefon, który jest do tego przygotowany. Podwójne wyjście Smart automatycznie rozpoznaje rodzaj podłączonego urządzenia i dobiera odpowiedni poziom prądu elektrycznego,  ładując w taki sam sposób, jak oryginalna ładowarka;
 • bezpieczeństwo: dobrze by było, gdyby bank energii posiadał bezpiecznik zapobiegający zwarciom czy przeciążeniom. Baterie litowo-polimerowe – są bardziej odporne w przypadku zwarcia lub przeładowania i ich użycie eliminuje problem ewentualnego wycieku elektrolitu (jak np. w litowo-jonowych), co w znaczącym stopniu podnosi bezpieczeństwo użytkowania. Dzięki swojej budowie są również bardziej kompaktowe;
 • obudowa i wygląd: najczęściej spotykanym materiałem do produkcji obudowy jest plastik, natomiast dużo bardziej odporne obudowy to te wykonane z ABS, metalowe, aluminiowe, silikonowe i wodoodporne albo pancerne, czyli o wzmocnionej odporności na upadki. Pamiętajmy również o ciekawym i oryginalnym wzornictwie. Możemy wybierać pomiędzy ogromną gamą kolorów i wzorów;


ZOBACZ OFERTĘ POWERBANKÓW W NASZYM SKLEPIE

 Masz inne pytania? Skorzystaj z zakładki "Pytania i odpowiedzi"!

Pytania możesz zadać na stronie danego produktu w zakładce "Pytania i odpowiedzi". Wystarczy się zalogować i zadać pytanie. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, zostaniesz poproszony o jego utworzenie oraz wybór nicku. Na pytania odpowiadają użytkownicy, wspierani przez Autoryzowanych Przedstawicieli producentów, Ekspertów RTV EURO AGD oraz niezależnych Doradców.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny