Pojemniki na jajka, czyli jak bezpiecznie transportować i efektywnie eksponować na stole jajka

Autor: Ola

Pojemnik na jajka przede wszystkim umożliwia bezpiecznie ich transportowanie. Od jakości przechowywania zależy też ich świeżość i zdatność do spożycia. Odpowiednie pojemniki do jajek utrzymują korzystny mikroklimat i ograniczają rozwój bakterii. Jaki pojemnik będzie najlepszy?

Papierowy pojemnik na jajka

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie pojemniki na jajka dostępne są na rynku;
  2. dlaczego ważne jest odpowiednie przechowywanie produktów żywnościowych;
  3. jaki pojemnik na jajka będzie najlepszy do lodówki, a jaki do transportowania.

Pojemnik na jajka – rodzaje i typy dostępne na rynku

Plastikowy pojemnik na jajka

Pojemnik na jajka umożliwia przede wszystkim bezpieczne ich transportowanie ze sklepu, bazaru czy od gospodarza do swojego domu. Specjalnie wyprofilowane od wewnątrz pudełko, posiadające odpowiednio głębokie wgłębienia na każde jajko, zapobiega ich stłuczeniu. Rynek oferuje wiele rodzajów takich produktów: od papierowych klasycznych wytłaczanek (mieszczących nawet 30 jaj), przez plastikowe zamykane pudełka (o pojemności tuzina) aż po szklane lub wykonane z mieszanki tworzyw sztucznych pojemniki na jajka do lodówki (na 6, 10 czy 12 jaj). Szczególnie te ostatnie są cennym nabytkiem do domowej kuchni. Pozwalają bowiem na zachowanie porządku w chłodziarce i zabezpieczają jajka przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas uzupełniania zapasów spożywczych w lodówce oraz w trakcie porządkowania czy czyszczenia jej wnętrza. Tego typu funkcje zapewniają pojemniki takie jak HILLMANN Pojemnik na jajka AGDLO04, który wyposażony w pokrywkę i solidny mechanizm zamykania, umożliwia komfortowe otwieranie pudełka. Został on wykonany z materiałów bezpiecznych dla zdrowia i neutralnych dla żywności, przez co zachowuje optymalny mikroklimat w swoim wnętrzu, ograniczając rozwój bakterii na skorupkach. Pojemnik na jajka do lodówki tego typu dodatkowo można myć w zmywarce, dzięki czemu jego użytkowanie jest jeszcze bardziej komfortowe.

Jaki pojemnik na jajka jest najlepszy do lodówki, a którego unikać?

Zapotrzebowanie na pojemniki do jajek stale rośnie, ponieważ produkty te stanowią pełnowartościowe źródło białka, witamin i różnorodnych składników mineralnych. Niezbędne w każdym domu jajka, wykorzystywane są nie tylko do potraw i deserów, ale również naturalnych kosmetyków pielęgnujących ciało i włosy. Dlatego decydując się na zakup pojemnika, warto najpierw ustalić, w jakim miejscu jajka będą przechowywane, gdyż nie wszystkie tworzywa polecane są do trzymania w lodówce. A to właśnie od jakości magazynowania często zależy świeżość i zdatność artykułu spożywczego do użycia. Tylko pojemniki na jajka wysokiej jakości zdolne są do utrzymania korzystnego mikroklimatu i odseparowania jaj od niekorzystnych czynników zewnętrznych. Coraz powszechniej producenci lodówek zapewniają wyznaczone miejsce w chłodziarce na jajka, oferując różnorodne przegródki, podstawki i foremki. Praktyczne, wygodne i bezpieczne wyposażenie sprzętu kuchennego AGD tego typu oferuje m.in. lodówka do zabudowy Amica BK3195.4NFVC. Odpowiednie tworzywo, z którego wykonane są pojemniki na jajka, sprzyja zachowaniu cennych składników odżywczych znajdujących się wewnątrz produktów. Niskiej jakości plastik czy inne syntetyczne materiały mogą niekorzystnie wpływać na właściwości jedzenia. Uwalniają one szkodliwe związki i przyspieszają procesy gnilne artykułów spożywczych, zmuszając konsumenta do ich wyrzucenia i zakupu nowych. Pojemniki na jajka do lodówki pozwalają zaoszczędzić pieniądze i miejsce w chłodziarce.

  • 329 zł
  • 169,99 zł
  • 199 zł
  • 449 zł
  • 449 zł

Pojemniki na jajka papierowe – czy są też polecane?

Jajka w specjalnym pojemniku w lodówce

Papierowe pojemniki na jajka, styropianowe czy kartonowe, tzw. wytłaczanki, również z powodzeniem można wykorzystywać do transportowania i magazynowania jajek. Takie produkty chronią kruche skorupki przede wszystkim dzięki zdolnościom amortyzującym wstrząsy. Względnie elastyczne materiały, z których opakowania są wykonane, minimalizują ryzyko pęknięcia. Papierowe pojemniki na jajka to najbardziej powszechny rodzaj opakowań. Duże wytłaczanki zwykle mogą pomieścić 30 sztuk jaj klasy XL. Najczęściej przeznaczone są do hurtowego przewożenia, ponieważ umożliwiają tzw. paletowanie, czyli układanie pojemników na jajka pionowo, w kolumnach. Z kolei na półkach sklepowych przeważnie można dostać jajka w papierowych paczkach, czyli pojemnikach mieszczących 4, 6, 10 lub 12 jaj z pokrywką i mechanizmem zamykającym pudełko.

Pojemnik na jajka – cena

Cena pojemników na jajka zależy od rodzaju i wielkości pudełka oraz materiału, z którego został wykonany. Przykładowo koszt wielofunkcyjnego i bezpiecznego dla żywności pojemnika HILLMANN AGDLO04 to zaledwie kilkanaście złotych. Natomiast papierowe pojemniki na jajka dostępne są głównie w sprzedaży hurtowej, zazwyczaj w liczbie 100 sztuk, na zakup których trzeba wydać co najmniej kilkadziesiąt złotych.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link