Podwójny piekarnik – poznaj jego największe zalety

Autor: Sara

Jeśli piekarnik należy do urządzeń często używanych w twojej kuchni i zależy ci na jak największej oszczędności czasu w niej spędzonego, rozważ zakup piekarnika z funkcją Dual Cook. Umożliwia on przygotowanie jednocześnie dwóch potraw, indywidualnie dobierając do każdej z nich długość i temperaturę pieczenia. Przeczytaj i dowiedz się, jaki podwójny piekarnik warto wybrać.

Piekarnik Dual Cook

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym są piekarniki z opcją Dual Cook
 2. na czym polega ich działanie
 3. w jakich przypadkach ta funkcja jest najbardziej przydatna
 4. jakie są inne zalety podwójnego piekarnika

Podwójny piekarnik – co to takiego?

Podwójny piekarnik w zabudowie

Funkcja podwójnego piekarnika to stosunkowo nowy wynalazek, który oferowany jest w piekarnikach przeznaczonych do zabudowy. Pozwala ona zaoszczędzić zarówno czas, jak i miejsce podczas przygotowywania codziennych posiłków. Możliwość upieczenia dwóch potraw (np. mięsa i deseru) jednocześnie przy zachowaniu odrębnych temperatur i długości pieczenia niezwykle podnosi komfort i wygodę przygotowywania jedzenia. W tego typu urządzeniach przestrzeń robocza podzielona jest na dwie strefy, w których możliwe staje się równoczesne przygotowywanie dwóch zupełnie różnych potraw. Wśród piekarników podwójnych największą popularnością cieszą się te modele:

Jak działa podwójny piekarnik?

Pod względem łatwości obsługi podwójne piekarniki nie odbiegają znacząco od tradycyjnych urządzeń. Podobnie jest w kwestii wyglądu, choć w niektórych urządzeniach zamontowane są oddzielne drzwiczki, tak aby można było dostać się do jednej komory bez konieczności otwierania drugiej. Z ich pomocą przygotowywanie potraw jest możliwe na dwa sposoby – można wykorzystać całą przestrzeń piekarnika na jedną potrawę (tak jak w przypadku urządzeń standardowych) oraz podzielić piekarnik na dwie odrębne strefy grzewcze. Działanie całego urządzenia oparte jest na specjalnej półce izolującej (tzw. separatorze), który oddziela dwie strefy i nie dopuszcza do przemieszczania się aromatów. Dodatkowo podwójne piekarniki posiadają dwie grzałki i dwa wiatraki termoobiegu, dzięki czemu wszystkich funkcji można używać oddzielnie i niezależnie w każdej z komór.

 • 1 199 zł
 • 1 349 zł
 • 3 499 zł
 • 2 389 zł
 • 2 179 zł

Kiedy przyda się podwójny piekarnik?

Piekarnik Samsung Dual Cook Flex NV75N5641RB

Podwójny piekarnik najlepiej sprawdza się w sytuacjach, kiedy często zdarza ci się przygotowywać wielodaniowe potrawy. Jego działanie umożliwia bowiem jednoczesne upieczenie dania głównego i ciasta na deser. W standardowych piekarnikach zadanie takie byłoby uniemożliwione ze względu na mieszające się aromaty i zapachy. W tych sytuacjach zakup piekarnika z funkcją Dual Cook będzie najkorzystniejszy, gdy:

 • regularnie gotujesz dla wieloosobowej rodziny lub po prostu dla większej grupy osób;
 • często organizujesz imprezy, przyjęcia lub przyjmujesz gości na święta i chcesz oszczędzić jak najwięcej czasu podczas przygotowywania poczęstunku;
 • jesteś miłośnikiem wszelkiego rodzaju ciast i wypieków, bardzo często zdarza ci się przygotowywać je samodzielnie;
 • regularnie dużo gotujesz i pieczesz;
 • nie chcesz, aby aromaty kilku dań mieszały się ze sobą podczas przygotowywania.

Piekarnik z tą funkcją nie sprawdzi się jednak, jeśli przygotowujesz potrawy głównie dla jednej osoby lub dwóch bądź często zdarza ci się tylko podgrzewać już przygotowane jedzenie.

Największe zalety podwójnego piekarnika

Do najistotniejszych plusów posiadania podwójnego piekarnika należy przede wszystkim możliwość dostosowania przestrzeni roboczej w urządzeniu do aktualnych, indywidualnych potrzeb. Wszystkie modele wyposażone są w kilka prowadnic, których odpowiednie rozmieszczenie na różnych wysokościach pozwala dostosować wnętrze piekarnika tak, aby jak najlepiej pasowało do aktualnie przygotowywanych potraw. Jeśli więc potrzebujesz, aby jedna komora była znacznie wyższa od drugiej (ponieważ w jednej pieczesz wysokie ciasto, a w drugiej tylko piersi z kurczaka), możesz podzielić przestrzeń dowolnie – nie jest powiedziane, że komory muszą być równej wielkości. Warto pamiętać również o tym, że piekarnik podwójny może być również używany jako model tradycyjny, z jedną komorą. Największą zaletą piekarników z funkcją Dual Cook jest przede wszystkim ich uniwersalność i możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb.

Podwójny piekarnik to urządzenie, które sprawdzi się w bardzo wielu przypadkach. Będą z niego zadowoleni zarówno ci, którzy regularnie przygotowują pieczone, wielodaniowe posiłki, jak również tacy, którzy korzystają z niego tylko w przypadku większych przyjęć. Warto jednak zastanowić się nad jego kupnem, gdyż jest to urządzenie znacząco ułatwiające wykonywanie kuchennych obowiązków.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link