Bezprzewodowa klawiatura do laptopa – wybieramy model do swoich potrzeb

Autor: Grzegorz

Wiele osób każdego dnia korzysta z laptopa. Niektórzy używają go do rozrywki, inni do pracy. Jaką podświetlaną klawiaturę wybrać? Czy bezprzewodowy model sprawdzi się w każdych warunkach?

Podświetlana klawiatura w różnych kolorach.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są rodzaje klawiatur i gdzie się ich używa;
  2. jakie parametry klawiatur są ważne;
  3. które klawiatury bezprzewodowe są godne uwagi.

Rodzaje klawiatur

Podświetlana bezprzewodowa klawiatura.

Klawiatury zazwyczaj różnią się od siebie kilkoma cechami. Istotny przy wyborze odpowiedniego modelu będzie sposób ich wykonania i działanie. Możemy tutaj wyróżnić dwa rodzaje klawiatur – mechaniczną i membranową. Wśród jednych i drugich są modele podświetlane. W klawiaturach mechanicznych każdy przycisk jest umiejscowiony na osobnym przełączniku. To z reguły urządzenia wytrzymałe, w których poszczególne przyciski są w stanie wytrzymać dużą, liczoną często w milionach, liczbę uderzeń. W najlepszych na rynku modelach przyciski wytrzymują nawet do 50 milionów uderzeń. Dodatkowym atutem klawiatur mechanicznych jest to, że przycisk po naciśnięciu automatycznie wraca do pozycji początkowej. Wszystko to sprawia, że oferuje ona duży komfort użytkowania, potrzebny m.in. w pisaniu, którą to pracę często wykonujemy właśnie za pośrednictwem laptopa. Modele mechaniczne nie należą do najcichszych. Mimo dość wysokiej ceny, są jednak często wybierane przez graczy czy osoby zawodowo zajmujące się pisaniem tekstów. W klawiaturach membranowych pod przyciskami znajduje się membrana. Po jej naciśnięciu sygnał jest wysyłany do komputera. Są to dużo cichsze modele, ponieważ pomiędzy przyciskami znajdują się elementy gumowe tłumiące uderzenia. Klawiatury te są nieco bardziej kompaktowych rozmiarów, a przez to idealne np. do podróży służbowych. Nie są tak wytrzymałe jak mechaniczne, ale na pewno nieco tańsze.

Do laptopa możemy stosować zarówno klawiatury podświetlane przewodowe, jak i bezprzewodowe. Klawiatury przewodowe są najpopularniejszym wyborem. Nie wymagają dodatkowego zasilania poprzez baterię. Zazwyczaj połączone są z laptopem złączem USB. Zaletą tego typu modeli jest z całą pewnością stabilność działania i szybkość reakcji. Wadę natomiast stanowi to, że jesteśmy ograniczeni kablem oraz tracimy jeden port USB w naszym laptopie. Klawiatury bezprzewodowe najczęściej zasilane są akumulatorami AA lub AAA. Z laptopem połączone są poprzez Wi-Fi, Bluetooth lub podczerwień.

  • 399 zł
  • 669 zł
  • 198,99 zł
  • 279 zł
  • 219 zł

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Podświetlana klawiatura, obok podświetlana myszka.

Wybierając odpowiedni model dla siebie, warto przyjrzeć się dodatkowym funkcjom, które może oferować klawiatura. Na rynku są chociażby modele wodoodporne. To bardzo dobre rozwiązanie, chroniące przed uszkodzeniem na wypadek wylania na urządzenie wody, kawy czy herbaty. Niektóre posiadają też zabezpieczenie przed dostaniem się kurzu i wszelkiego rodzaju okruszków do środka.

Ważnym parametrem jest profil klawiatury, decydujący m.in. o wysokości przycisków. Modele o wysokich klawiszach wymagają większego nacisku, a tym samym bardziej obciążają nadgarstki. Jeśli piszemy czy pracujemy dużo przy laptopie, warto wybrać tzw. klawiaturę niską. Klawiatury wysokie polecane są natomiast głównie graczom. To jednak tylko teoria, najważniejsze są bowiem nasze indywidualne preferencje. Kolejnym elementem jest podświetlenie klawiatury do laptopa. Dzięki temu możemy pracować nawet w ciemnym pomieszczeniu. Klawiatury mają często kilka trybów podświetlenia. Większość jest ustawiona fabrycznie przez producenta, ale część z nich możemy konfigurować według własnych potrzeb. Zwróćmy też uwagę na szereg dodatkowych elementów, takich jak: podkładka na nadgarstki, klawisze do multimediów, pozwalające obsługiwać materiały dźwiękowe i filmowe czy sposób regulacji nachylenia klawiatury. Z tego powodu wielu producentów konkretyzuje modele klawiatur pod określone czynności czy zawód. W ten sposób dostępne są: klawiatury dla programistów, klawiatury dla graczy czy klawiatury do pisania.

Podświetlana klawiatura do laptopa – polecane modele

Na rynku mamy kilka ciekawych klawiatur podświetlanych. Pierwszym modelem jest bezprzewodowa Logitech G915 Tactile – idealna, mechaniczna, podświetlana klawiatura dla graczy. Producent wyposażył urządzenie w technologię bezprzewodową LIGHTSPEED (czas reakcji 1ms) oraz zaawansowane podświetlenie klawiatury LIGHTSYNC RGB. Funkcja ta umożliwia oświetlenie poszczególnych klawiszy w zakresie około 16,8 mln kolorów. Podobną funkcjonalność posiada model Logitech G915 Clicky. Jego atutem jest również unikalny, elegancki, smukły wygląd.

Osobom, dla których klawiatura do laptopa lub ultrabooka musi być modelem przewodowym, jest polecana SPC Gear GK550 Omnis Kailh Brown RGB. Ma ona zaokrąglone krawędzie, nowoczesny design i ciekawe, unikalne boczne podświetlenie. Wzmocniona została lekkim i wytrzymałym aluminium. Magnetycznie mocowana podpórka pod nadgarstki sprawia, że dłonie ułożone są pod odpowiednim kątem. Oferuje aż 18 efektów podświetlenia. Jeśli komuś potrzebna jest cicha podświetlana klawiatura, powinien postawić na Razer Cynosa Chroma. To membranowy model z trybem podłączenia poprzez złącze USB, który posiada indywidualnie programowane klawisze z podświetleniem i 16,8 mln opcji kolorystycznych. Warto również rozważyć zakup klawiatury Fury Spitfire (podświetlany model w dobrej cenie) oraz mechanicznej klawiatury Roccat Vulcan 120 AIMO – idealnej zarówno do komputerów PC, jak i laptopów.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link