Jakie są podstawowe programy Windows i do czego służą?

Autor: Joanna

Do grona podstawowych programów Windows można zaliczyć zarówno oprogramowanie antywirusowe, jak i to przeznaczone do obsługi poczty elektronicznej i przeglądania stron internetowych. Każdy z nich jest wręcz wymagany, aby korzystanie z komputera było efektywne i użyteczne.

Interfejs pakietu Microsoft Office

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jaki wybrać program do ochrony przed wirusami
  2. jakie są podstawowe biurowe programy Windows
  3. jakie są podstawowe programy Windows służące do rozrywki

Antywirus jako podstawowy program na Windowsie

Logo przeglądarki Mozilla Firefox

Wśród podstawowych programów Windows, oprócz samego systemu operacyjnego (np. Microsoft Windows 10 Home), oferującego wszystkie dostępne możliwości, wymienić można kilka głównych. Są one niezbędnym elementem każdego komputera, niezależnie od czynności, jakie użytkownik na nim wykonuje.

Po sformatowaniu systemu lub zainstalowaniu Windowsa 10, pierwszym programem, jaki należy wybrać jest skuteczny antywirus. Jego zadaniem jest ochrona komputera przed niechcianym i szkodliwym oprogramowaniem, które mogłoby wyrządzić nieodwracalne szkody. Użytkownicy mają do wyboru szereg darmowych programów dostępnych w sieci, jednak wiele z nich może nie gwarantować odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, przez co sprytne wirusy i tak będą w stanie dostać się do naszych plików.

Skuteczny w walce z niechcianym oprogramowaniem jest Symantec Norton Security 3.0 Deluxe PL, czyli jedno z lepszych narzędzi do walki z przeróżnymi zagrożeniami. Antywirus jest wieloplatformowym pakietem bezpieczeństwa, który oferuje oparte na subskrypcji zapobieganie złośliwemu oprogramowaniu i usuwanie go w czasie rzeczywistym, a także narzędzia do ochrony przed kradzieżą tożsamości i dostrajania wydajności. Inne funkcje obejmują osobistą zaporę ogniową, filtrowanie spamu e-mail i ochronę przed atakami typu „phishing”.

Polecane oprogramowanie
  • 59,99 zł
  • 129,99 zł
  • 79,99 zł
  • 89,99 zł
  • 109,99 zł

Pakiet biurowy

Link do pobrania programu VLC Player

Kolejnym podstawowym programem Windows, dającym użytkownikowi mnóstwo możliwości, jest pakiet biurowy Microsoft Office 365. Znajduje się w nim szereg edytorów tekstowych i wizualnych, a ponadto daje on możliwość magazynowania danych i plików w chmurze obliczeniowej. W sieci znajduje się kilka podobnych programów, będących w stanie obsłużyć dokumenty przygotowane w formacie Office. Ale to propozycja firmy Microsoft daje najwięcej możliwości i jest kompatybilna z milionami komputerów na całym świecie.

Do pracy biurowej, ale nie tylko, niezwykle przydatny jest również klient poczty. Najczęściej wybór pada na jeden z podstawowych programów Windows – Mozillę Thunderbird, dającą możliwość zarządzania kilkoma kontami pocztowymi jednocześnie. Dodatkowo gwarantuje ona pełną ochronę przed niechcianą korespondencją i oprogramowaniem, posiadając w swoich zasobach skuteczne metody zabezpieczania dostępu.

Wymaganym podstawowym programem Windows do pracy biurowej jest również odpowiednia przeglądarka dokumentów PDF. Najpopularniejsze są PDF-XChange Viewer lub Foxit Reader, które nie tylko poradzą sobie z najbardziej popularnymi formatami plików, ale także dają możliwość edycji i dowolnego zarządzania w chmurze. W połączeniu z pakietem Microsoft Office stają się jednym z najbardziej pożądanych programów komputerowych.

Tuż po zainstalowaniu systemu operacyjnego, użytkownicy znajdą w nim podstawową przeglądarkę internetową – Microsoft Edge. Jest to jeden z najbardziej podstawowych programów Windows, który umożliwia bezproblemowe surfowanie po stronach internetowych. W praktyce jednak najczęściej używanymi przeglądarkami są Google Chrome, Mozilla Firefox oraz Opera, które zapewniają wysoką stabilność i płynność działania.

Podstawowe programy Windows do rozrywki

Korzystanie z komputera to nie tylko praca i zabezpieczenie się przed niechcianym oprogramowaniem. Wśród podstawowych programów Windows powinny znaleźć się również takie, które dadzą nam możliwość między innymi słuchania muzyki. Od wielu lat najczęściej polecanym programem do tego celu jest foobar2000. Jest to darmowy odtwarzacz audio dla systemu Microsoft Windows, ale także dla iOS i Androida. Znany jest z bardzo modułowej budowy, szerokiej gamy funkcji i znacznej elastyczności użytkownika w konfiguracji interfejsu.

Kolejnym podstawowym programem Windows jest Windows Media Player, czyli wbudowane narzędzie do odtwarzania filmów. W praktyce nie jest on jednak najlepszym wyborem, ponieważ nie radzi sobie ze wszystkimi formatami plików, a ponadto często nie daje rady obsłużyć nagrań w wysokiej jakości. W zamian za to można zainstalować jego najlepszego rywala, czyli VLC Player. To darmowy i otwarty na wiele platform przenośny odtwarzacz multimedialny i serwer multimediów strumieniowych opracowany przez projekt VideoLAN. VLC jest dostępny na systemy operacyjne dla komputerów stacjonarnych i platformy mobilne, takie jak Android, iOS, iPadOS, Tizen, Windows 10 Mobile i Windows Phone.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link