Jak podłączyć gniazdko elektryczne?

Autor: Joanna

Najczęstszą metodą prostego zamontowania nowego gniazdka jest wezwanie fachowca – działanie najszybsze i niewymagające żadnych umiejętności. Warto jednak wiedzieć, że można podłączyć kontakt samemu. Wymaga to kilku prostych kroków i oczywiście ostrożności, ponieważ mamy do czynienia z prądem. Jak to zrobić i co warto wiedzieć?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czego potrzeba do podłączenia gniazdka
  2. jak zdemontować stare gniazdko
  3. jak podłączyć gniazdko

Czego potrzeba do podłączenia gniazdka?

Uszkodzone gniazdko lub konieczność podłączenia nowego zdarzają się dość często. Warto więc wiedzieć, jak dokładnie to zrobić. Pierwszym krokiem jest oczywiście odpowiednie przygotowanie. Najważniejszą rzeczą jest wyłączenie prądu w mieszkaniu czy też pokoju, w którym zamierzamy podłączyć kontakt. Dlatego najlepszym czasem na dokonanie takiej instalacji jest dzień, gdy jest jasno i nie potrzebujemy latarki. Następny krok to wyposażenie się w odpowiednie narzędzia. Tutaj o dziwo będziemy potrzebować tylko zwykłego śrubokręta i ewentualnie próbnika napięcia, który służy do sprawdzenia, czy w danym miejscu jest napięcie. Zapewni to bezpieczeństwo instalacji, ponieważ z prądem nie ma żartów. Jeżeli jednak go nie posiadamy, to możemy po prostu spróbować uruchomić dowolne urządzenie. Gdy jest to niemożliwe, prąd nie płynie, możemy bezpiecznie przejść do montażu.

Jak zdemontować gniazdko?

Najczęstszym powodem podłączania nowego gniazdka jest wymiana starego, które mogło zostać nadpalone, czy też po prostu mechanicznie uszkodzone. Tutaj cały proces można opisać w kilku prostych krokach:

  • odkręcamy wszystkie śrubki z gniazdka – musimy odczepić obudowę od ściany, tak by zrobić miejsce na nową;
  • odpinamy przewody – ważne jest, by zapamiętać ich ułożenie, ułatwi to montowanie nowego kontaktu, warto zrobić zdjęcie konfiguracji lub po prostu ją zapisać.

Można teraz zdjąć stare gniazdko i przystąpić do podłączania nowego.

  • 49,99 zł
  • 29,99 zł
  • 29,99 zł
  • 55,99 zł
  • 54,99 zł

Jak podłączyć gniazdko?

Należy pamiętać o tym, że obecnie można znaleźć 2 rodzaje gniazd. Są to stare modele (bez uziemienia) i nowe (z uziemieniem). W przypadku tych pierwszych zobaczymy tylko 2 przewody, czyli fazowy i neutralny, więc cały proces będzie ułatwiony. Nowe kontakty są jednak wyposażone w 3 oddzielne kable. Tutaj sytuację upraszcza ich oznaczenie przez kolor. Są to kolejno: czarny lub brązowy (napięciowy), niebieski (neutralny) i żółto-zielony przewód uziemiający. Ich podłączenie jest bardzo proste. Przewód napięciowy wpinamy do lewego zacisku, neutralny do prawego, a uziemiający do bolca, który znajduje się na środku kontaktu. Jeżeli któryś z kabli okaże się za krótki, to należy odciąć kawałek osłony.

Przewody należy przytwierdzić za pomocą zacisków lub śrubek. Niezależnie od sposobu, muszą one być zamocowane solidnie, nie możemy pozwolić sobie na odłączenie, ponieważ kontakt po prostu przestanie działać. Po podłączeniu kabli należy zamocować kontakt w przeznaczonym do tego miejscu. Przykręcamy go do ściany za pomocą śrubek, a na końcu mocujemy plastikową osłonę. Jeżeli gniazdko jest już przymocowane, warto sprawdzić, czy wszystko działa. W tym celu uruchamiamy włącznik prądu w mieszkaniu i podłączamy do nowego kontaktu dowolne urządzenie. Problem pojawia się, kiedy się nie uruchamia. Należy wtedy ponownie rozebrać gniazdko i docisnąć wszystkie przewody, ponieważ najprawdopodobniej to jest przyczyną. Kable często po prostu wypadają ze slotów, więc może się zdarzyć sytuacja, w której będą konieczne pewne poprawki.

Kiedy potrzebujemy więcej gniazd, warto zwrócić uwagę na przedłużacze sieciowe. Różnią się one liczbą portów, długością przewodu, a czasami mają dodatkowe funkcje, takie jak specjalny wyłącznik czy złącze USB. Często polecane modele to między innymi: Reinston ALZ006 za około 90 złotych, Acar F5 kosztujący 80 złotych oraz Hama 00121918, za którego przyjdzie zapłacić 65 złotych. Są to urządzenia o większej liczbie portów. Mniej wymagający powinni zwrócić uwagę na znacznie mniejsze sprzęty, takie jak: Vivanco 1705228496 o 3 portach lub Acar mini AGD, czyli przedłużacz wyposażony w zaledwie 2 gniazda. Ich koszt jest bardzo niski, a są naprawdę godne zakupu.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link