Pochłaniacz zapachów w kuchni – na jaki się zdecydować?

Autor: Ola

Pochłaniacz zapachów, czyli tzw. okap, to urządzenie z grupy must have. Usuwa brzydki aromat, ale i powstałą przy gotowaniu wilgoć. Dbając o świeżość w kuchni, powinno się nabyć także pochłaniacz zapachów do lodówki, odświeżające zawieszki do zmywarki czy specjalne zapachy do szafek.

Ułożone w rzędzie różne pochłaniacze zapachów do kuchni

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje pochłaniaczy zapachów do kuchni
 2. co wziąć pod uwagę, wybierając okap
 3. czym jest pochłaniacz zapachów do lodówki
 4. jakie są domowe sposoby na pochłanianie zapachów z lodówki
 5. jak zlikwidować nieprzyjemny zapach ze zmywarki

Pochłaniacz zapachów do kuchni – rodzaje

Kuchenny pochłaniacz zapachów ze stali nierdzewnej i dwoma włączonymi reflektorami

Pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów to urządzenie, jakie powinno się znaleźć na wyposażeniu każdej kuchni. Unoszący się w powietrzu brzydki aromat sprawia, że korzystanie z niej staje się mało komfortowe. Dodatkowo zadaniem okapu jest wchłanianie powstających podczas gotowania oparów i tłuszczów. Współcześnie oferowane modele podkreślą także stylistykę kuchni i mogą stanowić jej swoistą ozdobę. Dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach.

W RTV EURO AGD do wyboru mamy kilka typów pochłaniaczy zapachów kuchennych:

 • podszafkowe;
 • kominowe;
 • wyspowe;
 • teleskopowe.

Pochłaniacz zapachów do kuchni – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Wybierając pochłaniacz zapachów do kuchni, należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną, gdyż niektóre modele mogą przynależeć do wysokich kategorii zużycia prądu. Kolejny istotny czynnik to generowany podczas pracy hałas. Jest to szczególnie ważne w przypadku aneksu kuchennego. Najciszej pracujące okapy mają poziom hałasu rzędu 56–60 dB. Niestety wybór modeli w tej kategorii jest niewielki, np. Amica OKC 657 S, Amica OKM6651IS, Amica IN 600 BS. Zdecydowanie częściej spotyka się pochłaniacze zapachów pracujące na poziomie hałasu 61–65 dB i ponad 66 dB.

Parametrem koniecznym do uwzględnienia podczas zakupu pochłaniacza jest wydajność maksymalna, czyli ilość powietrza, jaką sprzęt jest w stanie przefiltrować w godzinę. Jednym z najlepiej pracujących pod tym względem modeli jest okap Whirlpool WHBS 62F L T K. Nie sposób nie wspomnieć o zastosowanej w nim technologii 6. zmysł, dzięki której sprzęt dba o czystość powietrza nie tylko podczas gotowania. Wykrywa i intuicyjnie dostosowuje tryb pracy do obecności nieprzyjemnych zapachów, pary wodnej, dymu. Na decyzję o zakupie wpłyną także dodatkowe funkcje urządzenia, np. czujnik czyszczenia, czasowe wyłączenie, regulacja oświetlenia.

Wybierając pochłaniacz zapachów, warto zastanowić się nad rodzajem sterowania, które może być:

 • 469 zł
 • 329 zł
 • 59,99 zł
 • 449 zł
 • 449 zł

Pochłaniacz zapachów do lodówki

Naturalny pochłaniacz zapachów do lodówki w postaci przekrojonej cytryny

Obok powszechnie znanych okapów, które dbają o jakość kuchennego powietrza, warto zastanowić się nad pochłaniaczem zapachów do lodówki. Sprzęt ten zdaniem wielu osób jest niezbędny w każdej domowej lodówce, zwłaszcza jeśli ma się ograniczoną ilość pojemników do przechowywania żywności. Jego stosowanie skutecznie niweluje niepożądane aromaty, co pozwoli utrzymać lodówkę w możliwie jak najlepszym stanie przez długi czas i cieszyć się naturalnym smakiem żywności. Najlepiej wybierać pochłaniacze z atestem Państwowego Zakładu Higieny (PZH).

Świeżość w lodówce zapewnią oferowane przez RTV EURO AGD pochłaniacze zapachów, np. HILLMANN AGLO02, Webber P2. Oba modele mogą poszczycić się pozytywną opinią kupujących. Na uwagę zasługuje ich estetyczny wygląd i mały rozmiar, dzięki czemu z powodzeniem wpasują się w półkę na drzwiczkach nawet kompaktowej lodówki. Większość pochłaniaczy przykrych zapachów do lodówki działa za sprawą płytki z węgla aktywnego, a okres ich żywotności wynosi około 3 miesiące.

Można pokusić się o samodzielne przygotowanie absorbera. Funkcję domowego pochłaniacza zapachów do lodówki mogą pełnić m.in.: rozkrojona na pół cytryna lub sok z cytryny, mielona kawa, soda oczyszczona, sól kuchenna, proszek do pieczenia, aromat waniliowy, pokrojone w ćwiartki lub plastry jabłko. Produkty te wystarczy położyć na szklanym spodeczku i wstawić do lodówki. Powinny być wymieniane średnio co 4–5 dni, gdyż po tym czasie przestają spełniać swoją funkcję.

Pochłaniacz zapachu do zmywarki

Kolejnym kuchennym urządzeniem, które może okazać się źródłem nieprzyjemnych zapachów, jest zmywarka. W RTV EURO AGD wybierać można spośród odświeżaczy do zmywarek marek Finish, HILLMANN czy Electrolux. Zawieszki tego typu skutecznie usuwają nieprzyjemne zapachy z wnętrza urządzenia i zapewniają świeżość w kuchni przy każdym otwarciu zmywarki. Najczęściej mają aromat miętowy, np. HILLMANN AGDZM09, lub cytrusowy, np. Electrolux E6DDM101, Finish Citro Fresh. Wybrane modele działają nawet przez 50 cykli pracy. Należy też pamiętać o stosowaniu specjalnych środków do czyszczenia zmywarek, które działają bezpośrednio na źródło nieprzyjemnego zapachu – osadzający się kamień i brud.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link