Płyta grzewcza do zabudowy - jak wybrać?

Z tego artykułu dowiesz się:Indukcja czy gaz – wady i zalety Rozmiary płyt grzewczych Ile palników/pól grzejnych wybrać? Rodzaje sterowania Bezpieczeństwo użytkowania płyt indukcyjnych Dlaczego płyta głośno pracuje, czyli jak wiele zależy od garnka Montaż płyty grzewczej
Autor: Adam

W kuchni wygląd ma znaczenie – dlatego warto, by AGD nie tylko było funkcjonalne, ale i pasowało do aranżacji pomieszczenia. Dotyczy to także płyt grzewczych. Na szczęście te nowoczesne są estetyczne, a ponadto łatwe do utrzymania w czystości. Wybór między płytą gazową a indukcyjną wydaje się trudny? Poznaj dostępne rodzaje płyt do zabudowy i znajdź najlepszy model.

Zobacz także: Płyta z funkcją booster – jaką wybrać?

Płyty grzewcze mogą być tradycyjne, czyli zasilane gazem lub prądem. W tej drugiej grupie wyróżniamy płyty indukcyjne i ceramiczne. Warto dodać, że oba rodzaje płyt zbudowane są z ceramiki.

 

 

INDUKCJA CZY GAZ - WADY I ZALETY

Płyty indukcyjne są coraz popularniejsze. Nic dziwnego, prezentują się elegancko i nowocześnie, a gładka powierzchnia pozwala łatwo zadbać o ich czystość. Niektórzy jako wadę postrzegają sposób zasilania, czyli prąd elektryczny – w czasie awarii prądu nie można korzystać z takiej płyty, co nie dotyczy płyt gazowych. Trzeba pamiętać, że płyty indukcyjne to dodatkowe źródło zużycia prądu.

W praktyce koszty użytkowania obu rodzajów płyt są zbliżone. Warto dodać, że gotowanie na płycie indukcyjnej przebiega o 40 proc. szybciej niż na gazowej, a utrzymanie w czystości gładkiej powierzchni nie sprawia żadnych trudności. Służą do tego mleczka i spraye oraz specjalne skrobaki, które nie rysują powierzchni płyty.

Natomiast czyszczenie żeliwnych czy emaliowanych rusztów, typowych dla płyty gazowej, nie jest już takie proste – a nie wszystkie z nich można myć w zmywarce. Również same palniki można łatwo zabrudzić. W przypadku zalania należy od razu wyłączyć palnik i go wyczyścić.

Z płyty indukcyjnej nie trzeba błyskawicznie ścierać nieczystości, ale jeśli to zrobisz, zapobiegniesz zaschnięciu zabrudzeń, które po czasie trzeba będzie zeskrobywać.
Z zakupem płyty indukcyjnej wiąże się również konieczność nabycia odpowiednich garnków, które nasza płyta „odczyta”. W przypadku płyt gazowych nie ma takiej potrzeby.

PŁYTA INDUKCYJNA - ZALETY:

 

 

ROZMIARY PŁYT GRZEWCZYCH

Najwięcej płyt gazowych znajdziemy w standardowym wymiarze, tj. szerokości od 58 do 60 cm, co pozwoli na łatwe dopasowanie płyty do szerokości piekarnika. Dwa palniki gazowe zmieszczą się na płycie o szerokości 30–31 cm. Natomiast dla płyt z pięcioma lub sześcioma palnikami są zarezerwowane szerokości od 60 do 80 cm lub nawet większe.

Podobnie jest w przypadku płyt indukcyjnych. Największy wybór płyt jest dostępny w szerokości 58–60 cm. Przyjmuje się, że im więcej pól grzejnych lub palników, tym szerokość płyty większa. Jednak w niektórych modelach płyt na powierzchni, na której z powodzeniem zmieściłoby się pięć palników czy pól grzejnych, zostały rozmieszczone cztery.

 

 

Ile palników/pól grzejnych wybrać?

Do niedużych kuchni lub aneksów, najczęściej znajdujących się w kawalerkach, można dobrać płyty zarówno gazowe, indukcyjne, jak i ceramiczne z dwoma palnikami /polami grzewczymi.

W kuchni dla czteroosobowej rodziny sprawdzi się płyta z czterema palnikami/polami.

Jeżeli często gotujesz lub masz liczną rodzinę, wybierz płytę z pięcioma lub sześcioma palnikami/polami.

 

 

 

Rodzaje sterowania

Płyty indukcyjne i ceramiczne są wyposażone w sterowanie sensorowe (dotykowe). Wygodną funkcją w takich płytach okazuje się tzw. sterowanie suwakowe – dzięki niemu nie trzeba naciskać kilka razy przycisków, żeby ustawić żądaną moc grzania. Wystarczy przesunąć palcem. Natomiast w płytach gazowych dominuje sterowanie mechaniczne, czyli za pomocą pokręteł lub kurków.

Dodatkowe funkcje w płytach indukcyjnych

 • Podtrzymanie ciepła – dzięki tej funkcji potrawy pozostawione w naczyniu na płycie dłużej zachowają ciepło, a nie będą przy tym narażone na przypalenie czy wysuszenie.
 • Timer – pozwala na ustawienie określonego czasu gotowania – po jego upływie płyta samoczynnie się wyłącza oraz informuje o tym sygnałem dźwiękowym.
 • Pauza – umożliwia przerwanie gotowania w dowolnym momencie i powrót bez konieczności ponownego wprowadzania ustawień.
 • Wolna strefa indukcyjna – dzięki niej postawisz na płycie duże garnki, które nie mieszczą się w standardowych polach, lub kilka mniejszych naczyń.
 • Rozpoznawanie obecności garnka – jeżeli tylko garnek zostanie umieszczony na płycie, specjalne czujniki rozpoznają jego obecność i automatycznie włączy się dane pole grzejne.
 • Rozpoznawanie rozmiaru garnka – funkcja ta pozwala gotować potrawę w garnku o średnicy mniejszej niż wybrane pole grzejne. Płyta podgrzewa wyłącznie dno naczynia, nie zaś całą powierzchnię dostępnego pola.
 • Wyświetlanie ustawionej mocy grzania – dzięki tej opcji na powierzchni płyty jest widoczna moc danego pola grzewczego.
 • Pola Booster – to pola grzejne o zwiększonej mocy, pozwalające szybko przygotować posiłek.

 

 

Bezpieczeństwo użytkowania płyt indukcyjnych

Bezpieczeństwo użytkowania płyt gazowych obejmuje przede wszystkim zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu, które powoduje, że w przypadku zalania palnika dopływ gazu jest automatycznie zamykany.

 

Polecane płyty do zabudowy
 • 979 zł
 • 449 zł
 • 1 449 zł
 • 799 zł
 • 1 399 zł
 

Dlaczego płyta głośno pracuje, czyli jak wiele zależy od garnka

Każdy sprzęt gospodarstwa domowego wydaje dźwięki. Lodówki No Frost specyficznie trzeszczą, pralki wirują, a w piekarnikach podczas nagrzewania szumi wentylator. Indukcyjna płyta grzewcza również może wydawać dźwięki, gdy jest włączona. Ma to związek z działaniem wentylatorów w płycie, a także wytwarzanym polem elektromagnetycznym między powierzchnią płyty a znajdującym się na niej naczyniem. Od jakości garnka zależy w dużej mierze, czy w trakcie jego używania będziemy słyszeć specyficzne piszczenie. Dlatego zadbaj o dobrej jakości naczynia, na których ugotujesz zdrowo.

 

 

Montaż płyty grzewczej

Płyta gazowa, indukcyjna lub ceramiczna może być zamontowana na blacie lub zostać w niego wpuszczona. Ze względu na emitowanie wysokiej temperatury meble kuchenne powinny być odporne na jej działanie (pow. 75°C). W przypadku płyt gazowych konieczna okazuje się instalacja przez fachowca.

 • Instalację jednofazową wyróżnia napięcie zasilania 230 V, a trójfazową – 400 V. Większość modeli płyt wymaga podłączenia do jednej z tych faz. W przypadku płyty przeznaczonej do instalacji 230 V płyta jest wyposażona we wtyczkę, którą wystarczy podłączyć do gniazdka elektrycznego. Natomiast montaż płyty o napięciu zasilania 400 V należy zlecić elektrykowi.

 

Ile kosztuje płyta indukcyjna, a ile gazowa?

Tradycyjne wolnostojące kuchenki gazowe coraz częściej ustępują w kuchni miejsca dwóm urządzeniom w zabudowie, czyli płycie i piekarnikowi. W nowoczesnych wnętrzach takie rozwiązanie wpisuje się w minimalistyczne aranżacje, jak również takie o charakterze retro. Jeżeli w swoim domu czy bloku masz instalację gazową, na pewno rozważasz zakup płyty gazowej.

Modele dostępne obecnie na rynku są bezpieczne dzięki zabezpieczeniom przeciwwypływowym gazu. Mają dodatkowe funkcjonalności, takie jak palnik na wok, automatyczne zapalarki w pokrętle czy palnik z potrójnym płomieniem. Ceny płyt gazowych zaczynają się od 400 zł. Płyta gazowa stylizowana na retro to wydatek 600–1000 zł, a szklana płyta gazowa z oryginalnie wykonanymi rusztami kosztuje ok. 700–900 zł. Wartość najdroższych modeli płyt gazowych dochodzi do 5000 zł.

Ceny płyt indukcyjnych zaczynają się od ok. 900 zł. Droższe płyty indukcyjne (3000–6000 zł) mają zwykle więcej niż cztery pola grzejne i wyróżniają się m.in. automatyką gotowania, która pozwala na samoczynne obniżenie mocy grzania i szybsze podgrzanie jedzenia oraz utrzymanie go w cieple bez ryzyka przypalenia.

 

 

Płyta indukcyjna - z ramką czy bez?

Wybór płyty indukcyjnej w ramce jest rozwiązaniem zabezpieczającym brzegi płyty przed ukruszeniami. Bardziej estetyczne są natomiast płyty bez ramki, ale ze szlifem, umieszczonym z jednej strony płyty lub zarówno z przodu, jak i z tyłu. Jeżeli obawiasz się, że coś może Ci upaść na płytę i spowodować pęknięcie, przy zakupie wybierz przedłużoną gwarancję. Dzięki niej zyskujesz możliwość bezpłatnej naprawy lub wymianę na nową.

Aranżujesz kuchnię i szukasz AGD? Skorzystaj z wygodnych nieoprocentowanych rat.

Pamiętaj, że kupując nową płytę, możesz oddać bezpłatnie starą do utylizacji.

Dowiedz się więcej o odbiorze zużytego sprzętu tutaj.

PAMIĘTAJ: Ostateczna decyzja dotycząca przyznania rat zależy od umowy, na podstawie której jesteś zatrudniony, i wysokości Twojego wynagrodzenia.

MASZ PYTANIA?
SKORZYSTAJ Z ZAKŁADKI "PYTANIA I ODPOWIEDZI"!

Pytania możesz zadać na stronie danego produktu w zakładce "Pytania i odpowiedzi". Wystarczy się zalogować i zadać pytanie. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, zostaniesz poproszony o jego utworzenie oraz wybór Nicku. Na pytania odpowiadają użytkownicy, wspierani przez Autoryzowanych Przedstawicieli producentów, Ekspertów RTV EURO AGD oraz niezależnych Doradców.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link