Płyta gazowa w narożniku kuchni – funkcjonalna, stylowa i oszczędna

Autor: Joanna

Decydując się na zakup kuchenki gazowej, nie trzeba wybierać tradycyjnego, prostokątnego modelu. Ciekawą opcją jest płyta gazowa w narożniku pozwalająca zoptymalizować często niewykorzystaną przestrzeń roboczą blatu w rogu. Poznaj dostępne rodzaje płyt i wybierz model dla siebie!

płyta gazowa czteropalnikowa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego warto posiadać płytę gazową w rogu kuchni
  2. co należy wiedzieć przed jej zakupem
  3. jakie są rodzaje płyt gazowych

Płyta gazowa w rogu kuchni – dlaczego warto?

zbliżenie na palnik płyty gazowej

Płyta gazowa w narożniku kuchni to praktyczne rozwiązanie zwłaszcza pod kątem optymalnego zagospodarowania przestrzeni roboczej. Ułożenie palników na kształt litery „L” sprawdza się szczególnie na łączeniu blatu z półwyspem kuchennym. Taki zabieg umożliwia dostęp do palników nawet z drugiej strony kuchenki. Dzięki temu płyta gazowa w narożniku pozwala stworzyć bardziej funkcjonalną przestrzeń i zwiększy swobodę ruchów podczas gotowania czy prowadzenia prac przy blatach kuchennych.

Płyta gazowa w rogu kuchni to alternatywa tradycyjnej, ale nadal cieszącej się dużym zainteresowaniem prostokątnej płyty gazowej. Rynek oferuje szeroki wybór urządzeń w klasycznym designie, ale w nowoczesnej odsłonie, różnych pod kątem rozstawu i ilości palników, rodzaju sterowania płyt grzewczych czy wymiarów i materiałów wykonania.

Płyty gazowe takie jak Electrolux KGS7566XS,Teka GBC 75030KBN czy Bosch PPP6A6B90 zostały stworzone z myślą o potrzebach nawet najbardziej wymagających kucharzy, pracujących w dużych i nowoczesnych kuchniach, dla których ważny jest nie tylko komfort gotowania, ale też prostota i szybkość czyszczenia kuchenki. Natomiast płyta gazowa w narożniku kuchni, taka jak m.in. Teka VR 90 4G AI AL TR, stanowi idealne rozwiązanie dla właścicieli mniejszych, ale kompaktowych pomieszczeń kuchennych.

Płyta gazowa w rogu kuchni – rodzaje

Rodzaj tworzywa, z którego wykonana jest płyta gazowa w narożniku kuchni, warunkuje rodzaj urządzenia. Najbardziej powszechne są płyty ze stali nierdzewnej (Amica PG6611XR) oraz kuchenki emaliowane ( Amica PGA6101APCB), jednak największym uznaniem pod kątem odporności na uszkodzenia mechaniczne i termiczne cieszy się ceramika i szkło. Taki materiał został wykorzystany m.in. w Whirlpool AKW 6423/NB oraz Siemens iQ300 EN6B6HB90. Znaczna większość kuchenek gazowych posiada ruszt, czyli przestrzenne palniki, co nadaje urządzeniu charakterystycznego wyglądu. Można jednak spotkać na rynku płyty gazowe w rogu kuchni, tzw. bez płomienia. To innowacyjny system grzewczy, w którym gaz spalany jest pod szkłem, a powstały płomień podgrzewa płytę kuchni od spodu. Płyta gazowa w narożniku tego typu generuje większe oszczędności paliwa, a dodatkowo nie wymaga zakupu specjalnych garnków, jak w przypadku płyt indukcyjnych.

Trzecim rodzajem płyt gazowych powszechnie dostępnych na rynku jest typ mieszany, czyli połączenie palników z funkcją indukcji. Urządzenie łączy różne źródła ciepła – gazu i prądu elektrycznego z różnym designem – przestrzennych palników i pól grzewczych. To praktyczne rozwiązanie w przypadku przerwy w dostawie jednego z mediów, które pozwala na kontynuowanie prac gastronomicznych bez obaw o niedogotowanie.

Polecane płyty do zabudowy
  • 1 819 zł
  • 259 zł
  • 1 399 zł
  • 699 zł
  • 749 zł

Jaką płytę wybrać, czym kierować się przy zakupie?

płyta gazowa zamontowana na blacie

Każda płyta gazowa w narożniku oraz do zabudowy w tradycyjny sposób składa się z kilku niezbędnych elementów, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Przede wszystkim warto uwzględnić ułożenie i ilość palników. Największe bogactwo płyt gazowych dotyczy 4 i 5 palników. Często jeden lub dwa z nich wyróżniają się kształtem, jak w Miele KM 2034 G, gdzie największy palnik zlokalizowany jest centralnie, a najmniejszy w górnym lewym rogu. Płyta gazowa w rogu kuchni może posiadać również mniejszą ilość palników, jak w Smeg Linea PV 163B2 bądź Amica PGCA 3100AoB. Mniejsze kuchenki sprawdzają się szczególnie podczas okazjonalnego gotowania lub jako uzupełnienie profesjonalnie i bogato wyposażonej kuchni.

Wybierając płytę gazową, warto również zwrócić uwagę na sposób sterowania, czyli umieszczenie pokręteł i ich zaawansowaną funkcjonalność. Pokrętła umieszczone na samej płycie z przodu lub boku palników obecnie stanowią standard wyposażenia, dlatego można skupić się na poszukiwaniu dodatkowych udogodnień, takich jak elektryczna zapalarka płomienia (zintegrowany z palnikiem iskrownik), programowanie gotowania (dostosowanie natężenia płomienia do rodzaju przygotowywanej potrawy) oraz timer (automatyczny wyłącznik dopływu paliwa po upływie określonego czasu). Dobrej jakości płyta gazowa w narożniku kuchni posiada kilka zabezpieczeń, jak zabezpieczenie przeciwwypływowe, czyli zdolność płyty do odcięcia dopływu gazu do palnika po niekontrolowanym zgaśnięciu płomienia, np. podczas wykipienia wody z garnka. Ważna jest także obecność sensora blokującego uruchomienie kuchenki lub zmianę ustawień płyty, szczególnie w domu, gdzie mieszkają dzieci, a także wbudowany czujnik gazu.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów