Płyty gazowe – na co zwrócić uwagę, wybierając tę najlepszą?

Autor: Joanna

Płyty gazowe do zabudowy lub te umieszczone na kuchence z piekarnikiem to rozwiązanie, na które często decydują się osoby przyzwyczajone do tradycyjnego gotowania na palniku. Wybierając tę idealną, warto zwrócić uwagę na kilka cech tego typu urządzeń.

Jaką płytę gazową wybrać?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. z czego mogą być wykonane płyty gazowe;
 2. na jakie funkcje zwrócić uwagę, wybierając dobrą płytę gazową;
 3. które modele płyt gazowych okażą się dobrym zakupem.

Płyty gazowe – jakie są rodzaje?

Płyta gazowa szklana – czyszczenie

Na rynku jest kilka rodzajów płyt gazowych. Ich wybór w dużej mierze jest determinowany wyglądem, gdyż wiele osób poszukuje takich modeli, które najlepiej wpisują się w styl panujący w pomieszczeniu.

 • Płyta gazowa szklana – wygląda bardzo nowocześnie, więc idealnie nada się do kuchni w stylu modern. Doskonale prezentuje się z meblami na wysoki połysk. Szklana płyta gazowa mocno przypomina tę indukcyjną. Warstwa szkła chroniąca palnik powoduje, że całość jest bardzo elegancka, ale jednocześnie zachowuje swoją pełną funkcjonalność. Minus stanowi jednak to, że wiele modeli jest podatnych na uszkodzenia, więc musimy zachować dużą ostrożność.
 • Płyta gazowa stalowa – jeden z częściej wybieranych typów, głównie przez wzgląd na wysoką wytrzymałość tworzywa, z jakiego jest wykonana. Jest na tyle uniwersalna, że pasuje do różnych pomieszczeń. Przykład to płyta gazowa pod zabudowę Miele KM 2034 G.
 • Płyta gazowa emaliowana – jest dość tania, lecz nie może poszczycić się tak dobrą wytrzymałością jak modele ze stali. Jej zaletę oprócz korzystnej ceny stanowi na pewno fakt, że jest łatwa w pielęgnacji. Jej estetyka pasuje do stylu retro. Do takich pomieszczeń sprawdzi się zwłaszcza płyta gazowa biała, jak np. Hotpoint-Ariston PCN 640T(OW) R.
 • Płyta gazowa żeliwna – posiada stalową płytę, na której jest umieszczony solidny żeliwny ruszt. Takie modele świetnie sprawdzają się kuchniach w stylu prowansalskim, a także industrialnym.

Płyta grzewcza gazowa – czym się kierować podczas zakupów?

Wybierając dany model, musimy patrzeć nie tylko na estetykę wykonania i design. Warto też wiedzieć, jakie funkcjonalności będą istotne. Przede wszystkim, decydując się na płyty z rusztem, trzeba zwrócić uwagę na to, z czego jest on wykonany. Te emaliowane nie są trwałe, dlatego zdecydowanie lepszym wyborem będą żeliwne, które posłużą wiele lat. Dobrze, aby były minimalistyczne w swojej formie, wtedy łatwiej będzie je czyścić. Tak jest np. w modelu Teka GZC 64300 XBN BLACK.

Jednym z ważniejszych kryteriów wyboru jest liczba palników. Standardowo w płytach kuchennych gazowych są one cztery. Płyta gazowa 5-palnikowa to z kolei świetna opcja dla osób, które mają dużą rodzinę i potrzebują ustawić na niej więcej naczyń. Takie modele często mają dodatkowy palnik na wok o charakterystycznej trójramiennej koronie. Przykładem jest płyta gazowa szklana Hoover HGV75SMWCGB. Takie rozbudowane modele mogą mieć nawet 100 cm szerokości. Minimalistyczna płyta gazowa dwupalnikowa natomiast sprawdzi się dla singla, który nie gotuje zbyt często lub posiada mało przestrzeni na kuchennym blacie. Proste modele mają 30 cm szerokości, więc nie zajmują wiele miejsca.

Płyta gazowa powinna być na pewno wyposażona w zabezpieczenie, w razie gdyby palnik został zalany czy płomień nagle zgasł, jak np. w modelu Whirlpool GOS 6415/S. To bardzo ważne, bo w przeciwnym razie gaz będzie się ulatniał, a domownicy mogą początkowo tego nie zauważyć.

Dobre urządzenia tego typu mają także zabezpieczenia przed dziećmi i nie ma znaczenia, czy jest to płyta gazowa bez płomieni, czy z tradycyjnym palnikiem. Blokada taka zwykle znajduje się na pokrętłach. Praktycznym rozwiązaniem jest też na pewno zintegrowana zapalarka uruchamiana specjalnym przyciskiem na płycie.

Polecane płyty do zabudowy
 • 1 349 zł
 • 999 zł
 • 1 599 zł
 • 699 zł
 • 1 169 zł

Płyta gazowa w kuchence – jakie modele wybrać?

Płyta gazowa szklana Miele

Płyta gazowa szklana to rozwiązanie często wykorzystywane w kuchenkach wolnostojących z piekarnikiem. Łatwo ją utrzymać w czystości, a do tego wygląda bardzo nowocześnie.

Kuchenka gazowa z płytą ze stali nierdzewnej Electrolux EKK54552OX jest odporna na uderzenia, korozję i ścierania. Zaletę stanowi dwuczęściowy ruszt, łatwiejszy w myciu w porównaniu do modeli, w którym jest on scalony. Zabezpieczenie antywypływowe posiada też Amica 58GGD1.23OFP(Xv) oraz kuchnia gazowa z płytą Indesit I5GMH1A(X).

Płyta gazowa pod szkłem Amica 58GES2.33HZpTaDpAiN(W) to połączenie designu i funkcjonalności. W modelu tym płyta jest emaliowana powłoką EasyClean, więc będzie łatwa w utrzymaniu czystości. Podobnie jak w modelach do zabudowy, w kuchniach wolnostojących z płytą grzewczą także warto zwrócić uwagę na ruszty. Bardzo trwałe są te żeliwne. Posiada je Amica 58GE3.43HZpTaDNAQ(Xx). Płyty kuchenne gazowe mogą być też emaliowane, tak jak w modelu Amica 58GGD1.23ZOFP(W).

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link