Szkolne plecaki – dla dziewczynek i chłopców. Czym kierować się przy zakupie, jaki model wybrać, na co zwrócić uwagę?

Autor: Joanna

Plecak do przedszkola czy szkoły musi spełniać wiele wymagań, stawianych zarówno przez dzieci, jak i przez rodziców. Podstawowym kryterium małych użytkowników jest wygląd. Tornistry szkolne dla dziewczynek i chłopców nie różnią się jednak pod względem funkcjonalnym. Zatem jaki wybrać dla syna, a jaki dla córki?

Chłopcy i dziewczęta z plecakami biegnący przed siebie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie plecaki są obecnie modne dla dziewczynek i chłopców;
 2. czym kierować się przy wyborze tornistra;
 3. czym grozi nieprawidłowo dobrany model plecaka.

Plecaki do szkoły – zdrowo i modnie

Niebieskie plecak wypełniony książkami, zeszytami i kredkami

Plecaki do szkoły dla dziewczynek i chłopców powinny być przede wszystkim funkcjonalne i nie stanowić zagrożenia dla kształtowania się lub pogłębiania wad postawy związanych z kręgosłupem. Wybór jest szeroki. Jednak kryteria, którymi kierują się rodzice, najczęściej odbiegają od preferencji ich dzieci. Bogata oferta kolorów i wzorów przykuwa wzrok małoletnich użytkowników. Dziecko dokonuje wyboru, kierując się gustem. Nierzadko w sklepach można znaleźć uniwersalne plecaki szkolne, odpowiednie zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Chętnie sięgają po nie rodzice dzieci o różnej płci. Tornistry szkolne nie różnią się jednak znacząco pod względem funkcjonalnym. Dlaczego więc nie połączyć preferencji uczniów ze zdrowiem kręgosłupa? Naprzeciw potrzebom wychodzą producenci innowacyjnych modeli. Najlepsze plecaki szkolne łączą ergonomię i ciekawe formy. Warto zwrócić uwagę choćby na te modele:

 • All Out 102584 Dandelion – trzykomorowy plecak o pojemności 30 litrów z dodatkową, pakowną kieszenią. Sprawdzi się zwłaszcza dla dziewczynki, wyróżnia się stylową kolorystyką i ciekawym, kwiatowym wzorem. Nadaje się do przenoszenia urządzeń multimedialnych. Wykonany z oddychającego materiału, utwardzonej pianki, z regulacją pasków. Nie odkształca się i nie uciska ramion, sprzyja utrzymaniu odpowiedniej postawy ciała;
 • Easy 923690 – dwukomorowy plecak o ciekawym wzorze a’la komiks, stworzony z myślą chłopcach. Ma 26 litrów pojemności, pomieści książki, zeszyty, wszystkie niezbędne przybory i pomoce edukacyjne, takie jak laptop czy notebook. Szerokie i miękkie paski oraz profilowana tylna ściana zwiększają komfort noszenia;
 • Port Desing Sydney 15,6” (czarny) – nowoczesny, jednokomorowy plecak zarówno dla dziewczyn, jak i dla chłopaków. Wyróżnia się czarną kolorystyką, umożliwiającą personalizację poprzez dobór gustownych dodatków, takich jak kolorowe breloki czy wszywki. Kieszeń główna została pomyślana o zeszytach w formacie A4, a małe kieszenie zewnętrzne pomieszczą różnorodne drobiazgi, butelkę z wodą czy inne niezbędne do nauki artykuły. Plecak sprawdza się również w starszych grupach wiekowych. Sięgają po niego nie tylko uczniowie, ale też studenci czy pracownicy podczas wyjazdów służbowych.
Polecane torby do laptopów
 • 54,99 zł
 • 429 zł
 • 379 zł
 • 729 zł
 • 119,99 zł

Czym kierować się przy wyborze plecaka – czego szukać, na co zwrócić uwagę?

Pszedszkolak z kolorowym plecakiem idzie parkową ścieżką

Dobre plecaki szkolne powinny intrygować wyglądem, ale również sprzyjać zdrowiu pleców. Dźwiganie książek i przyborów szkolnych może przeciążać kręgosłup dziecka. Plecaki dla dzieci do szkoły mogą łączyć funkcjonalność i estetykę. Wybierając parametry techniczne, warto kierować się kilkoma zasadami, m.in.:

 • wyprofilowany i usztywniony tył plecaka równomiernie rozkłada ciężar na grzbiecie, odciążając dodatkowo barki, ramiona i kark. Takie funkcje oferuje m.in. Genesis Pallad 400 15,6” (czarny);
 • regulowane, miękkie szelki ułatwiają dopasowanie produktu do wzrostu i masy dziecka;
 • termoaktywne obszycia i wodoodporne materiały zapewniają odpowiedni obieg ciepła na plecach i cyrkulację powietrza, odprowadzanie wilgoci i ochronę przed wodą z zewnątrz;
 • wzmocnione dno zapobiega odkształceniom i niszczeniu konstrukcji plecaka;
 • liczne kieszonki pozwalają uporządkować niezbędne przybory i zrównoważyć obciążenie po całej powierzchni pleców. Model Natec Zebu 15,6” (czarny) cieszy się popularnością ze względu na tego typu udogodnienia.

Dodatkowymi zaletami plecaka do szkoły będą: szeroki uchwyt, który ułatwia podnoszenie, elementy odblaskowe dla bezpieczeństwa oraz identyfikator, czyli plakietka na dane właściciela. Najbardziej funkcjonalne i zarazem najmodniejsze plecaki do szkoły powinny być szersze niż ramiona ucznia, nie wystawać poza linię barków ani linię bioder.

Uwaga na źle dobrane plecaki do szkoły!

Nieodpowiednio dobrany plecak dla chłopca czy dziewczynki po kilkunastogodzinnym noszeniu w ciągu tygodnia przez 10 miesięcy w roku może powodować bóle przeciążeniowe pleców i prowokować postępujące zmiany w kręgosłupie. Krzywy kręgosłup kompensacyjnie wpływa na niewłaściwe ustawienie miednicy i kończyn dolnych. Plecaki do szkoły warto wybierać wspólnie z dzieckiem, uwzględniając też jego potrzeby edukacyjne, np. plecak do przedszkola może mieć jedną komorę, 5-klasista potrzebuje jednak tornistra o większej pojemności.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link