PlayStation, Xbox i Nintendo – podstawowe różnice

Autor: Anna

Na rynku konsol do gier dominują produkty 3 firm – Sony z PlayStation, Microsoft z Xboxem oraz Nintendo. Każda z konsol ma swoją wyjątkową specyfikę. PlayStation wyróżniają się bogatym katalogiem ekskluzywnych gier, Xboksy dużymi mocami obliczeniowymi, natomiast produkty Nintendo sprawdzą się podczas grania poza domem. Przed zakupem warto poznać podstawowe różnice między nimi.


Mężczyzna podczas gry na konsoli Sony PlayStation 4

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- która konsola oferuje najwięcej gier,

- czym wyróżnia się konsola Xbox,

- dlaczego konsola Nintendo sprawdzi się poza domem,

- jaką konsolę najlepiej wybrać.

Sony PlayStation 4 ProKtóra konsola dysponuje największym katalogiem gier?

Wiele najlepszych gier zostało wyprodukowanych wyłącznie dla PlayStation i to właśnie produkt marki Sony posiada największy wybór tytułów. Wystarczy wspomnieć o takich hitach jak seria Uncharted, Kingdom Heart, God of War czy też Horizon Zero Dawn. Pod względem ilości dostępnych gier konsola sony PlayStation 4 wypada dużo lepiej od Xboxa. Istnieje również kategoria gier multiplatformowych, które dysponują wersjami dla konsol od obu producentów. Jednak w dużej mierze wersja na PlayStation 4 jest lepsza na od podstawowej wersji Xboksa One, ponieważ produkt Sony ma lepszą wydajność, dzięki czemu gwarantuje lepszą jakość i płynność obrazu.

Jeżeli zależy Ci na bogatej bibliotece gier, w tym tych ekskluzywnych, wybierz PlayStation 4 w wersji Pro. Ten sprzęt charakteryzuje się ponadto dużą wydajnością, możliwością podpięcia PlayStation VR, czyli gogli wirtualnej rzeczywistości, oraz grania na najnowocześniejszych telewizorach w rozdzielczości 4K.

CIEKAWOSTKA

Pierwsza konsola PlayStation ukazała się na rynku w 1994 r. i mimo dużej konkurencji stała się ogromnym hitem. Odniosła sukces dzięki wykorzystaniu płyty CD jako nośnika danych (inne konsole opierały się na kartridżach) oraz dużej ilości doskonałych, wciągających gier, np. Tomb Raider.

Czym wyróżnia się konsola Xbox?

Konsole od Microsoftu mają spore grono fanów, którzy doceniają takie zalety tych produktów jak:

  • cena – Xboksy są generalnie tańsze niż produkty Sony,
  • wielozadaniowość – sprzęt Microsoftu posiada dodatkowe funkcje, np. Xbox One S wbudowany odtwarzacz płyt Ultra HD Blu-ray, czego nie ma jego bezpośredni konkurent PlayStation 4 Slim. Ceny takich odtwarzaczy są często wyższe niż sama konsola. Dodatkowo Xbox One S obsługuje strumieniowanie wideo w 4K, co sprawia, że konsola może być elementem zestawu kina domowego,
  • uniwersalność – fani serii Xbox w przeciwieństwie do użytkowników PlayStation mogą w najnowszych wersjach osprzętu grać w wybrane gry ze starszych konsol – Xboxa 360 i pierwszego Xboxa. Gracz po zmianie modelu na nowszy nie musi ponownie kupować starszych tytułów,
  • wydajność – konsola Xbox One X jest najszybszą konsolą na świecie – o 50% przewyższa PlayStation 4 Pro.
gra na konsoli

Dlaczego konsola Nintendo sprawdzi się poza domem?

Produkty od Nintendo, np. Nintendo Switch, są zupełnie inne od Xbox i PlayStation. Już na pierwszy rzut oka ich gabaryty są dużo mniejsze. Małe wymiary sprawiają, że można je zabrać w trasę i grać np. w pociągu.

Są one mniej wydajne, a gry na nią nie mają tak zaawansowanej grafiki, ale nadrabiają to swoją grywalnością. Jest to również dobra propozycja do grania dla dzieci.

Więcej o modelach konsol Nintendo przeczytasz tutaj: Konsole Nintendo – poznaj wszystkie i wybierz idealną dla siebie.

Jaką konsolę wybrać najlepiej?

Wszystko zależy od tego, na czym bardziej Ci zależy. Jeżeli interesuje Cię największa baza gier, w tym ekskluzywnych, najlepszym wyborem będzie PlayStation. Cena tych produktów jest stosunkowo wysoka, a tańszą alternatywą będzie Xbox, który wyróżnia się dodatkowo wysoką wydajnością i uniwersalnością, pozwalając podpiąć konsolę do domowego zestawu multimedialnego. Xbox One czy PS4 – co lepsze? Jeżeli zależy Ci tylko na samym graniu, wybór powinien paść na któryś z modeli od Sony. Chcesz grać poza domem? Postaw na produkty marki Nintendo.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów