PlayStation 5 – funkcje i specyfikacja nowej konsoli od Sony

Autor: Piotr

Co warto wiedzieć o PlayStation 5, czyli zbliżającej się konsoli dziewiątej generacji? Jakie będą podstawowe zalety, które skłonią nas do zakupu PS5 firmy Sony? Jest to niezwykle popularny temat w ostatnim czasie, czyli okresie tuż przed nadejściem nowej generacji sprzętu do grania. Dobrze poświęcić parę chwil na odświeżenie podstawowych danych.

Zadowoleni ludzie grający na konsoli

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. o dziewiątej generacji konsol
  2. o specyfikacji i funkcjach PlayStation 5

PlayStation 5 – dziewiąta generacja konsol

Kontroler od PlayStation

Nowa generacja konsol oznacza wiele zmian. Każdy, kto spędził wiele lat ze swoim sprzętem do gier (na przykład PlayStation 4), chętnie zainteresuje się możliwością usprawnienia źródła rozrywki. Oczywiste jest, że konsole nie są tym samym co komputery osobiste, w tym sensie, że nie dokonuje się w nich samodzielnych wymian podzespołów. Gdyby tak było, być może każdy po prostu wymieniłby procesor, grafikę, czasem kupił nową pamięć RAM. W związku z tym, że tak to nie wygląda, w konsolach mamy generacje, których nadejście zwiastuje sporo nowości. Inżynierowie firm takich jak Microsoft i Sony pracują nad tym przez lata. W końcu przychodzi czas wielkich zmian i gracze mogą cieszyć się wizualnymi fajerwerkami, a także innymi udogodnieniami.

Bardziej zaawansowane efekty graficzne, szybsze ekrany ładowania i instalowanie gier, wyższa rozdzielczość obrazu. Mniej więcej tak będzie wyglądać rzeczywistość użytkownika kupującego konsolę nowej generacji. W tym przypadku skupimy się na produkcie Sony, czyli PlayStation 5. Dziewiąta generacja nadejdzie już w tym roku i jeśli nic nie ulegnie zmianie, będzie to mniej więcej okres świąt Bożego Narodzenia. Powinno być naprawdę ciekawie i wielu graczy będzie mogło przetestować urządzenia o wyższej mocy obliczeniowej.

PlayStation 5: co już o niej wiadomo?
  • 1 587 zł
  • 1 799 zł
  • 1 329 zł
  • 1 444 zł
  • 1 438 zł

PlayStation 5 – dane techniczne i funkcje

Konsola i pady do grania

Do tej pory udało się poznać zadowalającą ilość informacji o PlayStation 5. Co prawda nie zademonstrowano jeszcze oficjalnego wyglądu PS5, lecz do sieci trafiły na przykład zdjęcia tak zwanego dev kitu, czyli wersji konsoli przeznaczonej wyłącznie dla twórców gier. Dzięki wcześniejszemu dostępowi do sprzętu, mogą oni oczywiście pracować nad grami znacznie wcześniej. Pomijając nieoficjalne wycieki, wiadomo co nieco o specyfikacji PS5, o czym warto sobie przypomnieć.

PlayStation 5 otrzyma procesor trzeciej generacji AMD Ryzen z 8 rdzeniami. Jest to architektura AMD Zen 2. Jeżeli chodzi o układ graficzny, ma to być Radeon Navi ze wsparciem technologii Ray Tracing. Jeżeli ktoś zastanawia się, czym jest wspomniana technologia, chodzi o śledzenie promieni. Dzięki temu grafika jest jeszcze bardziej zbliżona do fotorealistycznych obrazów. Pomagają w tym realistyczne odbicia oraz animacje cieni. Potwierdzono również obsługę rozdzielczości 8K. Kolejną istotną cechą PlayStation 5 ma być wyraźne skrócenie czasów ładowania. Zostanie to osiągnięte za sprawą dysku SSD, ponieważ, jak powszechnie wiadomo, technologia ta jest znacznie szybsza od HDD. Oczekiwanie na załadowanie się nowej mapy nigdy nie należało do szczególnie interesujących zajęć. W związku z tym zapowiedzi o rewolucji w tym zakresie z pewnością ucieszą niejednego miłośnika gier na PlayStation 5.

Ważną funkcją, która z pewnością interesuje wielu miłośników wirtualnej rzeczywistości, jest wsparcie dla gogli PS VR, tych na PlayStation 4. Możliwość skorzystania z tego samego sprzętu co podczas poprzedniej generacji ma znaczenie, jednak krąży sporo pogłosek na temat prac nad nowymi goglami wirtualnej rzeczywistości, czyli PS VR 2. Krótko mówiąc, każdy, kto ceni sobie rozgrywkę w takim stylu, powinien być zainteresowany konsolą od Sony. Tym bardziej, że firma Microsoft nie wydaje się aż tak zainteresowana rozwojem wirtualnej rzeczywistości. Przynajmniej nie na początkowym etapie życia swojej nowej konsoli.

Konsole to nie tylko dane techniczne, ponieważ tego typu sprzęt służy przede wszystkim do grania, a więc same gry mają ogromne znaczenie. Czy są jakieś funkcje, które mogą okazać się kluczowe w kwestii gier? Z pewnością niezwykle ważna będzie kompatybilność wsteczna, o której już poinformowano. Możliwość odpalenia tytułów z PlayStation 4 to nic innego, jak wygoda i oszczędność. Raz zakupiona gra będzie mogła służyć nam również na nowej generacji. Każdy, kto zebrał imponującą kolekcję na PS4, ucieszy się z możliwości grania na PS5. Jeżeli natomiast okaże się, że gracze będą mogli bezproblemowo odpalać także produkcje zrobione np. na PSX (pierwsze PlayStation), wtedy funkcja ta będzie jeszcze bardziej zachwalana.

Z niecierpliwością będziemy oczekiwać kolejnych konkretów na temat nowej konsoli PlayStation. Wiadomo już sporo, choć wciąż nie było premiery. Na pewno Sony zaskoczy graczy jeszcze niejedną ciekawą informacją. Warto czekać, bo emocje są coraz większe.

Dowiedz się więcej na temat PlayStation 5:


Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów