PlayStation 5 a Xbox Series X – co już wiadomo o tych konsolach?

Autor: Grzegorz

Niektórzy są wieloletnimi zwolennikami konsol tylko jednego producenta i zawsze kupują urządzenia tej marki. Są też tacy, którzy wraz z nadejściem nowych generacji rozpoczynają proces analizowania wszystkich dostępnych informacji, a następnie wybierają jedną z konsol. W tym artykule zainteresujemy się aktualnymi informacjami o PlayStation 5 oraz Xbox Series X.

Ludzie grający na konsoli

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. o ulepszaniu konsol i komputerów
  2. co wiadomo o PlayStation 5
  3. co wiadomo o Xbox Series X

Konsole i komputery – ulepszanie sprzętu

Kontroler od Xboksa

PlayStation 5 a Xbox Series X to zagadnienie, nad którym będą się zastanawiać gracze z całego świata w związku z nadchodzącą nową generacją konsol. W przypadku komputerów osobistych cała sytuacja wygląda odrobinę inaczej, ponieważ wystarczy regularnie robić tzw. upgrade – wymianę poszczególnych komponentów na nowsze. Jest to jedna z podstawowych cech odróżniających PC od konsol. Mamy dostęp do wszystkich podzespołów i dokonujemy ich regularnej wymiany na nowsze odpowiedniki. Z konsolami jest zupełnie inaczej, jako że są to urządzenia, w których użytkownicy nie powinni samodzielnie zmieniać podzespołów.

W związku z powyższym nasuwa się pytanie, w jaki sposób usprawnia się sprzęt konsolowy wraz z upływem czasu? Otóż przyjęło się dzielić je na generacje, które aktualnie charakteryzują się mniej więcej siedmioletnim cyklem. Po upływie określonej liczby lat, producent wypuszcza na rynek nową generację, która powoduje, że sprzęt jest aktualny pod względem rozwoju technologicznego. Innymi słowy, nadchodzi czas na usprawnienia, dzięki którym użytkownicy mogą cieszyć się współczesnymi rozwiązaniami, a to oznacza lepszą grafikę, ogólnie zwiększoną wydajność, a także inne udogodnienia. Należy wspomnieć jeszcze o innej rzeczy, która czasem sprawia, że w samym środku generacji urządzenia zostają trochę ulepszone. Chodzi oczywiście o wprowadzanie nowych wariantów konsol tej samej generacji. Za przykład może posłużyć konsola Xbox One oraz Xbox One X. Pierwsza wersja jest wydaniem premierowym, natomiast druga wydaniem udoskonalonym, z większą mocą obliczeniową, chociaż nie jest to jeszcze nowa generacja.

PlayStation 5 – co wiadomo?

Wyjaśniliśmy sobie już kwestię nowych generacji konsol, dzięki czemu wiemy, że są one niezbędne do nadążania za rozwojem technologicznym. Po upływie kilku lat urządzenia z takiej rodziny, jak PlayStation i Xbox wymagają aktualniejszych wersji. Zastanówmy się zatem, co do tej pory wiadomo na temat najnowszego sprzętu od firmy Sony. Wszystko zaczęło się w roku 2019, gdy Mark Cerny, główny architekt konsoli, potwierdził informacje o trwających pracach nad następcą PlayStation 4. W pewnym sensie wszyscy i tak wiedzą o tym, że kolejne generacje są opracowywane, jednak oficjalne potwierdzenie zawsze wywołuje emocje i zainteresowanie. Dodatkowo jest to czas udostępniania jakichś konkretów, a nie tylko ogólników. Wiadomo na przykład, że PlayStation 5 będzie miało procesor trzeciej generacji AMD Ryzen z 8 rdzeniami i 16 wątkami – architektura AMD Zen 2. To już całkiem konkretna wiadomość dla wszystkich zainteresowanych. Co natomiast z układem graficznym? Będzie to Radeon Navi ze wsparciem technologii Ray Tracing. W języku polskim możemy ją określać jako śledzenie promieni. Rozwiązanie to przybliża nas do fotorealistycznych obrazów, dzięki realistycznym odbiciom i animacjom cieni. Niestety Ray Tracing może być przytłaczający i spowalniać akcję na ekranie, dlatego układ graficzny PS5 będzie miał wbudowany układ, który ma być dedykowany do wspierania śledzenia promieni. Potwierdzono też możliwość obsługi rozdzielczości 8K.

Dysk SSD to następna istotna zmiana w nowej generacji konsol Sony. Te bardzo szybkie dyski sprawią, że ekrany ładowania w naszych grach będą odczuwalnie skrócone – nie będziemy tak długo czekać na przykład na wczytanie nowej lokacji w fikcyjnym świecie. Zawsze warto wspomnieć, że pokazano już konkretny przykład. Skorzystano z funkcji szybkiej podróży w grze Spider-Man. Na konsoli PlayStation 4 czas ładowania wynosił 15 sekund, a na PlayStation 5 było to już tylko 0,8 sekundy. Tego typu usprawnienia są świetną rzeczą. Nikt nie lubi długo czekać, a w grach może to dodatkowo wybijać z rytmu zabawy i zaburzać immersję. Może to być spora zachęta do przejścia na nową generację, bo koniec końców zysk w postaci szybkiego wczytywania wydaje się naprawdę znaczący.

PlayStation 5 oznacza też wsparcie dla VR (virtual reality). Wszyscy użytkownicy PlayStation 4 mają możliwość korzystania z PS VR, czyli okularów umożliwiających rozgrywkę w wirtualnej rzeczywistości. Dzięki nim rozglądamy się dookoła i mamy wrażenie, że jesteśmy w samym środku wydarzeń z naszej gry. Nie będzie zaskoczeniem fakt, że na PlayStation 5 również ma być wsparcie dla tej technologii. Warto podkreślić także kompatybilność zestawu PS VR od ósmej generacji z najnowszą konsolą dziewiątej generacji.

PlayStation 5: co już o niej wiadomo?
  • 1 468 zł
  • 1 699 zł
  • 1 468 zł
  • 1 688 zł
  • 1 377 zł

Xbox Series X – co wiadomo?

Zestaw VR do PlayStation 5

Najwyższa pora przejść do marki Xbox. Trzeba przyznać, że Microsoft podzielił się trochę większą ilością informacji, choćby z tego względu, że znamy już wygląd konsoli Xbox Series X. Będzie to podłużny sześcian, który, krótko mówiąc, kojarzy się raczej ze stylem minimalistycznym. Pad nie uległ dużym zmianom i będzie bardzo podobny do tego do Xbox One. Większe zmiany zaszły w krzyżaku, ponieważ ma on sprzyjać wybieraniu skośnych kierunków. Cenna wzmianka to fakt, iż sprzęt ten będzie niezwykle cichy. Nikt nie ma ochoty słyszeć głośnego chłodzenia w trakcie rozgrywki.

Co jeszcze wiadomo o sprzęcie od Microsoftu? Będzie miał ośmiordzeniowy procesor AMD (8x 3.6 GHz) oparty na architekturze Zen 2. Jeżeli chodzi o kartę graficzną, to będzie to wariant AMD Navi-based GPU (12 TF). Tak samo jak w przypadku PlayStation 5, nowy Xbox będzie miał szybki dysk SSD. Oczywiście przełoży się to na to, że wszyscy zaoszczędzą czas przy znacznie skróconych ekranach ładowania. Te pojawiające się podczas rozgrywki momenty wymuszonego oczekiwania nigdy nie są czymś zbyt przyjemnym. Na szczęście w dziewiątej generacji konsol zostaną mocno skrócone. Równie ważna jest wzmianka o tym, że czas instalacji gier będzie krótszy. Przejście na SSD to bardzo dobry krok i wszyscy na tym skorzystają. Xbox Series X również będzie obsługiwał technologię Ray Tracing. Tak samo jak w przypadku PlayStation 5, będzie też możliwość wyświetlania obrazu w rozdzielczości 8K.

Xbox Series X: co wiadomo o nowej konsoli Microsoftu?

PlayStation 5 a Xbox Series X

Gracz chcący dokonać zakupu jednej z tych konsol z pewnością będzie miał twardy orzech do zgryzienia. Która będzie lepsza? Na jaką się zdecydować? Postawić na sprzęt od Sony czy Microsoftu? Najlepsza rada w tej kwestii to przede wszystkim zwrócenie uwagi na to, że nie każdy człowiek ma takie same priorytety. I tak jednemu bardziej spodoba się konsola Xbox Series X, natomiast drugiemu do gustu przypadnie PlayStation 5. Brzmi to jak banał, lecz trzeba podkreślić to, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która konsola nowej generacji będzie lepsza. Za przykład może posłużyć kwestia VR. Microsoft nie traktuje okularów wirtualnej rzeczywistości jako priorytetu, lecz Sony chce położyć na to spory nacisk. Jeśli komuś w ogóle nie zależy na VR, wtedy nie jest to dla niego istotny aspekt konsoli. Być może wybór u takiej osoby zostanie oparty na tym, że seria konsol marki Xbox ma gry z rodziny Halo. Jeśli ktoś jest ogromnym fanem tych tytułów FPS w realiach sci-fi, wtedy po prostu będzie chciał mieć do nich dostęp (Halo jest ekskluzywne dla PC oraz marki Xbox, użytkownicy PlayStation nie mogą w nie grać).

Skoro już jesteśmy przy grach, to mimo wszystko warto wspomnieć, że w ósmej generacji to właśnie Sony wygrało starcie na większą liczbę tytułów na wyłączność. Microsoft nie miał ich dużo, a te, które powstały, często okazywały się średniakami. Kolejną radą związaną z trudnym procesem wybrania konsoli jest po prostu zaczekanie na większą ilość informacji. Na długo przed premierą nie wiemy tylu rzeczy, ile będziemy wiedzieć, kiedy sprzęt znajdzie się na sklepowych półkach. Producenci na pewno trzymają jeszcze niejednego asa w rękawie i chętnie nas czymś zaskoczą. Aktualnie Phil Spencer, prezes marki Xbox, udziela wywiadów, w których informuje, że konsola Microsoftu nie musi mieć jeszcze headsetu VR. Czy jest zatem pewne, iż parę lat po premierze wciąż nie będą inwestować w wirtualną rzeczywistość? Tego nikt nie wie. Może się okazać, że po paru latach Microsoft przegoni Sony w zakresie stosowania tej technologii do celów rozrywkowych. Warto być na bieżąco z nowinkami o każdej z konsol, ponieważ czasem może się okazać, że usłyszymy o czymś rewolucyjnym, co ułatwi wybór sprzętu do gier. Ostatecznie dziewiąta generacja będzie dużym usprawnieniem i to bez względu na to, czy kupimy PlayStation 5 czy może Xbox Series X. Nowe rozwiązania, lepsza grafika, nowe gry – tego wszystkiego doświadczymy zarówno u Sony, jak i u Microsoftu.

Dowiedz się więcej na temat Xbox Series X i PlayStation 5:


Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów