PlayStation 4 czy Xbox 360? Którą konsolę warto wybrać?

Autor: Joanna

Podjęcie decyzji o zakupie konsoli do gier bywa trudne, więc warto zapoznać się z jak największą ilością informacji na ich temat. Jeżeli ktoś zastanawia się, co wybrać – PlayStation 4 czy Xbox 360 – spróbujemy pomóc w podjęciu decyzji.

Osoba grająca na konsoli

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie parametry ma konsola Xbox 360
  2. jakie parametry ma konsola PlayStation 4
  3. czym kierować się podczas zakupu konsoli
  4. który model warto wybrać – Xbox 360 czy PlayStadion 4

Xbox 360 – podstawowe informacje

Matka z córką grają na konsoli

Xbox 360 czy PlayStation 4? Jak zabrać się za wybieranie konsoli, gdy nie znamy się na tej branży? Spróbujemy pomóc osobom z konkretnym pytaniem: czy lepiej kupić Xboksa 360 czy PS4? Na początek zajmijmy się produktem firmy Microsoft. Xbox 360 to druga konsola (najpierw był Xbox). Premiera odbyła się w roku 2005, więc jest to już wieloletni sprzęt. To niezwykle ważne, ponieważ kupując Xboksa 360, wejdziemy w posiadanie sprzętu ubiegłej generacji. Najnowszym modelem jest Xbox One, a więc nowe gry mogą być odpalane właśnie na tym urządzeniu. Krótko mówiąc, Xbox 360 nie daje możliwości grania w nowe gry. Odpalimy tylko te, które powstały wiele lat temu. Zaletą może być np. ich niższa cena. Specyfikacja techniczna tego sprzętu jest następująca:

  • procesor IBM PowerPC Xenon;
  • grafika ATI R500 (Xenos);
  • pamięć RAM 512 MB GDDR3.

To bardzo dobre urządzenia, ale Microsoft dosłownie wstrzymał już ich produkcję. Ludzie często decydują się na zakup starych konsol, bo mają do nich sentyment albo pasjonują się tematem gier i pragną kolekcjonować nawet starą elektronikę. Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, iż na najnowszych produktach Microsoftu, czyli Xbox One, a niebawem już nawet Xbox Series X, można odpalać tytuły z poprzednich generacji. Oznacza to, że mając np. Xbox One, odpalimy gry z Xboksa 360. Nie ma zatem aż tak wielkiej potrzeby faktycznego rozglądania się za starymi konsolami. Zawsze można poradzić sobie z tymi nowszymi.

PlayStation 4 – podstawowe informacje

Pad do grania w gry na konsoli

Gdybyśmy chcieli porównać Xboxa 360 do jakiejś konsoli, najbardziej uczciwym zestawieniem byłoby dobranie do tego PlayStation 3, ponieważ wtedy mielibyśmy do czynienia z dwiema konsolami tej samej generacji. PlayStation 4 jest znacznie nowszym produktem, ponieważ premiera odbyła się w 2013 roku. Rachunek wydaje się prosty, mianowicie jest to urządzenie nowsze o osiem lat. W związku z tym ma znacznie lepsze komponenty i umożliwia granie w nowsze gry. Wyświetla ładniejszą grafikę i ma bardzo dużo tytułów ekskluzywnych (takich, w które nie pogramy na innych platformach). Odpowiedź jest całkiem oczywista. Jeżeli chcemy kupić wydajniejszy sprzęt, to PS4 wygrywa z Xboksem 360. Specyfikacja techniczna PlayStation 4 jest następująca:

  • procesor 2.1 GHz 8-core AMD Jaguar;
  • grafika 4.2 TFLOP AMD Radeon (36 CU, 911 MHz);
  • pamięć 8 GB GDDR5 + 1 GB.

PS4 ma napęd Blu-Ray, a więc dodatkowo pozwala na odtwarzanie filmów zapisanych na tym nośniku. Konsola Xbox 360 nie dysponuje takim rozwiązaniem, ponieważ zastosowano w niej HD-DVD. Nie da się ukryć, iż PlayStation 4 jest lepsze pod każdym względem, lecz nie ma w tym niczego dziwnego, jako że zestawiamy ze sobą nowszą i starszą generację. Ta przestarzała zawsze będzie mniej wydajna, a najnowsze gry nie będą mogły być na niej odpalane. Do zalet z reguły można zaliczyć niską cenę. PlayStation 4 ma lepsze parametry oraz imponującą bibliotekę gier. Warto wymienić, chociażby, część z tych, które są na wyłączność: God of War, Bloodborne, Spider-Man, Horizon Zero Dawn, Uncharted 4, The Last of Us (Remastered), Persona 5, Shadow of the Colossus (Remastered), inFamous: Second Son, Ratchet and Clank.

PlayStation 4 czy Xbox 360?

Zmierzamy do podsumowania, w którym jasno podkreślimy, jak wygląda wybór pomiędzy PS4 a Xboksem 360. Oczywistą informacją jest, iż konsola nowszej generacji, czyli PS4, to najzwyczajniej w świecie produkt o bardziej zaawansowanej technologii, lepszych komponentach umożliwiających generowanie ładniejszego obrazu i bardziej skomplikowanych wirtualnych światów. Nowy sprzęt powinien być wybrany przez osoby, które chcą mieć styczność z nowszymi grami, a także odtwarzać filmy na płytach Blu-Ray. Xbox 360 z kolei może być wyborem dla kogoś, kto lubi kolekcjonować stare konsole. Ma ochotę grać w gry ubiegłej generacji na ich oryginalnych nośnikach (pudełkowe wydania). Ma sentyment do tej konkretnej platformy, bo na przykład kiedyś ją miał.

Warto pamiętać również o tym, że niebawem na rynek trafią jeszcze nowsze konsole. Będzie to Xbox Series X oraz PlayStation 5. Skok technologiczny z pewnością będzie bardzo zauważalny. Szybkie dyski SSD z kolei przyczynią się do istotnego skrócenia czasu ładowania, co na pewno spodoba się wielu graczom z całego świata.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link