Pierwsze dziecko – jak należy się na nie przygotować?

Autor: Joanna

Pierwsze dziecko to dla oczekujących rodziców nie tylko ogromny stres, ale również wyzwanie. Radosnej ekscytacji często towarzyszy uczucie niepokoju i naturalne obawy. Odpowiednie przygotowanie do pierwszego dziecka pozwala w znacznym stopniu zmniejszyć uporczywe odczucia i w pełni cieszyć się tym wyjątkowym czasem. Sprawdź, od czego zacząć przygotowania.

śpiące niemowlę przytulajace króliczka

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. w jakie ubranka warto się zaopatrzyć
 2. co powinno znaleźć się w pokoju dziecięcym
 3. jaki wózek wybrać
 4. które dodatkowe akcesoria mogą okazać się przydatne

Ubranka dla pierwszego dziecka – co trzeba kupić?

biały pokoj dla dziecka

Ubranka to bardzo ważny element wyprawki każdego noworodka. Są one potrzebne już w szpitalu, choć nie od razu po porodzie. Bezpośrednio po przyjściu na świat dziecko owijane jest zazwyczaj w szpitalne ubranko, pieluszkę bądź inne nakrycie.

Ubranka dla niemowlęcia powinny być wykonane z jak najdelikatniejszych materiałów. Dodatkowym atutem będzie ich przewiewność i łatwość prania. Unikać należy odzieży z wełny, która po styczności z wrażliwą skórą dziecka może powodować reakcje alergiczne (szczególnie jeśli w rodzinie dziecka występują alergicy). Warto natomiast zainwestować w bawełniane ubranka. Są one delikatne, łatwo się je czyści i prasuje oraz nie podrażniają skóry maluszka. Przy wyborze ubranek warto szczególną uwagę zwrócić na walory praktyczne. Należy pamiętać przede wszystkim o specyficznej budowie ciała maluchów, u których głowa jest dość duża, a jej sztywne trzymanie jest umiejętnością, której początkowo dzieci nie posiadają. W związku z tym konieczne jest zainwestowanie w ubranka, które będzie zakładać się stosunkowo łatwo. Unikać należy bluzeczek czy koszulek ciasno wkładanych przez głowę. Warto natomiast zaopatrzyć się w ubranka z wszelkiego rodzaju zapięciami umieszczonymi nie tylko wokół główki, ale również w okolicach kroku (znacznie ułatwi to zmianę pieluszki). W przypadku spodenek przydatne okazują się różnego rodzaju ściągacze i wycięcia na stópki. Zapobiegają one wypadaniu ruchliwych nóżek z szerszych nogawek. Rozpinane bluzki i kaftaniki to zdecydowanie najwygodniejsza opcja. Trzeba jednak w tym przypadku pamiętać, aby zapięcia (najlepiej zatrzaski) były odpowiednio umiejscowione. Te umieszczone na plecach mogą okazać się niewygodne dla malucha spędzającego większość czasu w pozycji leżącej. Niemowlętom nieumiejącym jeszcze stać ani chodzić nie należy zakładać obuwia, gdyż sprzyja to rozwojowi wszelkich wad stóp. Wszystkie ubranka przed założeniem należy wyprać w delikatnym proszku bądź płynie przeznaczonym specjalnie do tego typu celów.

Pokój dziecięcy – jak go urządzić?

Najważniejszym elementem wyposażenia pokoju dziecięcego jest łóżeczko. Jeśli w planach rodziców łóżko ma służyć dziecku maksymalnie do trzeciego roku życia, z pewnością wystarczy takie, którego wymiary wynoszą 120 x 60 centymetrów. Dodatkowym atutem jest możliwość regulowania wysokości materaca. Dla niemowląt ustawia się go wtedy dość wysoko i obniża jeszcze przed etapem, kiedy dziecko zacznie samodzielnie podnosić się i siadać. Szczebelki łóżka powinny być oddalone od siebie w takiej odległości, aby niemożliwe było wyślizgnięcie się dziecka, ani zaklinowanie się którejś części jego ciała.

W przypadku planowanych podróży dobrą inwestycją jest łóżeczko turystyczne, które dzięki możliwości szybkiego złożenia świetnie nadaje się do przewożenia w bagażniku samochodu (np. Safety 1st Full Dreams Happy lub Safety 1st Soft Dreams Warm Gr). Kolejnym ważnym akcesorium, które obowiązkowo musi znaleźć się w pokoju dziecięcym, jest przewijak lub miejsce do przewijania i innych zabiegów pielęgnacyjnych. Może posłużyć do niego duży blat szafki bądź stołu lub specjalna deseczka nakładana na ramy łóżka. Wygodną opcją jest, aby miejsce pielęgnacyjne znajdowało się w bezpośrednim sąsiedztwie łóżeczka. Tuż obok powinna znaleźć się również szafka, w której schować można niezbędne kosmetyki i akcesoria (np. oliwkę, kremy, smoczki itp.). W pokoju dziecięcym powinno znaleźć się również kilka zapasowych butelek (np. BabyOno Butelka antykolkowa 260ml) i termometr (np. Wielofunkcyjny Beurer FT 65).

Wózek – który model najlepszy?

ciężarna kobieta wybiera ubranka dla dziecka

Wózek malucha powinien być przede wszystkim bezpieczny, dlatego należy zwracać uwagę na to, czy konkretny model posiada niezbędne certyfikaty i atesty. Musi też dobrze chronić przed chłodem i wiatrem, a ponadto posiadać specjalną osłonę przeciwdeszczową. Powinien być on na tyle szeroki, aby nie krępował swobodnych ruchów dziecka. Dobrze jest również, gdy amortyzuje wstrząsy. Jego waga powinna być dostosowana do indywidualnych oczekiwań rodziców. Jeśli wózek będzie często wnoszony po schodach bądź przewożony w komunikacji miejskiej, należy zdecydować się na jak najlżejszy model. Najlepiej, gdy jest pojemny i obszerny, tak aby pomieścić wszystkie niezbędne na spacerze akcesoria, których przy małym dziecku jest nieskończenie wiele.

Inne akcesoria przydatne przy pierwszym dziecku

Oprócz wspomnianych elementów wyprawki, które mogą wydawać się dość oczywiste, warto również rozważyć zakup poniższych produktów. Choć nie stanowią one absolutnego minimum przy posiadaniu dziecka, ich kupno może znacznie ułatwić i uprzyjemnić codzienne zajmowanie się maleństwem. Oto niektóre z nich:

 • laktator (np. Medela Mini Electric),
 • podgrzewacz do butelek (np. BabyOno LCD),
 • fotelik samochodowy,
 • sterylizator,
 • oczyszczacz powietrza,
 • nawilżacz powietrza,
 • leżak,
 • krzesełko do karmienia.

Wyprawka dla pierwszego dziecka to sprawa, która tylko z pozoru brzmi wymagająco i jest skomplikowana. Przy odpowiedniej organizacji i rozpoczęciu jej kompletowania ze sporym wyprzedzeniem okazuje się niczym trudnym, a wręcz przeciwnie – okres ten może być pełen pozytywnych wyzwań i radosnej ekscytacji.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów