Piekarnik z mikrofalą – niezwykłe udogodnienie czy niepotrzebny bajer?

Z tego artykułu dowiesz się:Czym wyróżnia się piekarnik z funkcją mikrofali? Jakie są zalety i wady takiego urządzenia? Na jaki model warto się zdecydować?
Autor: Klaudia

Często słyszy się opinie, że urządzenia łączące w sobie wiele funkcji to nic więcej jak chwyt marketingowy oraz że niemożliwe jest zamknięcie dwóch, dobrych jakościowo urządzeń w jednej obudowie. Czy rzeczywiście oszczędność miejsca i funkcjonalność nie mogą iść ze sobą w parze? Piekarnik z mikrofalą skutecznie obala te mity.

Zobacz także: Ranking piekarników elektrycznych z mikrofalą

Piekarnik z mikrofalą – co go wyróżnia?

Czyszczenie piekarnika

Mikrofalówki, ze względu na swoje niemałe gabaryty, często zajmują dużo cennego miejsca. Jest to szczególnie istotna niedogodność dla posiadaczy małych kuchni, dla których każdy centymetr kwadratowy przestrzeni jest na wagę złota. Świetnym rozwiązaniem pozwalającym na uniknięcie tego problemu będzie kupno urządzenia 2w1 – piekarnika z funkcją mikrofalówki. Oczywiście, ograniczy to nasz wybór do piekarników elektrycznych (piekarniki gazowe z funkcją mikrofali nie są dostępne), jednakże funkcjonalność tego urządzenia wynagrodzi nam mniejszy asortyment. Na czym ona polega? W zależności od potrzeby możesz wybierać spośród dwóch opcji – klasycznego piekarnika lub typowej mikrofalówki. Dzięki temu możesz zarówno upiec ciasto, jak i szybko podgrzać posiłek. Piekarniki z funkcją mikrofalówki nierzadko są wyposażone również w wiele innych udogodnień – m.in. termoobieg, grill czy gotowanie na parze. Przykładem takiego wielofunkcyjnego urządzenia jest np. Samsung Chef Collection NQ50J9530BS. Będzie on idealny dla osób, które nie mają miejsca na wstawienie dwóch oddzielnych urządzeń. Dodatkowo, pozwoli on na łączenie wielu technik gotowania, co ułatwia przygotowywanie potraw. Piekarnik z mikrofalą ma również mniejsze wymiary niż tradycyjne urządzenia (wysokość od 45 do 50 cm). Za dobry piekarnik z funkcją mikrofali zapłacisz od 1700 do 3000 zł. Jest to więc stosunkowo niewielka cena, jak za możliwość posiadania urządzenia z tak wieloma funkcjami.

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem piekarnika z mikrofalą do zabudowy i potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji, przeczytaj nasz poradnik:Jaki piekarnik do zabudowy wybrać do małej kuchni.

  • 1 099 zł
  • 799 zł
  • 2 199 zł
  • 1 599 zł
  • 999 zł
Zalety piekarnika z funkcją pary

Czy wiesz że...

Wiele modeli piekarników z mikrofalą posiada funkcję czyszczenia parą, co eliminuje konieczność skrobania piekarnika z resztek jedzenia. Wystarczy nalać wody do piekarnika i ustawić funkcję czyszczenia parą. Standardowo takie mycie trwa 25 minut. Dzięki parze wodnej spieczone resztki jedzenia ulegają zmiękczeniu i po myciu można je łatwo zebrać za pomocą miękkiej ściereczki.

Zalety piekarnika z funkcją pary

Piekarnik z funkcją mikrofali – zalety i wady

Piekarnik do zabudowy

Główną zaletą piekarnika 2w1 jest zaoszczędzenie miejsca i pieniędzy, bo zamiast zakupu dwóch urządzeń, piekarnika i mikrofali, kupujemy jedno. Kolejnym udogodnieniem są jego kompaktowe wymiary i praktyczny charakter. Piekarnik z mikrofalówką to również spora oszczędność czasu – wykorzystanie funkcji mikrofali, również w procesie tradycyjnego pieczenia, pozwala na skrócenie czasu przygotowywania posiłku nawet o połowę. Estetyczny i elegancki wygląd pozwalający na zachowanie spójnego wystroju pomieszczenia i prostota obsługi to kolejne cechy wpływające pozytywnie na ocenę tego sprzętu. Warto wspomnieć również o funkcji, którą niezwykle często posiadają piekarniki z mikrofalą. Mianowicie chodzi o możliwość czyszczenia parą, co eliminuje konieczność skrobania piekarnika z resztek jedzenia. Taką funkcją dysponuje model Samsung NQ50J3530BS. Wystarczy nalać wody do piekarnika i ustawić funkcję czyszczenia parą (SteamClean). Para zmiękczy zabrudzenia w taki sposób, aby późniejsze zebranie ich ściereczką było szybkie i bezproblemowe.

Poza wieloma zaletami piekarnik z mikrofalą posiada również kilka wad (które nierzadko związane są z wymienionymi zaletami). Podwyższona funkcjonalność sprzętu pociąga za sobą jego wyższą cenę w porównaniu do tradycyjnych modeli. Mniejsze rozmiary to mniejsza pojemność urządzenia, która niekoniecznie będzie odpowiadać potrzebom kilkuosobowej rodziny. Kolejną wadą jest proces zmiany trybu urządzenia z piekarnika na mikrofalówkę. Aby tego dokonać, należy wymienić tacę i wybrać odpowiedni tryb pracy na wyświetlaczu. Konieczne jest pamiętanie o tym przy każdorazowym użyciu urządzenia, co przy częstym użytkowaniu może być kłopotliwe i niewygodne. Mankamentem niektórych modeli jest również brak rolek do wsunięcia blaszek oraz kratek.

Na który piekarnik z mikrofalą warto się zdecydować?

W asortymencie sklepów dostępnych jest wiele modeli tego rodzaju sprzętu. Sprawdź, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom:

  • Siemens HM656GNS1 – zdecydowaną zaletą tego piekarnika jest funkcja termoobiegu, która zapewnia równomierną temperaturę w całym wnętrzu piekarnika. Dzięki niej samo pieczenie również będzie trwało krócej, co pozwoli Ci zmniejszyć zużycie prądu.
  • Electrolux EVL8E00Z – rodzicom szczególnie spodoba się funkcja Safe to touch. Dzięki niej drzwi piekarnika nawet w momencie pieczenia są zimne i bezpieczne w dotyku, a zamontowana blokada przed dziećmi uniemożliwia im otwarcie piekarnika nawet podczas pieczenia.
  • Bosch CMG633BB1 – dostępność aż 14 programów automatycznych ułatwi Ci przygotowanie perfekcyjnych dań. Wystarczy, że określisz rodzaj potrawy, a piekarnik sam dobierze odpowiednie parametry swojej pracy: rodzaj grzania, temperaturę, czas pieczenia.

Dobry piekarnik to inwestycja na lata, warto więc dobrze zastanowić się nad zakupem takiego sprzętu, który ułatwi nam nasze codzienne obowiązki.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link