Dlaczego warto pić wodę? Skutki picia za małej ilości wody

Autor: Joanna

Ciało dorosłego człowieka składa się z około 60% wody. Dzięki niej zachodzi wiele ważnych procesów, a narządy wewnętrzne mogą prawidłowo funkcjonować. Skutki niepicia wody mogą być naprawdę groźne dla zdrowia. Warto zatem wiedzieć, ile wody należy pić.

picie wody to klucz do zdrowia

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co daje picie wody;
 2. ile należy pić wody;
 3. jakie są objawy słabego nawodnienia organizmu;
 4. jaką wodę pić.

Dlaczego warto pić wodę?

ile pić wody, jeśli żyjesz aktywnie?

Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Gromadzi się ona we wszystkich tkankach, jest składnikiem wszystkich płynów ustrojowych i bierze udział w wielu procesach życiowych. Człowiek jest w stanie przeżyć bez wody zaledwie 4–5 dni. Dlatego picie wody jest podstawową potrzebą fizjologiczną.

Dodatkowo picie wody ma wiele zalet. Dzięki niej poprawia się funkcjonowanie układu pokarmowego oraz wchłanianie i transport substancji odżywczych (czyli witamin i minerałów) zawartych w pożywieniu. Substancja ta pomaga także usunąć toksyny i zbędne produkty przemiany materii z organizmu człowieka. Inne zalety picia wody to:

 • regulacja temperatury ciała,
 • regulacja przepływu krwi i zmniejszenie ryzyka chorób serca,
 • poprawa ruchomości stawów,
 • poprawa wytrzymałości mięśni,
 • zwiększenie wydolności organizmu,
 • poprawa ogólnego samopoczucia,
 • poprawa wyglądu cery,
 • wspomaganie odchudzania.

Picie wody pozwala także łagodzić lub zapobiegać nieprzyjemnym dolegliwościom, szczególnie zgadze, zaparciom i bólom głowy.

Ile należy pić wody?

Bardzo ważne jest to, ile pić wody każdego dnia. Zapotrzebowanie organizmu na wodę zależy od wielu czynników (wieku, aktywności fizycznej, a nawet temperatury powietrza). Ogólnie przyjmuje się, że:

 • dorosła kobieta powinna pić ok. 2 litry wody dziennie;
 • dorośli mężczyźni powinni pić minimum 3 litry wody na dzień;
 • dzieci muszą pić ok. 1,5 litra wody każdego dnia.

Można także przyjąć, że każda osoba powinna pić 1 litr wody na każde 30 kg masy ciała. Warto jednak obserwować swój organizm i nawadniać go zgodnie z potrzebami (zawsze, gdy pojawi się uczucie pragnienia). Picie dużej ilości wody jest zalecane osobom, które wykonują ciężką pracę fizyczną, trenują sport lub przebywają w wysokiej temperaturze.

 • 139 zł
 • 249 zł
 • 159 zł
 • 38,99 zł
 • 39,99 zł

Jaką wodę pić?

butelka z filtrem Brita Fill & Go Vital

Istotne jest także, jaką wodę pić. Większość osób sięga po wodę butelkowaną. Jest to rozwiązanie łatwe i zdrowe (taka woda zawiera dużo minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu), jednak na dłuższą metę nieekonomiczne i nieekologiczne.

W takim przypadku rozwiązaniem może być picie wody z kranu. Prawda jest taka, że jest ona bezpieczna dla zdrowia człowieka. Jednak wiele zależy od stanu rur, ponieważ ostatecznie to one wpływają na czystość wody. Osobom, które nie są pewne jakości wody z kranu poleca się butelkę lub dzbanek filtrujący.

Urządzenie to zawiera wymienny wkład filtrujący, przez który przepływa woda z kranu. Filtr oczyszcza ją z cząsteczek i zanieczyszczeń, które mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Dzbanki mają różną pojemność – od 1 litra (Dafi Crystal Classic LED) nawet do 2,2 litrów (Brita Elemaris XL), a także mechaniczny lub elektroniczny (Brita Marella Cool) wskaźnik wymiany wkładu.

Dla osób aktywnych lub spędzających dużo czasu poza domem wygodnym rozwiązaniem są butelki filtrujące wodę. Dostępne na rynku modele różnią się pojemnością, a także rodzajem wkładu filtrującego – MicroDisc (Brita Fill&Serve) lub Dafi (Dafi butelka filtrująca).

Objawy niedostatecznego nawodnienia organizmu

Objawy niedostatecznego nawodnienia organizmu pojawiają się już przy utracie 1–2% wody. Osoba, która pije za mało wody, odczuwa przewlekłe zmęczenie, osłabienie i bóle głowy. Jej skóra staje się sucha i mało elastyczna, przez co jest podatna na uszkodzenia. Do tego dochodzą problemy z trawieniem, bóle stawów i zmniejszona wydolność fizyczna. Niedostateczne picie wody może być przyczyną zwiększonego apetytu na słodkie oraz tycia.

Skutki niepicia wody mogą być także dużo poważniejsze. Niedostateczne nawodnienie organizmu prowadzi do odwodnienia. Jest to niebezpieczny stan (zwłaszcza dla dzieci), który wymaga pomocy lekarskiej. Jego objawy to pogorszenie samopoczucia, wzrost temperatury ciała, suchość błon śluzowych, brak śliny, zapadnięte oczy, a nawet zaburzenia świadomości.

Picie wody a odchudzanie

Faktem jest, że picie wody wspomaga odchudzanie. Dzieje się to dzięki poprawie funkcjonowania układu pokarmowego i metabolizmu. Osoby, które dbają o sylwetkę, powinny zdecydować się na picie wody na czczo oraz 20 minut przed każdym posiłkiem.

Dodatkowo picie wody redukuje uczucie głodu i zmniejsza apetyt. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu zmniejsza się ochota na słodkie lub gazowane napoje, które zawierają dużo cukru.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link