PFC – technologia w zasilaczach komputerowych. Czym jest i jak działa?

Autor: Adam

Technologia PFC nazywana jest inaczej poprawą współczynnika mocy. Polega na zwiększeniu współczynnika mocy do wartości jak najbliższej 100% – ma to na celu zmniejszenie strat mocy w liniach przesyłowych. W zasilaczach komputerowych wykorzystywane są dwa rodzaje technologii PFC. Sprawdźmy, jak ona działa i w jaki sposób powinniśmy wybrać zasilacz odpowiedni dla naszego komputera.

Technologia PFC, zasilacz komputerowy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są zalety technologii PFC;
  2. jak wybierać zasilacz do komputera.

Technologia PFC – co to jest?

PFC i zasilacze do komputera

Technologia PFC jest określana mianem korekcji współczynnika mocy. Skrót PFC pochodzi od anglojęzycznego zwrotu Power Factor Correction. Poprawa współczynnika mocy ma na celu zmniejszenie strat mocy w liniach przesyłowych. Technologia PFC jest stosowana w zasilaczach sieciowych, w tym zasilaczach przeznaczonych dla komputerów. Wyróżniamy dwa rodzaje PFC:

  • układy aktywne PFC są dostosowane do warunków panujących w konkretnej sieci. Taki zabieg przekłada się na osiągnięcie wysokiej wydajności zasilacza. Współczynnik mocy mieści się w przedziale od 0,9 do 0,99. W tym przypadku podane są wartości dla komputera z podzespołami potrzebującymi różnej ilości mocy,
  • układy pasywnego PFC zostały opracowane z myślą o użytku przy stałym obciążeniu. Takie układy nie zmieniają parametrów, a wartość poprawy współczynnika mocy jest stała – niezależnie od zapotrzebowania danego urządzenia. W tym przypadku współczynnik mocy mieści się w przedziale od 0,8 do 0,95.

Wybierając komputer, bardzo często skupiamy się na podzespołach, takich jak: procesor, karta graficzna, płyta główna, ilość pamięci RAM czy pojemność dysku twardego. Jednak kluczowy w tym przypadku jest również zasilacz. Ten element dostarcza mocy podzespołom dla całego komputera. Musi być odpowiednio dobrany, aby nie występowały przeciążenia. Niewłaściwy zasilacz może doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia komputera.

  • 449 zł
  • 189,90 zł
  • 259 zł
  • 349 zł
  • 237,81 zł

Zasilacz komputerowy – jak wybrać odpowiedni?

Gniazdo zasilacza komputerowego

Zasilacz komputerowy to bardzo ważny komponent – dostarcza energii do każdego podzespołu i jednocześnie sprawia, że komputer pracuje prawidłowo. Nie powinniśmy zatem na nim oszczędzać. Kluczowym parametrem, na jaki należy zwracać uwagę, jest moc. Określa ilość energii dostarczanej do wszystkich podzespołów. Pozostaje pytanie, w jaki sposób mamy obliczyć moc potrzebną dla zasilenia naszego komputera. Najlepiej skorzystać z dostępnych kalkulatorów mocy – wpisujemy w nich nasze podzespoły i w efekcie uzyskujemy moc, jaką powinien mieć zasilacz. Warto również zwracać uwagę, jaką moc oferuje zasilacz na linii napięcia 12 V. Ponadto istotne jest chłodzenie zasilacza – może być ono aktywne, półpasywne lub pasywne. Kluczowy aspekt to również układ PFC. Warto wybierać zasilacze z aktywnym układem PFC, jednak są one droższe od modeli z układem pasywnym. Ważne są również dostępne złącza, certyfikaty i zabezpieczenia.

Gotowe zestawy komputerowe z zasilaczem

Zobaczmy kilka przykładowych zestawów komputerowych z różnego segmentu wydajnościowego. Na początek będzie to Optimus E-sport Extreme GB360T- CR3 by AGO Esports z ośmiordzeniowym procesorem Intel Core i7-9700K. Pod obudową znajdują się jeszcze: karta graficzna GeForce RTX 2070, 16 GB pamięci RAM, dwa dyski – HDD 1 TB oraz SSD 256 GB. Jest to bardzo wydajny komputer, który został wyposażony w zasilacz o mocy 650 W. Z kolei Actina Powered by ASUS to komputer z niższej półki cenowej oraz wydajnościowej. Jest wyposażony w sześciordzeniowy procesor od AMD – Ryzen 5 2600, układ graficzny GeForce GTX 1050, 8 GB pamięci RAM i dysk pojemności 1 TB. W tym przypadku energii do komputera dostarcza zasilacz o mocy 400 W. Teraz sprawdźmy bardziej wydajny model od powyższego producenta, czyli Actina AMD Ryzen 7 3700X. Do naszej dyspozycji jest wydajny, ośmiordzeniowy procesor i wysokich częstotliwościach taktowania rdzenia. Ponadto pod obudową znajdziemy: 16 GB pamięci RAM, dwa dyski – SSD 256 GB i HDD 1 TB, a także kartę graficzną GeForce GTX 1660. Komputer jest zasilany mocą 500 W. Jak wygląda kwestia zasilania w średnio budżetowym komputerze przeznaczonym do gier? Weźmy pod lupę Acer Predator Orion 3000. Jest to sprzęt z procesorem Intel Core i5-8400, kartą graficzną GeForce GTX 1060, 8 GB pamięci RAM i dyskami: HDD pojemności 1 TB i SSD o pojemności 256 GB. W tym przypadku producent wyposażył sprzęt w zasilacz o mocy 500 W. Na koniec zestawienia zobaczmy, jak wygląda kwestia dostarczania energii w budżetowym zestawie. Optimus Intel® Pentium™ G5400, jak wskazuje nazwa, jest wyposażony w dwurdzeniowy procesor Intel Pentium G5400 o częstotliwości taktowania 3,7 GHz. Zestaw zawiera również zintegrowany układ graficzny Intel UHD Graphics 620, 4 GB pamięci RAM oraz dysk HDD o pojemności 1 TB. Do zasilania tego komputera wystarcza zaledwie 250 W mocy.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę