Data publikacji: 6 listopada 2019
Autor: Ola
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak działa perlator? Jaki wybrać do domu?

Poleć znajomemu Drukuj

Perlator to urządzenie, które często jest w komplecie z kupowaną baterią. Jeżeli nie, można go dokupić oddzielnie. Perlator montuje się w kuchni i w łazience, dzięki niemu ilość zużywanej wody jest mniejsza. Z racji tego, że perlator ma niską cenę i zapewnia skuteczność (co przekłada się na niższe rachunki), znajduje zastosowanie w wielu domach.

kran z perlatorem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Czym jest perlator?
  2. Jakie są rodzaje perlatorów?
  3. Czym kierować się podczas zakupu perlatora?

Czym jest perlator?

mężczyzna myjący rękę

Perlator to specjalna końcówka robocza, którą zakłada się na wylewkę. Dzięki niemu wylatująca woda z kranu jest dobrze napowietrzona. Perlator to zestaw sitek oraz filtrów umieszczonych wewnątrz obudowy wkręcanej lub nakręcanej na kran. Wykonany jest z mosiądzu, metalu nierdzewnego, stali szlachetnej lub tworzyw sztucznych. Perlator zamontowany na kranie da się szybko zdemontować w celu wyczyszczenia osadu z wody gromadzącego się na sitkach. W przypadku zużycia się części można kupić nowe w celu usprawnienia pracy perlatora. Perlatory mają różne przeznaczenie, co wiąże się z różną ich wielkością.

Podstawową rolą perlatora jest zmniejszenie zużycia wody, nawet do 2 litrów wody na minutę. Jeżeli jest to perlator igiełkowy, można uzyskać oszczędność na poziomie 3 litrów. Oszczędność ta wynika z ograniczenia przepływu wody. Poleca się stosowanie perlatorów z regulacją wody ze względu na różną potrzebę przepływu wody.

Proponowane produkty:
Deante Chaber BGC 080M (chrom) <%– –%>
Deante NEMEZJA BEN 766M (piasek) <%– –%>
Franke Maris (onyx) <%– –%>
Blanco DARAS-S-F 521752 (chrom) <%– –%>
Deante Funkia BEF 060M (chrom) <%– –%>

Jakie są rodzaje perlatorów?

montaż perlatora

Ze względu na materiał, z którego wykonane są perlatory, wyróżnia się perlatory: metalowe, plastikowe, silikonowe. Drugim ważnym podziałem jest sposób montażu: z gwintem wewnętrznym, czyli wkręcane do wnętrza baterii, lub perlatory z gwintem zewnętrznym, czyli nakręcane od zewnątrz na kran. Obecnie większość baterii posiada już wbudowany perlator. Perlator działa albo na zasadzie napowietrzania wody, albo na zasadzie igiełkowego strumienia. Oznacza to wówczas, że nie napowietrza on wody, lecz podnosi ciśnienie.

Najogólniej perlatory można podzielić w związku z ich przeznaczeniem. W szerokiej ofercie producentów kranów i baterii znajdziemy kilka rodzajów perlatorów.

  • Perlator kuchenny – szczególnie w kuchni perlator w kuchennym zlewie odgrywa szczególną rolę. Ważne jest, żeby urządzenie to miało regulację przepływu wody. Pomocnym rodzajem perlatora jest ten z przedłużką. Dzięki temu całość wylewki jest dłuższa. Obecność perlatora jest szczególnie pożądana ze względu na niższe zużycie wody.
  • Perlator prysznicowy – przy wysokim zużyciu wody w łazience perlator prysznicowy przyniesienie dużo korzyści. Zapewnia on nie tylko oszczędzanie wody, lecz także ograniczenie kamienia w wypływającej wodzie. Perlator prysznicowy wkręcany jest przed wężem prysznicowym, który pozwala na większe oszczędności niż wodooszczędna słuchawka prysznicowa. To inwestycja do kilkunastu złotych, a pozwala oszczędzić nawet 300 zł miesięcznie przy minimalnym, 10-minutowym zużyciu wody dziennie.
  • Perlator do baterii wannowej – perlator do kranu w wannie powinien mieć większy zakres regulacji przepływu wody. Zbyt wolny przepływ wody spowoduje za wolne napełnianie się wody oraz jej szybkie stygnięcie.
  • Do baterii umywalkowej – baterie łazienkowe nie muszą mieć takich ograniczeń, jak wannowe. Perlator w tym wypadku powinien w pełni spełniać funkcję oszczędzającego wodę urządzenia.

Czym się kierować przy wyborze perlatora?

Jeżeli bateria nie posiada wbudowanego perlatora lub należy wymienić zużyty, należy kierować się kilkoma aspektami podczas jego zakupu. Rozmiar gwintu to podstawowa informacja, którą należy znać przy kupowaniu perlatora. Większość modeli posiada uniwersalny rozmiar, lecz zdarzają się wyjątki, dlatego warto znać średnicę przewodu kranu. Przeznaczenie perlatora jest równie ważne, ponieważ inny perlator kupimy do wanny, a inny do prysznica czy kuchennej umywalki. Ważnym aspektem jest materiał, z którego wyprodukowany jest perlator. Te z metalu są najbardziej odpornym produktem. Ostatnią rzeczą jest zwrócenie uwagi na rodzaj montażu – czy perlator montowany jest na zewnątrz wylewki kranu, czy do wnętrza baterii.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Chcąc nabyć najbardziej podstawowy sprzęt grający, subwoofer i wzmacniacz do 500 zł może stać się całkiem niezłą opcją.
Zobacz więcej   
 Praktycznie większość wideorejestratorów 60fps jest w stanie nagrywać przestrzeń wokół samochodu w najwyższej jakości.
Zobacz więcej   
 Stacjonarny telefon komórkowy przydaje się w wielu sytuacjach. Zobacz, jaki model wybrać.
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów