Pełna klatka – jaki aparat wybrać?

Autor: Ola

Pełna klatka jest pojęciem znanym zwłaszcza bardziej doświadczonym fotografom. Dzięki takiej matrycy zrobione zdjęcia są jeszcze lepszej jakości. Czym kierować się przy wyborze aparatów z matrycą pełnoklatkową? Jak wygląda robienie zdjęć taki sprzętem w praktyce?

Czarny aparat fotograficzny na białym tle.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym w fotografii jest pełna klatka
  2. jakie są zalety matrycy pełnoklatkowej
  3. jaki model aparatu z matrycą pełnoklatkową wybrać

Pełna klatka – co to takiego?

Kobieta o bląd włosach robiąca fotografie.

Każdy, kto interesuje się fotografią, zapewne będzie miał styczność z pojęciem pełnej klatki. Może się ono wydawać niejasne szczególnie osobom, które dopiero co zaczynają przygodę z aparatem. Pełna klatka to nic innego jak matryca mająca wymiary 36 × 24 mm, która odpowiada rozmiarowi klatki filmowej z okresu, kiedy była tylko jakość analogowa. Matryca pełnoklatkowa jest istotnym parametrem profesjonalnych aparatów, po które sięgają zawodowi fotografowie. Na rynku dostępne są zarówno lustrzanki, jak i bezlusterkowce z pełną klatką. Zaawansowani fotografowie mają zatem do wyboru więcej aparatów.

Aparat z pełną klatką jest często oznaczany symbolem FF. Jego matryca, o wspomnianych wyżej rozmiarach, odpowiada klatce filmu 35 mm. Dla porównania, matryce APS-C oraz Micro 4/3, używane w innych aparatach, mają wymiary kolejno 23,5 × 15,7 mm i 17,3 × 13 mm. To właśnie rozmiar wyróżnia pełną klatkę spośród konkurencji. Różnice zaobserwujemy, jeśli sprawdzimy powierzchnie sensorów. W pełnej klatce wynosi ona 864 mm2, w APS-C – 370 mm2, a w przypadku Micro 4/3 – 225 mm2. Wszystko to przekłada się na realne możliwości poszczególnych sensorów. W aparatach z matrycą pełnej klatki nie trzeba uwzględniać mnożnika ogniskowej, gdyż obiektyw 50 mm daje taki właśnie kąt widzenia.

Zalety pełnej klatki

Pełną klatkę stworzono po to, by uzyskać obraz podobnej jakości jak przy użyciu filmu małoobrazkowego. Dzięki różnicy w rozmiarach większość pojedynczych pikseli jest rozmieszczona na większej powierzchni. W konsekwencji wymiary są nieco większe niż znajdujące się w mniejszych matrycach, przy zachowaniu tej samej rozdzielczości. Największą zaletą matrycy pełnoklatkowej jest to, że potrafi zapisywać dużo więcej informacji, co przekłada się na wyższą jakość i odwzorowanie kolorów oraz generowanie mniejszej liczby szumów przy zachowaniu najwyższej czułości ISO.

Zalety pełnej klatki widać przy wysokich wartościach ISO, np. na poziomie czułości 6000 przy zastosowaniu matrycy pełnoklatkowej uzyskamy bardzo dobrej jakości obraz. Dla porównania, jeśli wykonamy zdjęcia aparatem z matrycą Micro 4/3, uzyskany efekt będzie co najwyżej średniej jakości. Warto jednak pamiętać, że jakość zależy także od możliwości aparatu, jednak jeśli konkretny model bez względu na to, czy lustrzanka, czy bezlusterkowiec, ma pełną klatkę, jest to już wartość dodana na starcie.

  • 10 199 zł
  • 7 599 zł
  • 5 549 zł
  • 4 629 zł
  • 5 299 zł

Pełna klatka w praktyce – jaki model aparatu wybrać?

Zdjęcie srebrnych igieł, zrobione pełną klatką.

Pełna klatka bezwzględnie ma przewagę nad innymi. Warto jednak dodać, że jej produkcja jest stosunkowo droga, dlatego też nie każdy z nas jest w stanie kupić taki aparat. Warto zauważyć, że matryce pełnoklatkowe są większe od standardowych. Przekłada się to także na gabaryty modeli aparatów, w których są stosowane.

Godnym polecenia aparatem z matrycą pełnej klatki jest Canon EOS 6D Mark II – body o rozdzielczości 26,2 Mpix. To świetny aparat, jeśli chcielibyśmy podnieść jakość naszych zdjęć. Idealny, do wejścia na kolejny poziom fotografii. Ta lustrzanka mimo małych wymiarów ma dużo możliwości. Producent wyposażył ją w specjalne zabezpieczenie, chroniące przed wilgocią, pyłem i kurzem. Początkujący lub bardziej zaawansowany fotograf doceni w urządzeniu małą głębię ostrości, uzyskaną dzięki pełnoklatkowej matrycy. Rejestrowane obrazy są dynamiczne, mają realistyczną głębię i wyrazistość.

Równie dobrym zakupem będzie Nikon D610 body o rozdzielczości 24,3 Mpix, przetworniku CMOS 35,9 × 24 mm i zakresie czułości ISO 100–6400. Lustrzanka wykorzystuje najnowsze technologie, jakimi dysponuje producent. Model ten jest odporny na różne warunki pogodowe.

Dobrym zakupem będzie Pentax K-1 Body o rozdzielczości 36,4 Mpix, umożliwiający nagrywanie filmów w rozdzielczości Full HD. Sony ILCE7 (A7 BODY) + 50 mm f/1,8 to bezlusterkowiec z pełnoklatkową matrycą, która spełni oczekiwania zaawansowanych fotografów. Model ten ma przetwornik Exmor APS HD CMOS 35,8 × 23,9 m i ogniskową (dla 35 mm) 50 mm. Atutem urządzenia jest szybki procesor BIONZ X, świetnie odwzorowujący szczegóły. Udanym zakupem będzie także Sony Alpha a7 III (ILCE-7M3K) + 28-70 mm.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów