Jaki rodzaj patelni indukcyjnej wybrać? Wybieramy odpowiedni model

Autor: Joanna

Urządzenia indukcyjne, w tym także patelnie, doskonale komponują się z kuchenkami indukcyjnymi. Dobra patelnia indukcyjna nie tylko daje możliwość użytkowania jej na płycie, ale też np. na kuchence gazowej czy elektrycznej. Dla kogo będą optymalnym wyborem?

Patelnia na białym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co warto wiedzieć o patelniach indukcyjnych
  2. jakie są parametry patelni indukcyjnych
  3. na jakie modele patelni indukcyjnych warto zwrócić uwagę

Co warto wiedzieć o patelni indukcyjnej?

Patelnia stojąca na kuchence indukcyjnej.

Coraz częściej w kuchniach naszych domów spotyka się płyty indukcyjne. Stosując takie rozwiązanie, musimy podporządkować płytom odpowiednie urządzenia. Jednym z nich jest patelnia indukcyjna. Patelnia do indukcji może być stosowana nie tylko w połączeniu z płytą indukcyjną, ale również w innych rodzajach kuchenek, np. gazowych. Dobra patelnia indukcyjna posiada spód wykonany z materiału, który przyciąga magnes, dzięki czemu może pracować na płycie indukcyjnej. Taka patelnia do kuchenki indukcyjnej musi do niej dobrze przylegać, nie może mieć zdeformowanych elementów. Wszystkie tego typu urządzenia mają specjalne oznaczenie na opakowaniu, dzięki któremu producent wskazuje, że konkretny typ patelni jest modelem do użytkowania na płycie indukcyjnej. Oprócz oznaczenia o indukcyjności, trzeba przy wyborze patelni zwrócić uwagę na kilka innych parametrów i cech. Ważną sprawą jest rozmiar.

Często wybieranym modelem jest mała patelnia na indukcję. Za taką uznaje się produkt o średnicy od 12 do 18 cm. To praktyczne rozwiązanie dla małych rodzin lub osób mieszkających w pojedynkę. Są świetne do przygotowywania śniadań w postaci jajecznicy, omletu czy jajka sadzonego. Możemy kupić też nieco większe patelnie – od 20 do 25 cm. Taki pośredni rozmiar sprawia, że są to modele popularne i uniwersalne. Duże patelnie indukcyjne to te o średnicy od 26 do 30 cm. Są one idealne do przygotowywania obiadów, kolacji czy dań dla całej rodziny. Warto mieć taki duży model w swojej kuchni. Patelnie indukcyjne różnią się od siebie nie tylko średnicą, ale i kształtem. Najczęściej spotkamy patelnie o okrągłym i kwadratowym kształcie. Ponadto różnią się grubością oraz materiałem, z jakiego zrobiono rączkę.

Jakie są rodzaje patelni indukcyjnych?

Patelnia na płytę indukcyjną może być wykonana z różnego materiału. Zazwyczaj używamy modeli, które pokryte są powłoką, do której nie przywierają przygotowywane dania. Dostępne są także patelnie bez żadnej powłoki. Często wybieranym modelem jest stalowa patelnia indukcyjna. Jest ona przeznaczona głównie do smażenia mięs. Jej dużą zaletę stanowi odporność na uszkodzenia. Często wybierana jest również lekka patelnia aluminiowa, która szybko łapie wysoką temperaturę. Posiada ponadto specjalną powłokę, dzięki której jedzenie, które przygotowujemy, nie ma bezpośredniego kontaktu ze szkodliwym dla zdrowia aluminium. Ciekawym wyborem są także patelnie żeliwne. Nie wolno ich bezpośrednio po zdjęciu z płyty chłodzić zimną wodą, ponieważ ten materiał nie jest odporny na szybkie skoki temperatur. Patelnie żeliwne długo się nagrzewają, ale też długo oddają ciepło. Dostępne są jeszcze patelnie miedziane. Jeśli decydujemy się na model z powłoką, do wyboru mamy m.in.: indukcyjne patelnie teflonowe i indukcyjne patelnie ceramiczne.

Polecane patelnie
  • 119,99 zł
  • 139,99 zł
  • 69,99 zł
  • 339 zł
  • 159,99 zł

Jaki są polecane modele patelni indukcyjnych?

Mężczyzna przygotowujący danie na patelni na kuchence indukcyjnej.

Na rynku znajdziemy wiele modeli patelni indukcyjnych z odpowiednim przeznaczeniem. Warto zwrócić uwagę na La Bonita patelnia do naleśników Solo 25 cm. To patelnia indukcyjna do naleśników, dzięki której w prosty sposób można przygotować to danie. To model o klasycznym wyglądzie i średnicy 25 cm. Producent zadbał, by była ona lekka, dzięki czemu da się łatwo ją obsługiwać i przewracać naleśniki na drugą stronę. Została zrobiona z aluminium, dlatego nadaje się do potraw przygotowywanych w niskiej temperaturze smażenia. Znajdzie zastosowanie w każdym modelu kuchenki indukcyjnej. Atutem tej patelni jest nieprzywierające dno oraz szybko i równomiernie podgrzewający się spód. Patelnia La Bonita Grillowa ROCA 28 CM to patelnia grillowa indukcyjna. Wykonana została z aluminium, a jej dużą zaletą jest nieprzywierająca powłoka. Dzięki temu możemy przygotowywać na niej swoje ulubione potrawy z grilla – zarówno z mięsne, jak i warzywne. Patelnia wraz z opakowaniem waży 1 kg, a producent objął ją 24-miesięcznym okresem gwarancyjnym. Żebrowana powłoka patelni z jednej strony blokuje zbyt duże wchłanianie tłuszczu przez mięso, a z drugiej strony dobrze odprowadza wodę, np. z warzyw.

Kolejny typ patelni to Tefal Resource 28 cm WOK. To patelnia indukcyjna typu wok, idealna do przygotowywania dań kuchni azjatyckiej. Ta aluminiowa patelnia ma średnicę 28 cm i jest świetna do dań smażonych i duszonych. Nieprzywierająca powłoka daje gwarancję znakomitej jakości przygotowywanych potraw. Producent daje na produkt 24 miesiące gwarancji. Gerlach Contrast Procoat 28 cm 489110 to patelnia ceramiczna indukcyjna, doskonała do smażenia potraw. Model ten to patelnia 28 cm na płytę indukcyjną, z miękką rączką, która sprawdzi się praktycznie w każdych warunkach. Jej zaletą jest jakość wykonania, dzięki czemu posłuży nam w kuchni dłuższy czas. Ciekawym modelem patelni indukcyjnej będzie Tefal Chef C6940302 22 cm. Jej powłoka zewnętrzna została wykonana ze stali szlachetnej, a producent objął ją 24 miesiącami gwarancji.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów