Do czego służy i jak zamontować pasek LED? Porady i zalecenia

Autor: Adam

Oświetlenie to bardzo ważny element każdego wnętrza. Wiele tradycyjnych lamp czy żarówek świeci zwykłym, wyblakłym światłem, dlatego coraz więcej osób decyduje się na innowację w postaci paska LED. Co to takiego i jak działa? Podpowiadamy też, jaki pasek wybrać i jak go zamontować.

Zielona taśma LED

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest i do czego służy pasek LED
 2. jak poprawnie go zamontować
 3. jaki pasek LED najlepiej wybrać

Pasek LED – czym jest i do czego służy?

Zwinięta taśma LED

Wybrane modele pasków LED z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjne, standardowe świetlówki. Pomimo faktu, że dla niektórych osób są one tylko i wyłącznie elementem dekoracji, dodającym danemu wnętrzu ciekawego klimatu, to w wielu sytuacjach mogą być też podstawowym źródłem światła. To generowane jest przez świecące diody LED, uporządkowane na elastycznym pasku. Bardziej zaawansowane rodzaje są w stanie emitować światło o dowolnej barwie, dzięki czemu użytkownik może wybrać, jaką kolorystyką ma się odznaczać dane pomieszczenie.

Z uwagi na swoją wszechstronność – możliwość montażu w dowolnie wybranym miejscu – pasek ledowy znajdzie zastosowanie praktycznie w każdym miejscu. Idealnie sprawdzi się między innymi jako źródło oświetlenia przy pracy biurowej, w kuchni czy nawet sypialni. Przemawia za tym fakt, że elastyczność pasa jest w stanie dostosować się do każdego rodzaju powierzchni (np. stoły, szafki kuchenne, ściany czy plastikowe elementy wykończenia).

Paski LED różnią się od siebie kilkoma istotnymi cechami:

 • jasnością światła (3528 – standardowa, 5050 – znacznie jaśniejsza),
 • częstotliwością diod (30, 60, a nawet 120 diod na metr paska),
 • kolorem emitowanego światła (jednokolorowe lub wielokolorowe),
 • poborem mocy (większy w przypadku jaśniejszych taśm),
 • długością (od jednego do pięciu metrów, jak np. Philips Hue Outdoor Strip),
 • szczelnością (na rynku występują trzy rodzaje: niewodoodporne IP20, wodoodporne silikonowe IP65 oraz wodoodporne gumowe IP68).
 • 167,99 zł
 • 89,99 zł
 • 79,99 zł
 • 329 zł
 • 499 zł

Jak zamontować pasek LED?

Różnokolorowe taśmy LED

Czasem nazywane po prostu „świecącymi paskami”, taśmy zyskały dużą popularność, nie tylko ze względu na swoje walory estetyczne, ale także niezwykle prosty montaż. Największą ich zaletą jest to, że można je przycinać np. nożyczkami i dowolnie regulować, dopasowując do wybranego miejsca, w którym mają się znaleźć. Następnie pasek LED wystarczy jedynie przykleić do danej powierzchni i podłączyć do zasilania. Cały proces jest bardzo łatwy, a w zestawieniu z efektem uzasadnia, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie.

Każdy pasek LED wyposażony jest w styki, które znajdują się w kilkucentymetrowych odstępach. Po regulacji długości taśmy, ich dostępność pozwala na przylutowanie przewodów, które z kolei należy podłączyć do zasilania i cieszyć się pięknym światłem. Co najważniejsze, do montażu nie jest potrzebna żadna fachowa wiedza – wystarczą jedynie nożyczki i głowa pełna pomysłów.

Nie ma większego znaczenia, do jakiej powierzchni pasek LED ma zostać przyklejony. Niezależnie od tego, czy ma się on znaleźć na kuchennym meblu, desce rozdzielczej samochodu czy szafce nocnej, każdorazowo montaż będzie równie łatwy. W niektórych przypadkach można również zdecydować się na dodatkowe opcje. Przy montażu taśmy na schodach, w celu zabezpieczenia domowników przed potknięciem się w nocy, czujnik ruchu może okazać się bardzo przydatny (automatyczne włączenie światła np. po wejściu na pierwszy stopień schodów).

Wybór paska LED – jaki najlepszy?

Jeden z najbardziej rozwiniętych technologicznie modeli na rynkuPhilips 71901/55/PH COL LightStrip Plus – oferuje użytkownikom znacznie więcej niż tradycyjny pasek LED. Połączono w nim nowoczesne oświetlenie ledowe z technologią zwiększającą bezpieczeństwo i obniżającą koszty zużycia energii. Jego wyróżnikiem jest aplikacja „Wake Up Light”, budząca domowników poprzez specjalne oświetlenie, które imitujące wschód słońca. Ta sprawdza się także jako innowacyjny system powiadomień, alarmów czy przypomnień, gwarantując lepszą organizację pracy i nie tylko.

W pokoju dziecka, sypialni czy salonie bardzo dobrze sprawdzi się 1,5-metrowy pasek Platinet PLSB15. Wyposażono go w czujnik ruchu, który automatycznie włącza światło w sytuacji, gdy osoba znajdzie się w jego zasięgu, a także wyłącza je po kilku sekundach od opuszczenia przez nią pomieszczenia. Dodatkowo możliwa jest regulacja czasu świecenia, a nawet zasięgu wykrywania, który wynosi od jednego do pięciu metrów, czy czułości czujnika. Chcąc oświetlić jeszcze większą przestrzeń lub inne pomieszczenia, dostępny jest również model Platinet PLSB3, czyli zestaw, w którego skład wchodzą dwa paski ledowe o długości 1,5 metra każdy.

Do wykorzystania zewnętrznego, np. na tarasie, najlepiej sprawdzi się 2-metrowy pasek LED Philips Hue Outdoor Strip. Dzięki mocy 19 W i aż 16 milionom kolorów rozświetli każdą przestrzeń, nadając jej niepowtarzalnego, wręcz bajkowego klimatu.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link