Papier do drukarki – rodzaje, typy, parametry. Jak dobrać go do drukarki?

Autor: Grzegorz

Papier do drukarki to tylko z pozoru prosty zakup. Poszczególne ryzy różnią się od siebie gramaturą, klasą papieru, stopniem przezroczystości, gładkością. Ponadto istnieją dodatkowe rozwiązania, takie jak papier fotograficzny do drukarki, który cechuje się jeszcze innymi parametrami. Jak się odnaleźć w gąszczu danych i wybrać najlepszy?

Drukarka z przygotowanym papierem do wydruku

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są kryteria wyboru papieru do drukarki;
 2. jak dobrać papier do typu drukarki;
 3. jaki powienien być papier fotograficzny.

Papier do drukarki najlepiej wybierać przede wszystkim pod kątem samego urządzenia. Do drukarek atramentowych i laserowych nie zaleca się kupna tego samego papieru. Specyfika tych urządzeń wymaga przede wszystkim nieco innych gramatur.

Papier do drukarki – kryteria wyboru

Stos papieru do drukarki

Papier do drukarki niewątpliwie należy dostosować do dwóch podstawowych kryteriów. Są nimi rodzaj urządzenia oraz przeznaczenie drukowanych materiałów. Gramaturę dostosowuje się przede wszystkim do typu drukarki, natomiast gładkość papieru, jego jakość, perforacja, przezroczystość to aspekty, które wiążą się z tym, czy wydruki mają charakter oficjalny czy roboczy, czy są to zaproszenia czy zwykłe dokumenty. Wszystkie te elementy należy wziąć najpierw pod uwagę, określić co i w jakich ilościach będzie drukowane i na jakim urządzeniu, i dopiero pod tym kątem wybierać papier. Warto pamiętać także o istnieniu papieru do zadań specjalnych:

 • papieru samoprzylepnego do drukarki,
 • papieru z gotową formatką do druku etykiet,
 • papieru artystycznego,
 • papieru do wizytówek.

Podstawowe parametry papieru do drukarki

Papier samoprzylepny do drukarki cechuje się nieco innymi parametrami niż zwykłe ryzy papieru, te jednak między sobą także potrafią się mocno różnić. Wybierając konkretny typ, należy zwrócić uwagę na:

 • Gramaturę, czyli wagę arkusza papieru, którą podaje się w gramach na metr kwadratowy; informuje ona przede wszystkim o sztywności papieru – im mniejsza gramatura, tym lżejsza, a przez to bardziej elastyczna, jest pojedyncza kartka. Standardowy papier biurowy ma między 80 a 100 g/m2, natomiast papiery wykorzystywane na przykład do druku zaproszeń to najczęściej ryzy o gramaturze 160–250 g/m2. Wybór gramatury determinuje przede wszystkim charakter drukowanych dokumentów, jak również możliwości urządzenia (nie każde przyjmuje bardziej sztywne kartki). Pamiętaj, że zbyt gruby papier może doprowadzić do awarii sprzętu.
 • Grubość – jest to osobny parametr i nie należy go mylić z gramaturą; grubość informuje przede wszystkim o reakcji papieru na zaginanie. W przypadku tradycyjnego papieru biurowego jest to około 110 mikronów.
 • Klasę papieru – można ją sprowadzić do „zawartości bieli w bieli”; informuje bowiem ona o jasności papieru do drukarki. Najwyższa klasa to A, pośrednia – B; klasa C to najbardziej ekonomiczny, a przez to również najmniej biały, papier, najczęściej żółtawo-szarawego koloru.
 • Nieprzezroczystość – wyraża się ją w procentach; wysoka nieprzezroczystość oznacza, że papier wchłania mniej światła, a więc jest bardziej odporny i trwały. W przypadku papieru o niskiej odporności na działanie promieni słonecznych istnieje ryzyko, że druk na jednej stronie może zacząć przebijać na odwrocie. W druku dwustronnym prowadzi to do braku czytelności dokumentów.
 • Format – papier do drukarki A4, czyli ten o formacie 210 x 297 mm jest oczywiście najpopularniejszy, natomiast nie jest to jedyna dostępna na rynku wersja. Trzeba jednak pamiętać, że np. papier fotograficzny do drukarki o niestandardowym formacie wymaga specjalnego urządzenia, nie każda drukarka obsługuje papier fotograficzny, nie każda również drukuje w innym formacie niż A4, tak jak robi to Brother DCP-T510W albo Epson EcoTank L3050. Gładkość przekłada się na jakość wydruku. Im karta jest gładsza, tym lepiej odwzorowane zostaną na niej kolory, pojedyncze detale, a całość będzie lepiej skontrastowana. W przypadku druku czarno-białego nie ma to być może aż tak dużego znaczenia, jeśli jednak kogoś interesuje papier do zdjęć do drukarki, parametr ten jest ogromnie istotny.
Polecane papier do drukarek
 • 64,99 zł
 • 25,99 zł
 • 7,99 zł
 • 47,74 zł
 • 17,09 zł

Typy drukarki a papier

Papier włożony do drukarki

Papier do drukarki igłowej, której wieszczono koniec już dawno temu, a nadal znajduje się ona w wielu biurach i instytucjach, jest zupełnie inny od pozostałych ryz. Różni się od nich przede wszystkim wizualnie:

 • jest bocznie perforowany,
 • ma składankową konstrukcję,
 • poszczególne kartki są ze sobą połączone,
 • ma dwie warstwy (co wykorzystuje się podczas jednoczesnego druku oryginału i kopii).

Najbardziej poszukiwanym towarem jest obecnie oczywiście papier do drukarek atramentowych i laserowych. W przypadku drukarki atramentowej dobrym wyborem będą ryzy o niewielkiej gramaturze. Nie powinny mieć one jednak mniej niż 80 g/m2, ponieważ taka gramatura wyklucza właściwie druk dwustronny, a poza tym często sprzyja zacinaniu się papieru w podajniku. W przypadku papieru do drukarek laserowych, takich jak Canon Pixma G2411 czy Brother Ink Benefit DCP-J105, lepiej kupić nieco „cięższy papier” (do 120 g/m2). Warto również zwrócić uwagę na papiery dedykowane drukowaniu w kolorze lub wyłącznie czerni i bieli.

Papier fotograficzny do drukarki – jaki powinien być?

Papier fotograficzny do drukarki zarówno atramentowej, jak i laserowej musi być przede wszystkim dopasowany do urządzenia. Nie chodzi tutaj wyłącznie o format, ale i obsługiwaną gramaturę. Najpopularniejsze formaty to:

 • A4 (297 x 210 mm),
 • A3 (420 x 297 mm),
 • A3+ (483 x 329 mm),
 • A5 (210 x 148 mm),
 • A6 (148 x 105 mm)
 • format pocztówkowy (150 x 100 mm).

Jeśli chodzi o gramaturę, poleca się papier o gramaturze między 115 a 450 g/m2, przy czym uznaje się, że naprawdę dobra jakość papieru zaczyna się od około 230 g/m2. Sprawdzi się ona bardzo dobrze na przykład w połączeniu z HP DeskJet Ink Advantage 5075. Nie warto natomiast kupować wyjątkowo cienkiego papieru, bo wydruk za każdym razem będzie niezadowalający. Nie trzeba jednak kupować także wyjątkowo ciężkiego papieru.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link