Do czego służy panel solarny? Proponowane produkty

Autor: Piotr

Panel solarny umożliwia czerpanie darmowej energii prosto ze słońca. Podstawowe urządzenie, przy pomocy którego podładujemy baterię telefonu, tabletu czy odtwarzacza MP3, kupimy już do 100 złotych. Co więcej, panele solarne mogą także służyć do zasilania domowej sieci elektrycznej.

Panel solarny

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są zasady działania paneli słonecznych;
 2. czym kierować się przy wyborze paneli solarnych na USB;
 3. jakie czynniki wpływają na jakość pracy paneli solarnych.

Poznaj zasady działania paneli słonecznych

Podróżnik korzystający z solarnego panelu podczas wyprawy

Panel solarny, jak wskazuje nazwa, pobiera energię ze słońca i przerabia ją na energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki znajdującym się wewnątrz niego bateriom słonecznym, wyposażonym w ogniwa fotowoltaiczne. Wspomniane ogniwa wykonane są z przylegających do siebie krzemowych płytek. To właśnie na ich styku, pod wpływem energii słonecznej, powstaje napięcie elektryczne. Panele solarne są rewolucyjną metodą. Wykorzystuje się je zarówno w budownictwie, jak i podczas produkcji przenośnych ładowarek survivalowych. Panele słoneczne dzielimy m.in. na: panele sztywne i panele solarne elastyczne.

CZY WIESZ, ŻE...

Ilość energii słonecznej, która dociera do Ziemi w ciągu godziny jest w stanie w pełni pokryć zapotrzebowanie elektryczne wszystkich jej mieszkańców.

Panele solarne są szczególnie przydatne wieczorem. Jeżeli w ciągu dnia uda się nam zmagazynować odpowiednio dużą ilość energii, to po zmroku spokojnie będziemy mogli przy jej pomocy naładować jedno z domowych urządzeń. Należy jednak pamiętać, by wcześniej zamontować w instalacji falownik, który przekształci emitowany przez baterię prąd stały w prąd zmienny. Np. panel solarny 12 V pozwoli zasilić:

 • lodówkę turystyczną,
 • telewizor,
 • instalację elektryczną,
 • GPS.

Panel solarny turystyczny na USB – jaki model kupić?

Ładowarka solarna jest gadżetem, który warto mieć ze sobą podczas wędrówek po górskich szlakach i wypraw rowerowych z dala od cywilizacji. Najprostszy model, jak PowerNeed S8000Y, kupimy już za niecałe 100 złotych. Rodzaj ładowarki należy dobrać pod kątem urządzenia. Odtwarzacze MP3 i małe aparaty wymagają stałej energii elektrycznej o mocy od 1 do 2,5 W, tablety i smartfony – od 4 do 5 W. Jednak w specyfikacjach paneli solarnych na USB nie zawsze znajdziemy moc podaną w watach (W). Wówczas zwróćmy uwagę na wielkość napięcia wyjściowego (V) i prąd ładowania (A). Lepsze ładowarki, takie jak np. Xtorm XAM123, posiadają prąd ładowania 2A, co daje moc około 9–10 W. To w zupełności wystarcza do uzupełnienia energii np. w telefonie, GPS-ie czy czytniku e-booków.

Solarne panele zazwyczaj wyposażone są w jedno wejście USB. Dla niektórych jest ono w zupełności wystarczające. Jednak gdy jedziemy na wycieczkę z osobą towarzyszącą lub zabieramy ze sobą kilka urządzeń elektrycznych, warto wybrać ładowarkę wyposażoną co najmniej w dwa gniazda. Dodatkową zaletą będzie obecność złącza typu micro USB.

Z pewnością warto też wybrać panel solarny 5V ze wskaźnikiem poziomu baterii. Dzięki niemu będziemy w stanie kontrolować ilość energii, tak by w razie potrzeby szybko ją uzupełnić. Zwróćmy także uwagę na jakość wykonania ładowarki. Będziemy z niej przecież korzystać podczas wyjazdów i biwaków. Powinna mieć obudowę odporną na brud, kurz i wodę.

Polecane akumulatory
 • 29,99 zł
 • 79,99 zł
 • 139,99 zł
 • 45,99 zł
 • 19,99 zł

Co wpływa na jakość pracy paneli solarnych USB?

Panel solarny USB ustawiony w pozycji do ładowania

Naturalne źródła energii mają jedną wadę – są niestabilne. Prędkość ładowania paneli solarnych USB w pełni zależy od natężenia światła. Jeżeli warunki pogodowe będą niesprzyjające, wówczas na niewiele zda się nawet najlepsza ładowarka. Przeszkodą są również wahania napięcia. Mogą one spowodować osłabienie baterii i tym samym skrócić jej żywotność. Gdy urządzenie stale się włącza i wyłącza, bateria zaczyna się niszczyć. Z tego powodu panele solarne USB nadają się wyłącznie do ładowania telefonów, smartfonów itp. Jeżeli przy pomocy tej technologii chcemy naładować np. urządzenia domowej sieci elektrycznej, skorzystajmy chociażby z paneli solarnych 300 W.

Urządzenie elektryczne znacznie szybciej naładujemy dzięki macie solarnej. Jest to świetne rozwiązanie dla wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Matę można zamontować np. na sakwie, plecaku lub rozłożyć gdzieś na łące podczas postoju. W odróżnieniu od mniejszych ładowarek solarnych, mata posiada większą powierzchnią ładującą. Co więcej, wyposażono ją także w praktyczny karabińczyk.

Niekiedy nawet lekkie zachmurzenie może utrudnić ładowanie baterii. Szczególnie wrażliwe na zmiany pogody są smartfony zasilane w ten sposób. Mimo wszystko i tak warto mieć ze sobą odporną ładowarkę solarną. W kryzysowej sytuacji umożliwi nam podładowanie baterii przynajmniej o te kilka lub kilkanaście procent. To w sam raz, by wykonać np. jeden ważny telefon lub szybko sprawdzić na mapie dalszy przebieg trasy.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link