Jaki jest najlepszy pad do komputera? Przegląd dostępnych modeli

Autor: Piotr

Pad do komputera daje graczom mnóstwo korzyści. Pozwala skuteczniej konkurować ze znajomymi, zapewnia większą kontrolę nad tym, co dzieje się na ekranie, a dodatkowo jest niezwykle wygodny w użytkowaniu. Decydując się na jego zakup, użytkownicy powinni kierować się własnymi preferencjami.

Pad do komputera leżący na biurku obok słuchawek, myszki i klawiatury

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego pad do komputera zapewnia wygodę i komfort w trakcie rozgrywki
 2. czym się kierować przy wyborze pada do komputera
 3. jaki pad do komputera wybrać

Wygoda i komfort użytkowania

Pad do komputera leżący na biurku

Zapewne większości z nas granie w gry komputerowe kojarzy się przede wszystkim z myszką i klawiaturą, służącymi do sterowania akcją. Z biegiem czasu, kiedy technologia zaczęła się rozwijać, coraz większa liczba graczy zaczęła używać do tego celu pada do komputera, który nie tylko daje większą wygodę, ale także pozwala skuteczniej konkurować ze znajomymi. Co prawda urządzenia te przede wszystkim dedykowane są pod poszczególne konsole, jednak ich wykorzystywanie do grania na komputerze gwarantuje podobną jakość rozrywki.

Z drugiej strony, zapaleni gracze z pewnością nie mogą sobie wyobrazić porządnej rozgrywki bez zestawu złożonego z dobrej klawiatury, myszki przeznaczonej do gier i podkładki pod nią. Są jednak gry, które wręcz wymagają użycia pada do komputera, aby szanse w rywalizacji z innymi użytkownikami były znacznie większe.

Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Podobnie jak z wieloma innymi urządzeniami gamingowymi, kupując pada do komputera, o ile oczywiście jest taka możliwość, nie warto kierować się najniższą ceną. Mogłoby się wydawać, że modele z poszczególnych półek cenowych nie różnią się od siebie w znaczącym stopniu, ale jest to błędne myślenie. W trakcie rozgrywki szybko by się okazało, że budżetowe rozwiązania nie są dla użytkownika tym samym, co nieco droższe, profesjonalne kontrolery.

Czym jeszcze należy się kierować, kupując pada do gier na PC?

 • Sposób łączności – w przeważającej części oferty producentów zawierają bezprzewodowe pady na PC. Nie można się temu dziwić – rozwiązanie to zapewnia zdecydowanie większy komfort i brak jakichkolwiek ograniczeń, ale z drugiej strony odznacza się ograniczonym czasem pracy i zasięgiem. Przewodowe modele nie wymagają od użytkownika ciągłego ładowania, lecz w dużym stopniu wpływają na ograniczoną mobilność w trakcie rozgrywki.
 • Układ przycisków – pady do komputera posiadają identyczne układy przycisków co modele dedykowane pod konsole. Tak naprawdę to od indywidualnych preferencji użytkownika zależy, która opcja będzie mu bliższa.
 • Kompatybilność z innymi platformami – coraz mniejsza liczba padów do komputerów przeznaczona jest tylko do grania na PC. Większość z nich ma możliwość bezproblemowego łączenia się z PS4 czy Xboksem One, co jest dużym walorem dla osób ceniących sobie uniwersalność.
 • Komfort użytkowania – aby rozgrywka była jak najprzyjemniejsza, przed wyborem konkretnego modelu należy ocenić dopasowanie poszczególnych elementów, wagę czy materiał, z jakiego została wykonana obudowa.
 • Dodatki – standardowa wersja pada do komputera nie posiada żadnych nadzwyczajnych dodatków. Lepsze modele wyposażone są w moduł wibracji czy podświetlenie, które jeszcze bardziej uatrakcyjniają granie.
Polecane kontrolery do gier
 • 199 zł
 • 159 zł
 • 149 zł
 • 159 zł
 • 179 zł

Jaki pad do komputera wybrać?

Kobieta trzymająca w dłoni pada do komputera

Wśród bezprzewodowych padów na PC zdecydowanie wyróżnia się model Microsoft Xbox One Elite Series 2. Jego głównymi zaletami są: drążki z regulowanym oporem ruchu, uchwyty pokryte ergonomiczną gumą i krótsze blokady spustów, usprawniające codzienne korzystanie. Co więcej, producenci zadbali o możliwość bezproblemowej wymiany nakładek na drążki, pada kierunkowego oraz łopatek, co dodatkowo pozwala spersonalizować swój kontroler użytkownikowi. Wytrzymały akumulator zapewnia nawet 40 godzin nieprzerwanej rozrywki na PC i Xbox One, z którymi pad jest kompatybilny.

Firma Sony wypuściła na rynek dwa dedykowane pady do komputera – Nacon Revolution Pro Controller v3 i Nacon Revolution Pro Controller v2 Special Edition RIG. Wyróżniają się przede wszystkim ergonomicznym kształtem, wskaźnikiem LED statusu gracza, dodatkowymi czterema przyciskami funkcyjnymi, panelem dotykowym, możliwością ustawienia ruchu krzyżaka w czterech lub ośmiu kierunkach oraz ręczną konfiguracją skrótów.

Pełen komfort, wygoda użytkowania, ale przede wszystkim asymetryka – to główne wyróżniki modelu firmy Nacon. Specjalna konstrukcja pozwala idealnie dopasować się do dłoni gracza, zaś nowe ułożenie analogów daje gwarancję jeszcze większej satysfakcji z rozgrywki. Z podobnego założenia wyszli producenci pada do komputera Xbox Night Ops Camo Special Edition, który daje możliwość mapowania przycisków i dostosowania sprzętu do własnych upodobań, a także podłączenia zestawu słuchawkowego.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link