Podstawowe oznaczenia obiektywów – jak je poprawnie odczytać?

Autor: Ola

Na każdym obiektywie do aparatu fotograficznego można znaleźć szereg oznaczeń, które dla osoby zaczynającej przygodę z fotografią mogą być niezrozumiałe. W rzeczywistości można je z łatwością odczytać, a potrzebna do tego wiedza nie jest trudna do przyswojenia. Dowiedz się, o czym informują podstawowe oznaczenia obiektywów i dlaczego ważne jest, aby poprawnie je rozpoznawać.

Zbliżenie na obiektyw sfotografowany na szaro-czarnym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. po co producenci umieszczają oznaczenia na obiektywach
 2. o czym informują oznaczenia na obiektywach
 3. jakie oznaczenia na obiektywach są najistotniejsze

Oznaczenia obiektywów – po co się je umieszcza?

Zbliżenie na obiektyw sfotografowany od przodu

Obiektywy wszystkich producentów urządzeń i akcesoriów fotograficznych posiadają przynajmniej podstawowe oznaczenia, które nie są umieszczane na nich przypadkowo. Dla użytkownika stanowią cenne źródło informacji, nie tylko o tym, jak zbudowany jest obiektyw, ale także w jakich sytuacjach sprawdzi się najlepiej oraz czy w ogóle będzie pasował do posiadanego aparatu. Oznaczenia obiektywów w łatwy i szybki sposób pozwalają zidentyfikować ich parametry, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak je poprawnie odczytywać.

Obiektyw – oznaczenia podstawowe, czyli ogniskowa i przysłona

Oznaczenia obiektywów opisują szereg cech urządzeń fotograficznych, który obejmuje między innymi rodzaj napędu ogniskowania, technologię stabilizacji obrazu czy rozmaite rozwiązania konstrukcyjne. Jednak do najważniejszych oznaczeń umieszczanych na obiektywach należą te opisujące ogniskową oraz przysłonę. Ogniskowa to wyrażona w milimetrach odległość pomiędzy ogniskiem układu optycznego a punktem głównym tegoż układu. Najprościej rzecz ujmując, ogniskowa umożliwia zmianę kąta widzenia w obiektywie. Za standardowy uważa się obiektyw o ogniskowej 50 mm. Zapewnia on kąt widzenia zbliżony do ludzkiego oka, który wynosi około 45°. Przykładem takiego obiektywu jest Nikon AF-S 50 mm f/1.8G.

Zależność jest prosta – im krótsza ogniskowa, tym szerszy jest kąt widzenia. Obiektywy poniżej 50 mm określa się mianem szerokokątnych, natomiast powyżej tej wartości – jako wąskokątne. Oba rodzaje mogą być zarówno zmiennoogniskowe, czyli posiadać regulowaną ogniskową, zapisywaną jako przedział, jak w wypadku Tamrona 28-75mm F2.8 Di III RXD z ogniskową 28-75 mm, jak i stałoogniskowe, np. Canon EF 85 mm f/1.4 L IS USM, którego ogniskowa wynosi 85 mm.

Z kolei przysłona jest to ruchomy element, który, zmieniając średnicę wewnętrznego otworu, reguluje ilość światła przechodzącego przez obiektyw. Tutaj zależność także jest prosta i opiera się na zasadzie, że im mniejszy jest ustawiony otwór przysłony, tym jaśniejsze zdjęcie, a co za tym idzie – lepsza głębia ostrości. W oznaczeniach obiektywów przysłona przyjmuje wartość liczbową, zwykle w formie ułamka, np. f/2.8 (im jest mniejszy, tym więcej światła przechodzi przez obiektyw). Jeśli obiektyw ma stałą jasność w całym zakresie ogniskowych, liczba jest stała. Natomiast gdy obiektyw umożliwia zmianę jasności zależnie od ogniskowej, jak w Tamron SP AF 150-600mm 5.0-6.3 Di VC USD G2 Nikon, przysłona wyrażona jest w formie przedziału wartości. W tym wypadku będzie to f/5-6.3.

Polecane obiektywy
 • 2 149 zł
 • 3 190 zł
 • 2 999 zł
 • 1 839 zł
 • 2 499 zł

Macro, stabilizacja obrazu, napęd układu ogniskowania i inne

Młody mężczyzna robi zdjęcie osobie, która go fotografuje

Oprócz oznaczeń określających ogniskową oraz przysłonę obiektywu, istnieje co najmniej kilkanaście innych skrótów, z jakimi może spotkać się profesjonalny i amatorski fotograf. Wiele z nich dotyczy technologii i rozwiązań konstrukcyjnych konkretnych firm, takich jak określony układ soczewek czy innych elementów. Opisywanie ich nie ma większego sensu, ponieważ rozwinięcie tych skrótów łatwo można znaleźć na stronach producentów. Warto jednak skupić się na grupie oznaczeń często powtarzających się i dotyczących szeroko stosowanych rozwiązań. Do tych oznaczeń należą:

 • macro – jest to symbol informujący o tym, że za pomocą danego obiektywu można wykonać zdjęcie w skali odwzorowania 1:1 lub 1:2. Jest to szczególnie przydatna funkcja dla miłośników fotografowania przyrody z bliska, dostępna chociażby w obiektywie Laowa 15 mm f/4 Macro do Pentax K;
 • HSM, USM, SWM – skróty te pochodzą od nazw napędów układu ogniskowania, np. USM to Ultra Sonic Motor, czyli cichy silnik ultradźwiękowy;
 • VR, IS, OS, OIS VC – te ciągi liter określają system stabilizacji obrazu. Różnią się od siebie skutecznością w niwelowaniu nieostrości wynikających z przypadkowych poruszeń przy fotografowaniu z ręki;
 • symbol Ø (np. Ø58 lub Ø82) – wyraża średnicę dekielka, a także filtra, jaki można zastosować w danym obiektywie;
 • Canon EF, Canon EF-M, Canon EF-S, Nikon F, Nikon1, , Pentax K, Sony E, Sony A, micro4/3 – istnieje wiele systemów mocowania w aparatach z wymiennymi obiektywami. Zwykle każda firma ma opracowaną własną metodę lub kilka metod łączenia obiektywu z body aparatu (często różnią się, w zależności od serii). Wymienione wyżej skróty to nazwy najpopularniejszych z nich.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link