Owerlok – co to jest i jaki wybrać? Proponowane modele i wskazówki dotyczące zakupu

Autor: Zosia

Owerloki to urządzenia, które działają jako uzupełnienie maszyn do szycia. Na rynku dostępny jest spory wybór takich sprzętów, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Decydując się na zakup domowego owerloka, warto zwrócić uwagę na jego funkcje oraz parametry techniczne.

owerlok

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym charakteryzuje się owerlok i do czego służy;
 2. jaki owerlok wybrać;
 3. jakie są proponowane modele owerloków.

Owerlok: charakterystyka i funkcje

owerlok

Maszyna typu owerlok przydaje się osobom, które samodzielnie szyją, pracują w branży krawieckiej lub też interesują się modą i przeróbkami. Warto wiedzieć, że owerlok jest innego rodzaju urządzeniem niż maszyna do szycia, ponieważ ma on specjalne, wbudowane noże, które przycinają krawędź materiału. Dodatkowo owerlok posiada regulację noży oraz dwa transportery pod stopką. W praktyce możliwe jest szycie przy pomocy kilku (od 2 do 5) nitek jednocześnie, co w znacznym stopniu przyspiesza pracę nad materiałem. Wśród najważniejszych funkcji owerloka domowego można wyróżnić:

 • szybkie i estetyczne szycie wyrobów z dzianiny,
 • zabezpieczenie krawędzi materiału przed strzępieniem,
 • połączenie różnych materiałów w jeden, zszywanie tkanin ze sobą.

Funkcje owerloków mogą różnić się w zależności od rodzaju. Na rynku dostępne są następujące kategorie tych urządzeń:

 • owerlok 5-nitkowy, który służy do łączenia materiałów, dzianin, a szew jest wyjątkowo wytrzymały i trwały;
 • owerlok 4-nitkowy do zszywania dwóch warstw materiałów, a także obszywania krawędzi i zabezpieczania ich przed pruciem; ten rodzaj również tworzy mocne i wytrzymałe szwy;
 • owerlok 3-nitkowy, którego główną funkcją jest obrębianie materiałów, czyli obrzucanie krawędzi;
 • owerlok 2-nitkowy, służący do ozdobnego wykańczania brzegów tkanin i tworzenia idealnego szwu typu flatlock.

Jaki owerlok wybrać?

Decydując się na zakup owerloka, warto zastanowić się nad swoimi potrzebami i preferencjami w zakresie szycia. Osoby, które są pewne, że potrzebne będą im wszystkie ściegi, powinny zdecydować się na model 2–5 nitkowy, który jest najdroższy, ale oferuje najwięcej funkcji. Użytkownicy, którym zależy tylko na ogólnym obszywaniu materiału mogą wybrać modele 3–4 lub 2–4 nitkowe, czyli tańsze. Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest mereżka, czyli funkcja pozwalająca na łatwe przełączanie ściegu. Spore znaczenie ma także jakość wykonania domowego owerloka oraz wytrzymałość urządzenia. Poza tym dobrze zwrócić uwagę na pokrętła, które powinny być umieszczone w widocznych miejscach, najlepiej z boku korpusu. Dla początkującej osoby istotne jest też oznaczenie drogi do nawlekania nitki, czyli zaznaczenie punktów na korpusie. Wśród innych czynników decydujących o wyborze owerloka warto również wymienić: głośność maszyny, tolerancję różnych rodzajów materiałów, oraz stabilizację urządzenia (aby było wyważone i nie ruszało się na stole). Na rynku dostępne są owerloki z przyssawkami lub specjalną podkładką filcową, która zapobiega przemieszczaniu się urządzenia po powierzchni płaskiej.

Proponowane modele owerloków

kobieta pracująca przy owerloku

Wśród proponowanych modeli owerloków można wyróżnić:

 • Łucznik Ultralock 720 D – to owerlok 4-niciowy i 2-igłowy o prędkości szycia 1300 obrotów na minutę. Wśród rodzajów ściegów można wyróżnić: obrębiający, obrzucający, płaski, rozciągliwy, owerlokowy i rolujący.
 • Singer 14SH754 – to prosty owerlok domowy 4-niciowy o prędkości szycia wynoszącej 1300 obrotów na minutę. Urządzenie posiada ścieg rolujący, a dodatkową zaletą jest łatwe nawlekanie nitek, regulacja docisku stopki do owerloka oraz automatyczny nawlekacz dolnego chwytacza.
 • Łucznik 820D5 – to model o mocy 90 W i prędkości szycia 1200 obrotów na minutę. Jest to domowy owerlok 5-niciowy, który świetnie nadaje się do różnych funkcji, ponieważ oferuje aż 20 ściegów. Wśród nich można wyróżnić: ściegi dekoracyjne, drabinowe, łańcuszkowe, podwójne i owerlokowe.
 • Łucznik Coverlock 820D3 – to stosunkowo tani i prosty owerlok 2-niciowy i 2-igłowy, który posiada dwa dostępne rodzaje ściegów (drabinkowy i łańcuszkowy). Jego prędkość szycia to 1200 obrotów na minutę.
 • Husqvarna Huskylock S15 – to zaawansowany technicznie owerlok 4-niciowy o prędkości szycia dochodzącej aż do 1500 obrotów na minutę. Urządzenie posiada 15 rodzajów możliwych ściegów. Ponadto to maszyna dosyć lekka.
 • Arka GBL-5 – to 5-nitkowy owerlok, w którym dostępne są ściegi takie, jak dekoracyjny, obrębiający, zabezpieczający, owerlokowy oraz rolujący. Maszyna posiada automatyczny nawlekacz dolnego chwytacza, a prędkość szycia wynosi 1200 obrotów na minutę. Dodatkową zaletą jest atrakcyjna cena.
 • Minerva M4000CL – to owerlok 5-nitkowy, w którym dostępnych jest 20 rodzajów ściegów. Do urządzenia w zestawie dołączony jest pojemnik na ścinki, rozrusznik nożny, szczoteczka, zestaw igieł, a także pęseta, oliwiarka i pokrowiec.

Warto wiedzieć o tym, że wybierając domowy owerlok, należy kierować się nie tylko funkcjami i parametrami technicznymi, ale też własną wygodą. Właśnie dlatego poleca się przetestować wybrany model, na przykład u kogoś znajomego lub w sklepie i sprawdzić, czy sposób szycia na urządzeniu odpowiada indywidualnym preferencjom. Dla osób początkujących znaczenie może mieć również sposób nawlekania, kombinacje ściegów, a także instrukcja w języku polskim. Warto poza tym zaznaczyć, że czytając opinie w internecie na temat różnych modeli owerloków, dobrze jest sprawdzać rekomendacje krawców i osób zawodowo zajmujących się szyciem. Takie opinie można poczytać na specjalistycznych blogach.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link