Osłona przeciwsłoneczna na obiektyw – wybieramy najlepszy model

Autor: Piotr

Osłona przeciwsłoneczna na obiektyw nie tylko chroni przed promieniami słonecznymi, ale także przed uszkodzeniami. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów osłon przeciwsłonecznych wykonanych z różnych materiałów. Czy warto ją stosować oraz jak wybrać najlepszą?

Osłona przeciwsłoneczna na obiektyw aparatu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest osłona przeciwsłoneczna i dlaczego warto ją stosować;
 2. z czego może być wykonana osłona przeciwsłoneczna oraz jakie są jej rodzaje;
 3. na co zwrócić uwagę przy zakupie osłony przeciwsłonecznej.

Czym jest osłona przeciwsłoneczna?

Osłona przeciwsłoneczna na obiektyw aparatu z cieniem

Osłona przeciwsłoneczna na obiektyw, jak sama nazwa wskazuje, służy do ochrony przed promieniami słonecznymi. Ale to nie jedyna jej funkcja. Osłona przeciwsłoneczna do aparatu ma za zadanie również zabezpieczać soczewkę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Odpowiednio dobrana pozwoli na wykonywanie lepszych jakościowo zdjęć i cieszenie się niezniszczonym obiektywem przez długi czas.

Osłony przeciwsłoneczne często znajdują się już w komplecie z obiektywem. Nie zawsze jednak tak jest. Czasem trzeba dokupić je oddzielnie. Mogą być sporym wydatkiem, aczkolwiek istnieje szereg powodów, dla których warto je stosować. Oto one:

 • blokują padające z boku obiektywu promienie słoneczne, dzięki czemu na fotografii nie powstają odblaski, a kontrast obrazu jest odpowiedni,
 • poprawiają precyzję działania funkcji ,,autofocus”,
 • chronią soczewkę przed wiatrem, z którym niesione są drobiny pyłu,
 • chronią soczewkę przed kroplami wody,
 • chronią przed kurzem,
 • amortyzują wstrząsy w razie upadku.

Z czego może być wykonana osłona przeciwsłoneczna oraz jakie są jej rodzaje?

Osłona przeciwsłoneczna obiektywu może być zrobiona z różnych materiałów. Najczęściej spotyka się: metal, plastik, gumę lub kompozyt węglowy. Osłony metalowe to zwykle tuleje z gwintem, który wkręca się w zakończenie obiektywu. Plastikowe osłony są często dodawane do obiektywów lub występują w zestawach z kompaktami, niestety są najmniej odporne. Gumę charakteryzuje duża elastyczność, jednak, podobnie jak plastikowe osłony, słabo chronią obiektyw. Dobrze natomiast spełniają swoją przeciwsłoneczną funkcję. Jej największą zaletą jest to, że można ją zwinąć, gdy z niej nie korzystamy. Kompozyt węglowy zaś to odporny, a zarazem lekki materiał, z którego może być wykonana osłona przeciwsłoneczna do obiektywu.

Jeśli chodzi o rodzaje osłon, to wyróżniamy najpopularniejsze dwa kształty – osłony okrągłe (np. JJC LH-40B) i tulipanowe. Osłony okrągłe zazwyczaj występują w formie walca. Ten typ najlepiej sprawdza się przy obiektywach, w których ostrzenie następuje poprzez oddalanie się zewnętrznej soczewki, czyli przy obiektywach o zmiennej ogniskowej. Osłona tulipanowa zaś to osłona, która posiada na tulei wycięcia, tak jak w Tamron HA005. Wycięcia te nadają jej charakterystyczny kształt tulipana. Jego zadaniem jest zmaksymalizowanie efektu ochrony przed odblaskami. Ten rodzaj polecany jest do obiektywów standardowych i szerokokątnych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie osłony przeciwsłonecznej?

Osłony przeciwsłoneczne na obiektyw aparatu

Obecnie na rynku znajdziemy mnóstwo osłon przeciwsłonecznych. Niektóre z nich są produkowane przez producentów obiektywów znanych marek, np. Nikon, tak jak Nikon Osłona obiektywu HB-71. Inne z kolei przez producentów niezależnych, jak np. JJC Easy Clip 62mm. Jaka osłonę zatem wybrać – firmową czy nie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Ceny za osłony pochodzące od znanych producentów są duże i dochodzą nawet do kilkuset złotych. Te od producentów niezależnych są zazwyczaj o wiele tańsze, jednak w tym przypadku trzeba uważać na jakość produktu. Oprócz tego zawsze należy sprawdzić, czy osłona jest dedykowana do naszego rodzaju obiektywu. Często zdarza się, że na samym obiektywie widnieje informacja o typie osłony, który można stosować w danym modelu. Przy zakupie osłony trzeba dopasować ją do najkrótszej ogniskowej obiektywu, z którym będzie używana, ponieważ zapobiegnie to winietowaniu. Dodatkowo, warto przyjrzeć się na wykończenie wewnętrznej części osłony. Najlepiej, jeśli jest to matowa czerń, jak w przypadku JJC EW-63II, która najskuteczniej pochłania światło i zapobiega odbijaniu go od powierzchni osłony. Zastanawiając się nad materiałem, z którego osłona przeciwsłoneczna ma być wykonana, należy przede wszystkim ustalić, czy oczekujemy od niej dobrej ochrony obiektywu w razie upadku czy uderzenia. Jeżeli tak, to wybierzmy osłonę wykonaną z metalu, a nie z gumy.

Na koniec krótko podsumujmy, jakie są zalety oraz wady stosowania osłony przeciwsłonecznej.

Zalety stosowania osłony przeciwsłonecznej:

 • stanowi ochronę przed niepożądanym bocznym światłem, takim jak promienie słoneczne czy odblaski od wody lub innych powierzchni, dzięki czemu wykonane zdjęcia są w lepszej jakości;
 • w przypadku uderzenia lub upadku aparatu amortyzuje wstrząsy;
 • chroni soczewkę przed zabrudzeniem, np. przed przypadkowym dotknięciem soczewki palcami.

Wady stosowania osłony przeciwsłonecznej:

 • aparat z założoną na obiektywie osłoną przeciwsłoneczna zajmuje więcej miejsca;
 • założona osłona przeciwsłoneczna może utrudniać zdejmowanie dekielków przednich.
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link