Odtwarzacz MP3 – na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Autor: Anna

Odtwarzacz MP3 od czasu, kiedy narzędziem słuchania muzyki stał się smartfon, nieco stracił na znaczeniu. Spora część osób ponownie jednak wraca do tego urządzenia. Odtwarzacz MP3 jest prosty, intuicyjny w obsłudze, kompaktowy w formie. Jeśli się rozładuje, to nie odcina od komunikacji ze światem.

Bieganie z muzyką w uszach

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czy mamy do czynienia z wielkim powrotem odtwarzacza MP3;
 2. jakie są kryteria wyboru odtwarzacza MP3;
 3. jak wybrać odtwarzacz MP3 do biegania;
 4. czy tego typu sprzęt sprawdzi się w domu.

Odtwarzacz MP3 – wielki powrót?

Biegacz z mp3

Odtwarzacz MP3 do pewnego momentu był podstawowym narzędziem do słuchania muzyki. Wszystko zmieniło się jednak, gdy funkcję tę przejęły smartfony. Coraz bardziej profesjonalne aplikacje do odtwarzania muzyki na telefonie wyparły odtwarzacze MP3 i MP4. Obecnie sytuacja się odwraca i spora część osób wraca do odtwarzaczy MP3. Dlaczego? Ponieważ urządzenia te służą jedynie do odtwarzania muzyki i jeśli się rozładują, nic strasznego się nie dzieje. W przypadku, gdy rozładuje Ci się telefon, sprawa może być bardziej skomplikowana, gdyż niemożliwe jest wtedy jakiekolwiek nawiązanie kontaktu ze światem. W wielu przypadkach może to tylko wzbudzić irytację, lecz jeśli wychodzisz na dłużej, naładowany telefon to podstawa.

Odtwarzacz muzyki MP3 jest natomiast lekki, mały, o kompaktowej wręcz formie. Łatwo go ze sobą wszędzie zabrać. Do tego wszystkiego to urządzenie tanie, a często wyposażone również w dodatkowe funkcje, takie jak:

Kryteria wyboru MP3 – odtwarzacz do biegania, na spacer, do tramwaju

Kieszonkowy odtwarzacz mp3

Dobry odtwarzacz MP3 kosztuje obecnie około 100–250 złotych, choć zdarzają się i bardziej zaawansowane modele za 500–800 złotych. Nie jest to duży wydatek, natomiast wybierając sprzęt, warto zadbać o kupno takiego, który posłuży użytkownikowi odpowiednio długo. Dobrze więc zwrócić uwagę na:

 • pamięć wewnętrzną – nie musi być ona ogromna, jeśli urządzenie ma możliwość rozszerzenia jej za pomocą karty pamięci (Manta MP4001 B04 BELT, Sony NW-A45); jeśli tak, to warto taką kartę kupić od razu;
 • zasilanie – najczęściej jest to zewnętrzny akumulator wymagający regularnego ładowania; odtwarzacz na baterie to już raczej przeszłość; wybierając sprzęt, warto jednak zwrócić uwagę na pojemność akumulatora, ponieważ przełoży się ona na czas pracy urządzenia po naładowaniu;
 • format odtwarzanych plików – odtwarzacz MP3 z Bluetooth może służyć także do transportu innych typów plików niż tylko MP3; warto zwrócić także uwagę, czy obsługuje WMA lub FLAC;
 • ekran – nie każdy odtwarzacz ma wyświetlacz; jeśli sprzęt go posiada i jest on dość rozbudowany, trzeba liczyć się z nieco wyższą ceną;
 • komunikację – najczęściej odbywa się przez USB lub mikro/mini USB, ale wiele odtwarzaczy MP3 ma Bluetooth (SanDisk Clip Jam 8GB, GoGEN MXM421 BT 8GB).

Wybierając odtwarzacz, warto zwrócić też uwagę na dołączone do niego słuchawki. Nie każdy użytkownik lubi douszne – są tacy, którzy nie wyobrażają sobie korzystania z innych niż dokanałowe. Dobrze na to zwrócić uwagę, inaczej osobno trzeba będzie dokupić wybrane słuchawki.

 • 199,99 zł
 • 219 zł
 • 169 zł
 • 999 zł
 • 219 zł

Jaki odtwarzacz MP3 do biegania?

Sony NW-WS413B

Najlepszy odtwarzacz MP3 to bardzo szeroka kategoria, ponieważ nieco inne parametry będzie miał dobry odtwarzacz dla dzieci, inne do biura, a jeszcze inne ten, który zabiera się na ćwiczenia. Pod tym względem szczególnie duże wymagania mają biegacze. Przede wszystkim odtwarzacz w tym przypadku musi być wyjątkowo mały, tak aby mógł się zmieścić do kieszeni spodni lub legginsów. Ewentualnie powinien mieć specjalny zaczep umożliwiający jego „zawieszenie” na pasku biodrowym spodni lub kurtki. Znaczenie będzie mieć także czas pracy urządzenia, szczególnie dla tych, którzy lubią długie bieganie, trwające kilka godzin. Warto w takim celu kupić również odtwarzacz MP3 z radiem, które umożliwia przerzucenie się ze zgranej na kartę pamięci listy utworów na wiadomości z kraju i ze świata. W przypadku przenośnego odtwarza MP3 do treningów kluczowe znaczenie będą miały też słuchawki. Powinny być one idealnie dobrane, tak aby podczas treningu nie przeszkadzały ćwiczącemu.

CIEKAWOSTKA

Pierwszy odtwarzacz mp3 o nazwie MPMan F10 pojawił się na rynku w 1998 r. i kosztował 250 dolarów. Przypominał wielkością walkmana i dysponował pamięcią zaledwie 32 MB. Do Polski trafił rok później i kosztował 1 200 zł.

Odtwarzacz MP3 z głośnikiem

Odtwarzacz MP3 z Bluetooth może pełnić także funkcję domowego narzędzia do słuchania muzyki i nie tylko. Dzięki możliwości podłączenia go pod zewnętrzny głośnik sprawdza się on jako alternatywa zarówno dla tradycyjnego odtwarzacza, jak i radia. Co ciekawe, część odtwarzaczy MP3 umożliwia również odtwarzanie audiobooków. Rozwiązanie takie z pewnością docenią osoby, które lubią sprzątać lub gotować, słuchając wartościowych publikacji, a także dzieci, które pokochają bajki czytane przez aktorów. Na podobnych zasadach może działać odtwarzacz MP3 do samochodu. W dłuższą trasę audiobooki mogą się okazać nieocenionym rozwiązaniem.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny