Odtwarzacz DVD – poradnik kupującego

Autor: Irena

Nasz przewodnik po odtwarzaczach i nagrywarkach DVD opisuje dostępne na rynku urządzenia i zastosowane w nich rozwiązania techniczne i ma za zadanie pomóc w wyborze odpowiedniego modelu.

Rodzaje urządzeń
Aktualnie dostępne są następujące rodzaje urządzeń DVD:

odtwarzacz DVD do odtwarzania płyt DVD
nagrywarka DVD z dyskiem twardym do odtwarzania płyt DVD i nagrywania na płytach DVD lub nagrywania bezpośrednio na wbudowanym dysku twardym

Następujące rodzaje urządzeń są stosunkowo mniej dostępne:

nagrywarka DVD do odtwarzania płyt DVD i nagrywania na płytach DVD przeznaczonych do jedno- lub wielokrotnego zapisu
nagrywarka DVD z wbudowanym magnetowidem do odtwarzania płyt DVD i nagrywania na płytach DVD i kasetach VHS; ponadto umożliwia przekopiowanie kaset VHS na płyty DVD

nagrywarka DVD z

dyskiem twardym i magnetowidem

do odtwarzania i nagrywania na płytach DVD i kasetach VHS oraz nagrywania bezpośrednio na wbudowanym dysku twardym; ponadto umożliwia kopiowanie z kaset VHS na płyty DVD


Ponieważ mogą wystąpić problemy z dostępnością trzech ostatnich rodzajów urządzeń, jeżeli jesteś zainteresowany ich zakupem prosimy zadzwonić pod numer infolinii lub skontaktować się z najbliższym sklepem RTV EURO AGD.

Które urządzenie wybrać?
Pod względem możliwości nagrywania, aktualnie dostępne urządzenia oferują zapis na kasetach VHS, płytach DVD lub bezpośrednio na dysku twardym (HDD).
Posiadając nagrywarkę z wbudowanym dyskiem twardym można archiwizować ulubione programy na płycie DVD, natomiast materiały do jednokrotnego obejrzenia można nagrywać na dysku twardym i kasować je zaraz po obejrzeniu. Inną zaletą takiej nagrywarki jest możliwość “zatrzymania” nadawanego na żywo programu telewizyjnego, co przydaje się w chwili gdy dzwoni telefon lub kiedy trzeba na chwilę wyjść z pokoju.
Można również pokusić się o zakup urządzenia typu „combo”, które zawiera zarówno magnetowid jak i nagrywarkę DVD, dzięki czemu możliwe jest przekopiowanie kolekcji kaset VHS na płyty DVD. W ofercie producentów są również urządzenia zawierające magnetowid, nagrywarkę DVD i dysk twardy w jednej obudowie. Zwracamy jednakże uwagę, że dostępność tego typu urządzeń może być ograniczona.
Dla tych, którzy nie zamierzają korzystać z funkcji nagrywania, przeznaczona jest szeroka oferta odtwarzaczy DVD.

Jak podłączyć nagrywarkę do telewizora?
Najlepszym i najbardziej zaawansowanym sposobem jest wykorzystanie kabla HDMI do połączenia odtwarzacza lub nagrywarki z telewizorem. Nie stanowi to obecnie większego problemu ponieważ większość nowych telewizorów posiada co najmniej jedno gniazdo  HDMI. Kabel HDMI działa podobnie jak kabel euro (Scart) przesyłając obraz i dźwięk ze źródła do Twojego telewizora. HDMI różni się jednak znacząco od kabla euro, ponieważ w przeciwieństwie do niego jest połączeniem całkowicie cyfrowym, co do minimum redukuje zakłócenia i zapewnia najwyższą jakość obrazu. Zwracamy uwagę, że jeżeli Twój odtwarzacz lub nagrywarkę wyposażono w funkcję przeskalowywania obrazu (upscaling) , należy podłączyć je do telewizora za pomocą kabla HDMI. W przeciwnym razie, w przypadku połączenia za pomocą kabla euro, przeskalowywanie nie będzie działać.

Niektóre odtwarzacze i nagrywarki DVD mogą posiadać dodatkowe gniazda:
USB - pozwala przesyłać cyfrowe zdjęcia i oglądać je na ekranie telewizora.
i-Link  - pozwala przesyłanie filmów zarejestrowanych cyfrową kamerą do nagrywarki. Ten typ złącza znany jest też pod nazwą FireWire.
SD/SDHC  - umożliwia oglądanie zdjęć z aparatu cyfrowego na ekranie telewizora lub kopiowanie filmów na dysk twardy nagrywarki.

Co oznacza “przeskalowywanie do 1080p”?
Wiele aktualnie sprzedawanych nagrywarek i odtwarzaczy DVD umożliwia “przeskalowywanie” standardowych materiałów z płyt DVD do wysokiej rozdzielczości, w celu optymalnego wykorzystania możliwości Twojego telewizora plazmowego, czy LCD.
Niektóre odtwarzacze i nagrywarki potrafią nawet przeskalować sygnał do 1080p lub Full HD, tj. najwyższej obecnie dostępnej komercyjnie rozdzielczości obrazu. O ile nie będzie to prawdziwy sygnał HD, to jakość obrazu znacznie się poprawi w porównaniu do standardowego, “nieprzeskalowanego” sygnału.
Źródłem prawdziwego sygnału wysokiej rozdzielczości (Full HD lub 1080p) są odtwarzacze Blu-ray. Jeżeli kupisz takie urządzenie, będzie ono nie tylko odtwarzać płyty Blu-ray i DVD, lecz także “przeskalowywać” te ostatnie do pełnej rozdzielczości Full HD. Zwracamy uwagę, że korzystanie z funkcji przeskalowywania wymaga połączenia odtwarzacza z telewizorem za pomocą kabla HDMI. Więcej informacji na ten temat podano w artykule o kablach i złączach.

Czy oprócz standardowych płyt DVD można odtwarzać coś jeszcze?
Niektóre odtwarzacze i nagrywarki odtwarzają nie tylko standardowe płyty DVD, lecz są w stanie odczytać niektóre rodzajów plików komputerowych, np.:
MP3 - czyli muzykę w postaci plików MP3
JPEG - czyli zdjęcia z aparatu cyfrowego
DivX - czyli filmy w formacie DivX

Czy powinienem kupić nagrywarkę z wbudowanym tunerem cyfrowym?
O ile magnetowid lub nagrywarka DVD wyposażona w tuner analogowy będzie w stanie nagrywać programy z telewizora z cyfrowym tunerem, nie będzie można nagrywać jednego kanału oglądając w tym samym czasie inny. Aby to umożliwić, zalecamy zakup nagrywarki DVD z wbudowanym tunerem cyfrowym.
 

 

Zobacz pełną ofertę odtwarzaczy DVD w naszym sklepie!


80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link