Data publikacji: 14 stycznia 2010
ARTYKUŁ - PORADNIK

Odtwarzacz DVD – poradnik kupującego

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Nasz przewodnik po odtwarzaczach i nagrywarkach DVD opisuje dostępne na rynku urządzenia i zastosowane w nich rozwiązania techniczne i ma za zadanie pomóc w wyborze odpowiedniego modelu.

Rodzaje urządzeń
Aktualnie dostępne są następujące rodzaje urządzeń DVD:

odtwarzacz DVD do odtwarzania płyt DVD
nagrywarka DVD z dyskiem twardym do odtwarzania płyt DVD i nagrywania na płytach DVD lub nagrywania bezpośrednio na wbudowanym dysku twardym

Następujące rodzaje urządzeń są stosunkowo mniej dostępne:

nagrywarka DVD do odtwarzania płyt DVD i nagrywania na płytach DVD przeznaczonych do jedno- lub wielokrotnego zapisu
nagrywarka DVD z wbudowanym magnetowidem do odtwarzania płyt DVD i nagrywania na płytach DVD i kasetach VHS; ponadto umożliwia przekopiowanie kaset VHS na płyty DVD

nagrywarka DVD z

dyskiem twardym i magnetowidem

do odtwarzania i nagrywania na płytach DVD i kasetach VHS oraz nagrywania bezpośrednio na wbudowanym dysku twardym; ponadto umożliwia kopiowanie z kaset VHS na płyty DVD


Ponieważ mogą wystąpić problemy z dostępnością trzech ostatnich rodzajów urządzeń, jeżeli jesteś zainteresowany ich zakupem prosimy zadzwonić pod numer infolinii lub skontaktować się z najbliższym sklepem RTV EURO AGD.

Które urządzenie wybrać?
Pod względem możliwości nagrywania, aktualnie dostępne urządzenia oferują zapis na kasetach VHS, płytach DVD lub bezpośrednio na dysku twardym (HDD).
Posiadając nagrywarkę z wbudowanym dyskiem twardym można archiwizować ulubione programy na płycie DVD, natomiast materiały do jednokrotnego obejrzenia można nagrywać na dysku twardym i kasować je zaraz po obejrzeniu. Inną zaletą takiej nagrywarki jest możliwość “zatrzymania” nadawanego na żywo programu telewizyjnego, co przydaje się w chwili gdy dzwoni telefon lub kiedy trzeba na chwilę wyjść z pokoju.
Można również pokusić się o zakup urządzenia typu „combo”, które zawiera zarówno magnetowid jak i nagrywarkę DVD, dzięki czemu możliwe jest przekopiowanie kolekcji kaset VHS na płyty DVD. W ofercie producentów są również urządzenia zawierające magnetowid, nagrywarkę DVD i dysk twardy w jednej obudowie. Zwracamy jednakże uwagę, że dostępność tego typu urządzeń może być ograniczona.
Dla tych, którzy nie zamierzają korzystać z funkcji nagrywania, przeznaczona jest szeroka oferta odtwarzaczy DVD.

Proponowane Towary:

Sony DVP-SR760H
Philips DVP2880
Sony DVP-SR370

Jak podłączyć nagrywarkę do telewizora?
Najlepszym i najbardziej zaawansowanym sposobem jest wykorzystanie kabla HDMI do połączenia odtwarzacza lub nagrywarki z telewizorem. Nie stanowi to obecnie większego problemu ponieważ większość nowych telewizorów posiada co najmniej jedno gniazdo  HDMI. Kabel HDMI działa podobnie jak kabel euro (Scart) przesyłając obraz i dźwięk ze źródła do Twojego telewizora. HDMI różni się jednak znacząco od kabla euro, ponieważ w przeciwieństwie do niego jest połączeniem całkowicie cyfrowym, co do minimum redukuje zakłócenia i zapewnia najwyższą jakość obrazu. Zwracamy uwagę, że jeżeli Twój odtwarzacz lub nagrywarkę wyposażono w funkcję przeskalowywania obrazu (upscaling) , należy podłączyć je do telewizora za pomocą kabla HDMI. W przeciwnym razie, w przypadku połączenia za pomocą kabla euro, przeskalowywanie nie będzie działać.

Niektóre odtwarzacze i nagrywarki DVD mogą posiadać dodatkowe gniazda:
USB - pozwala przesyłać cyfrowe zdjęcia i oglądać je na ekranie telewizora.
i-Link  - pozwala przesyłanie filmów zarejestrowanych cyfrową kamerą do nagrywarki. Ten typ złącza znany jest też pod nazwą FireWire.
SD/SDHC  - umożliwia oglądanie zdjęć z aparatu cyfrowego na ekranie telewizora lub kopiowanie filmów na dysk twardy nagrywarki.

Co oznacza “przeskalowywanie do 1080p”?
Wiele aktualnie sprzedawanych nagrywarek i odtwarzaczy DVD umożliwia “przeskalowywanie” standardowych materiałów z płyt DVD do wysokiej rozdzielczości, w celu optymalnego wykorzystania możliwości Twojego telewizora plazmowego, czy LCD.
Niektóre odtwarzacze i nagrywarki potrafią nawet przeskalować sygnał do 1080p lub Full HD, tj. najwyższej obecnie dostępnej komercyjnie rozdzielczości obrazu. O ile nie będzie to prawdziwy sygnał HD, to jakość obrazu znacznie się poprawi w porównaniu do standardowego, “nieprzeskalowanego” sygnału.
Źródłem prawdziwego sygnału wysokiej rozdzielczości (Full HD lub 1080p) są odtwarzacze Blu-ray. Jeżeli kupisz takie urządzenie, będzie ono nie tylko odtwarzać płyty Blu-ray i DVD, lecz także “przeskalowywać” te ostatnie do pełnej rozdzielczości Full HD. Zwracamy uwagę, że korzystanie z funkcji przeskalowywania wymaga połączenia odtwarzacza z telewizorem za pomocą kabla HDMI. Więcej informacji na ten temat podano w artykule o kablach i złączach.

Czy oprócz standardowych płyt DVD można odtwarzać coś jeszcze?
Niektóre odtwarzacze i nagrywarki odtwarzają nie tylko standardowe płyty DVD, lecz są w stanie odczytać niektóre rodzajów plików komputerowych, np.:
MP3 - czyli muzykę w postaci plików MP3
JPEG - czyli zdjęcia z aparatu cyfrowego
DivX - czyli filmy w formacie DivX

Czy powinienem kupić nagrywarkę z wbudowanym tunerem cyfrowym?
O ile magnetowid lub nagrywarka DVD wyposażona w tuner analogowy będzie w stanie nagrywać programy z telewizora z cyfrowym tunerem, nie będzie można nagrywać jednego kanału oglądając w tym samym czasie inny. Aby to umożliwić, zalecamy zakup nagrywarki DVD z wbudowanym tunerem cyfrowym.
 

 Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
12 4
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Mierzymy lodówkę. 7 sposobów na dopasowanie lodówki do kuchni

Jak zmierzyć lodówkę? Na co zwracać uwagę? Poznaj nasz przewodnik po tym, jak dopasować nową lodówkę do swojej kuchni.
Zobacz więcej   

Dlaczego warto kupić odkurzacz pionowy?

Odkurzacze pionowe stają się coraz popularniejsze ze względu na poręczność i łatwość przechowywania. Co jeszcze wpływa na to, że tak wiele osób decyduje się na ten rodzaj odkurzacza? Co warto wiedzieć przed zakupem? Przeczytaj nasz poradnik.
Zobacz więcej   

Ranking TOP 5 odkurzaczy pionowych

Zastanawiasz się nad kupnem odkurzacza pionowego? Poznaj modele, które są najlepiej oceniane przez klientów i wybierz najlepszy odkurzacz.
Zobacz więcej   

Znajdź nas