Ranking odkurzaczy przemysłowych. Wybierz najlepszy sprzęt do domu lub firmy

Autor: Joanna

Odkurzacz przemysłowy to niezbędny sprzęt, który znajdzie zastosowanie zarówno w firmie, jak i w warunkach domowych. Przekonaj się, dlaczego warto zainwestować w takie urządzenie i jakie modele są najlepsze.

Odkurzacz z filtrem wodnym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są rodzaje odkurzaczy przemysłowych;
  2. jakie są klasy odkurzaczy przemysłowych i o czym mówią;
  3. jaki odkurzacz przemysłowy wybrać i na co zwrócić uwagę;
  4. jaki odkurzacz przemysłowy najlepiej nadaje się do domu.

Rodzaje odkurzaczy przemysłowych

Halowy odkurzacz przemysłowy

Odkurzacze przemysłowe wykorzystywane są nie tylko do sprzątania biur i hal, ale coraz częściej używa się ich także w domach prywatnych. Jest to związane z rozbudowanymi funkcjami i możliwościami tego typu urządzeń, które radzą sobie znacznie lepiej niż tradycyjne modele.

Przed zakupem odkurzacza przemysłowego warto sprawdzić, jakie są jego rodzaje, aby móc go dostosować do swoich potrzeb. Główny podział uwzględnia sposób pracy, tj. na sucho lub na mokro. Wiele modeli łączy obie funkcje, dzięki czemu w równym stopniu radzą sobie one z zanieczyszczeniami wilgotnymi i suchymi. Dobrym wyborem w tym przypadku będzie zakup odkurzacza przemysłowego z filtrem wodnym Thomas Aqua.

Jeśli chodzi o najlepszy sprzęt pracujący na sucho, to poleca się bezworkowe odkurzacze przemysłowe. Wyposażone są one w gęsty filtr HEPA, który stanowi doskonałą barierę dla brudu, a jednocześnie jest łagodny dla czyszczonych powierzchni. Jednym z najlepszych bezworkowych odkurzaczy przemysłowych jest Amica Bagio Eco, który posiada właściwości antyalergiczne, a ze względu na niewielkie rozmiary świetnie się sprawdzi w warunkach domowych.

Niektóre modele profesjonalnych urządzeń do sprzątania wyposażone są w funkcję prania. Odkurzacze przemysłowe piorące przeznaczone są do czyszczenia dywanów, wykładzin i tapicerek. Poradzą sobie nawet z ciężkimi zabrudzeniami, ale warto pamiętać, że przed praniem powierzchni, najpierw należy odkurzyć ją na sucho. Sprawdzonym modelem w tej kategorii jest odkurzacz Karcher SE 5.100, który zapewni wygodne sprzątanie w przystępnej cenie.

Klasy odkurzaczy przemysłowych

Profesjonalne odkurzacze przemysłowe można podzielić także ze względu na rodzaj zanieczyszczeń, które usuwają. Ten podział wyróżnia trzy klasy: L, M oraz H. Do pierwszej należą m.in. odkurzacze przemysłowe do pyłu, często wykorzystywane w branży stolarskiej i przy drobnych pracach remontowych. Odkurzacz przemysłowy klasy M jest przeznaczony do walki z pyłami mineralnymi oraz innymi zanieczyszczeniami powstałymi w czasie obróbki materiałów budowlanych (pochodzących np. z azbestu, pleśni, niklu, ołowiu). W tej kategorii można wyróżnić m.in. odkurzacze przemysłowe do pyłu gipsowego lub tynku. Tego typu urządzenia doskonale sprawdzą się w usuwaniu pyłów uznawanych za niebezpieczne dla zdrowia. Klasa H oznacza odkurzacze przemysłowe przeznaczone do pracy w trudnych warunkach, najczęściej stosowane do walki z pyłami chorobotwórczymi.

  • 449 zł
  • 3 849 zł
  • 749 zł
  • 2 369 zł
  • 1 439 zł

Jaki odkurzacz przemysłowy wybrać i na co zwrócić uwagę?

Domowy odkurzacz do czyszczenia na mokro

Dobry odkurzacz przemysłowy powinien odznaczać się parametrami, które świadczą o jego wydajności i funkcjonalności. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego moc. Im jest wyższa, tym większa jest siła ssania. Najlepsze modele mają moc w zakresie od 1200 do 1600W. Są również urządzenia o większej mocy, przeznaczone do wielu różnorodnych prac. Kierując się tymi kryteriami, warto wybrać wielofunkcyjny odkurzacz Zelmer Aquawelt Pro, który poza tradycyjnym czyszczeniem na sucho, jest wyposażony również w funkcję prania i zbierania wody.

Bardzo ważna jest pojemność zbiornika na odpady. Częste opróżnianie pojemnika bywa męczące i czasochłonne. Jeżeli jednak wybierze się urządzenie ze zbiornikiem powyżej 40 litrów, to można być pewnym, że nie trzeba będzie wymieniać go tak często. Z czysto pragmatycznego punktu widzenia duże znaczenie ma także długość przewodu zasilającego. Docenią to przede wszystkim pracownicy zatrudnieni na budowach, gdzie zasięg wykonywanych prac porządkowych jest wyjątkowo duży. Dlatego kabel powinien być bardzo długi, najlepiej kilkunastometrowy.

Profesjonalne odkurzacze przemysłowe powinny wyróżniać się bardzo dobrą jakością wykonania. Materiały, z jakich są produkowane muszą być odporne na zanieczyszczenia oraz warunki atmosferyczne. Wbrew pozorom sama waga urządzenia nie ma dużego znaczenia, ponieważ najcięższe modele są wyposażone w dodatkowe wózki, które ułatwiają przesuwanie ich po powierzchni. Ważne są także akcesoria do odkurzaczy przemysłowych. Warto zakupić urządzenia posiadające dodatkowe końcówki, rury teleskopowe oraz kilka rodzajów szczotek i ssawek

Jaki odkurzacz przemysłowy do domu wybrać?

Odkurzacze przemysłowe coraz częściej są stosowane również w gospodarstwach domowych. Zazwyczaj mogą sobie na to pozwolić właściciele domów lub dużych mieszkań, którzy nie mają problemu z przechowywaniem dużego sprzętu. Jednakże istnieją także mniejsze urządzenia, które z powodzeniem można zmieścić w szafie. Tego typu odkurzaczem przemysłowym jest np. Bosch Easy Vac 3, wielkością zbliżony do tradycyjnego modelu, ale posiadający znacznie więcej funkcji. Do jego głównych zalet należą możliwość pracy w miejscach trudno dostępnych (wąska dysza) oraz opcja podłączenia elektronarzędzi.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link