Odkurzacz z filtrem wodnym – wybieramy odpowiedni model

Autor: Zosia

Rozwój technologii dotyczy także sprzętu AGD. W ostatnim czasie na popularności zyskały odkurzacze z filtrem wodnym. To bardzo szeroka grupa produktów, w której odpowiedni model dla siebie znajdą nawet najbardziej wymagający konsumenci. Na co zwrócić uwagę, wybierając tego typu odkurzacz?

Odkurzacz z filtrem wodym czyszczący dywan.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są cechy charakterystyczne odkurzacza z filtrem wodnym
  2. w jakiś sposób działa odkurzacz wodny
  3. jakie modele odkurzacza z filtrem wodnym warto kupić

Odkurzacz wodny – co to za urządzenie?

Odkurzacz z filtrem wodnym stojący na środku pokoju.

Na rynku sprzętu AGD mamy dostępnych wiele rodzajów odkurzaczy. Możemy zdecydować się na modele klasyczne z wymiennymi workami. Nadal mają one swoją grupę zwolenników, stąd ich ciągła popularność. Jednak dla wielu osób wymiana worków jest zbyt uciążliwa, dlatego też sięgają oni po inne sprawdzone rozwiązania. Jednym z nich jest odkurzacz z filtrem wodnym (lub odkurzacz dla alergików z filtrem wodnym), idealny dla osób mających problemy z wdychaniem kurzu. W takim urządzeniu przede wszystkim nie musimy pamiętać o tym, żeby kupować nowe worki. Obecnie możemy nabyć różne rodzaje odkurzaczy, których działanie oparte jest na współpracy z wodą. Odkurzacz przemysłowy z filtrem wodnym to nie tylko urządzenie bezworkowe, ale i nieposiadające plastikowego pojemnika na odpady. Wszystkie drobiny kurzu umieszczane są w zbiorniku wodnym, gdzie po kontakcie z wodą pozostają tam bezpowrotnie.

Ciekawym rodzajem odkurzacza wodnego są te umożliwiające sprzątanie na mokro i sucho. To połączenie odkurzacza z filtrem wodnym z klasycznym typem urządzenia.

Warto również zwrócić uwagę na nowy rodzaj odkurzaczy współpracujących z wodą, mianowicie odkurzacze piorące. Jest to odkurzacz bezworkowy z filtrem wodnym, ale bogatszy w dodatkowe funkcje, m.in. wytworzenia piany. Można do niego dodawać detergenty, dzięki którym lepiej wyczyścimy dywan czy wykładzinę. Trzeba jednak uważać, aby sprzątaną powierzchnię w pierwszej kolejności odkurzyć na sucho, a dopiero później na mokro. W przeciwnym razie może powstać błoto lub maź.

Polecane odkurzacze
  • 499 zł
  • 669 zł
  • 319 zł
  • 299 zł
  • 1 299 zł

Odkurzacz z wodnym filtrem – jak działa?

Kobieta sprzątająca pomieszczenie odkurzaczem z filtrem wodnym.

Odkurzacz z filtrem wodnym ma swoje wady i zalety. Opis działania takiego urządzenia dobrze zacząć od przypomnienia, że jest to typ odkurzacza bezworkowego. Zamiast niego znajduje się pojemnik, zazwyczaj wykonany z plastiku, w którym mieści się woda. Jest on jednocześnie filtrem. Coraz częściej spotkamy na rynku odkurzacze z filtrem HEPA. Takie urządzenie sprzątające świetnie sprawdzi się na każdej nawierzchni, czyszcząc dywany, wykładziny, a także panele. Odkurzacz w pierwszej kolejności pobiera brud ze sprzątanej powierzchni. Następnie zadaniem filtra jest wyłapanie alergenów, tak aby powietrze, które wydostaje się na zewnątrz, było ich pozbawione i właściwie nawilżone. Tego typu urządzenia są najlepszym wyborem dla alergików.

Warto również sprawdzić, czym kierować się przy wyborze takiego sprzętu. Moc to pierwszy parametr, który powinniśmy uwzględnić, wybierając odkurzacz. Filtr wodny co prawda będzie działał prawidłowo w każdym modelu, jednak im wyższa moc, tym nasze urządzenie okaże się wydajniejsze.

Odkurzacz piorący z filtrem wodnym powinien mieć też odpowiednio dużą pojemność pojemnika. Analogicznie, jak w przypadku sprzątania klasycznym odkurzaczem znaczenie ma wielkość worka, tak w sprzątaniu odkurzaczem z filtrem wodnym istotna jest pojemność pojemnika na wodę. Jeśli wynosi ona około 4–6 litrów, to możemy być pewni, że w trakcie sprzątania nie będziemy zmuszeni do wymiany wody.

Trzeba pamiętać o właściwej konserwacji urządzenia. Przede wszystkim należy regularnie czyścić pojemnik z wodą, najlepiej po każdym sprzątaniu. W przeciwnym razie umożliwiamy rozwijanie się w środku urządzenia różnego rodzaju bakterii. Najlepszym rozwiązaniem po każdym czyszczeniu jest rozkręcenie urządzenia, dokładne umycie i osuszenie pojemnika.

Jaki odkurzacz z filtrem wodnym wybrać?

Wybór odkurzaczy z filtrem wodnym jest ogromny. Dużą popularnością cieszy się model Zelmer Aquos 829.0 ST (ZVC722ST) o mocy wejściowej wynoszącej 1600 W oraz pojemności pojemnika 3 litry. To odkurzacz z filtrem HEPA, dzięki czemu skutecznie usuwa praktycznie wszystkie bakterie i wirusy. Urządzenie to pozwoli się pozbyć nawet najmniejszych drobin kurzu. Poradzi sobie ponadto z czyszczeniem każdej powierzchni, a nawet z rozlanym płynem, kawą czy herbatą. Jest to model przewodowy o długości kabla wynoszącej 6 metrów i zasięgu pracy 9 metrów. Równie dobrym wyborem będzie odkurzacz Thomas MultiClean X10 Parquet, którego moc wynosi 1700 W. Zasięg pracy urządzenia wynosi 11 metrów. Dodatkowo producent wyposażył je w funkcję prania. Odkurzaczem z filtrem wodnym o większej pojemności pojemnika jest Karcher DS 6 1.195-220.0. Jego moc wynosi 650 W, a zasięg pracy to 10,2 metra. Filtr HEPA zapewni skuteczną walkę z bakteriami i wirusami. Thomas Perfect Air Allergy Pure to mały odkurzacz z filtrem wodnym (jego pojemność to 1,8 litra), który sprawdzi się w czyszczeniu pomieszczeń o mniejszej powierzchni. Popularnym wyborem jest także Zelmer Aquos 829.0SP (ZVC722SP).

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link