Odkurzacz ręczny – jaki wybrać? Proponowane modele

Autor: Grzegorz

Odkurzacze ręczne to niewielkie urządzenia, które pomagają w zadbaniu o porządek i czystość w domu i w samochodzie. Ręczne odkurzacze różnią się parametrami technicznymi, wielkością, czasem pracy, a także przeznaczeniem.

odkurzacz ręczny

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego warto kupić odkurzacz ręczny;
 2. jakie rodzaje odkurzaczy ręcznych są dostępne na rynku;
 3. na które modele odkurzaczy ręcznych warto zwrócić uwagę.

Dlaczego warto kupić odkurzacz ręczny?

mężczyzna odkurza wnętrze samochodu

Odkurzacza ręcznego nie należy porównywać do klasycznego, ponieważ oba te urządzenia mają inne funkcje, a tym samym różne zastosowanie. Osoby posiadające w domu zwierzęta, a także odkurzające w trudno dostępnych zakamarkach mieszkania lub w samochodzie, powinny zdecydować się na zakup odkurzacza ręcznego. Warto wiedzieć, że obecnie w ofercie wielu producentów takie sprzęty mają świetną wydajność i można ich nawet używać do posprzątania całego pokoju lub małego mieszkania. Wśród najważniejszych zalet odkurzacza ręcznego można wyróżnić:

 • mobilność, możliwość przeniesienia sprzętu w dowolne miejsce lub zabrania ze sobą,
 • sprzątanie niewielkich lub trudno dostępnych powierzchni,
 • czyszczenie tapicerki i wnętrza samochodu,
 • szybkie posprzątanie niewielkich zabrudzeń,
 • możliwość odkurzania sierści,
 • skuteczne sprzątanie, gdy coś się rozsypie, np. sól lub kawa ziarnista.

Odkurzacz ręczny: rodzaje

Decydując się na zakup odkurzacza ręcznego, warto wiedzieć, że na rynku dostępne są różne rodzaje tego sprzętu. Wśród najpopularniejszych można wyróżnić:

 • Odkurzacz ręczny bezprzewodowy (akumulatorowy), który zamiast kabla posiada akumulator. Sporą jego zaletą jest duża mobilność i możliwość zabrania ze sobą do garażu, aby np. posprzątać samochód. Z drugiej strony warto pamiętać o tym, że czas pracy takiego urządzenia jest ograniczony do maksymalnie 30 minut.
 • Odkurzacz ręczny przewodowy, który ma ograniczoną funkcjonalność przez kabel.

Można także znaleźć specjalnie dedykowane odkurzacze ręczne do samochodu lub do sierści. W tym drugim przypadku dobrze jest pamiętać o tym, że wybrany model musi mieć dużą moc ssania, aby zebrać całą sierść.

Polecane odkurzacze
 • 829 zł
 • 429 zł
 • 549 zł
 • 249 zł
 • 1 659 zł

Proponowane modele odkurzaczy ręcznych

mężczyzna trzyma w dłoni czarny odkurzacz ręczny

Osoby, które chcą kupić odkurzacz ręczny, powinny wziąć pod uwagę następujące cechy urządzeń:

 • moc – im większa, tym lepiej; przy czym warto wiedzieć, że w modelach bezprzewodowych duża moc szybciej wyładowuje akumulator;
 • czas pracy po jednym ładowaniu;
 • możliwość użytkowania sprzętu na mokrych powierzchniach;
 • dodatkowe końcówki;
 • wielkość odkurzacza i jego ciężar.

Wielu użytkownikom zależy na małym odkurzaczu ręcznym, który można wziąć ze sobą, przenieść i swobodnie unieść, aby dostać się do mało dostępnych rejonów w mieszkaniu lub w samochodzie. W takim wypadku dobrze jest sprawdzić w sklepie ciężar konkretnego modelu, a także ocenić komfort jego noszenia i użytkowania. Decydując się na zakup, można kierować się rankingiem odkurzaczy ręcznych, czy też poczytać opinie użytkowników. Warto zwrócić uwagę na następujące propozycje ręcznych odkurzaczy:

 • Philips MiniVac FC6141/01 – to produkt przewodowy, zasilany z gniazda zapalniczki w samochodzie. Zalety urządzenia to jego mały ciężar i mobilność. Ten odkurzacz ręczny jest jednofunkcyjny – dedykowany przede wszystkim do samochodu.
 • Black&Decker Dustbuster ADV1200 – to urządzenie przewodowe, do odkurzania samochodu. Wśród zalet można wyróżnić: 5-metrowy przewód, podwójną filtrację, praktyczny uchwyt, a także długą końcówkę szczelinową.
 • Electrolux Rapido ZB5104WDB – to ręczny odkurzacz akumulatorowy, który posiada trwałą i wydajną baterię. Urządzenie nadaje się do czyszczenie domów i mieszkań, a przede wszystkim trudno dostępnych miejsc oraz mokrych powierzchni. Posiada funkcję zbierania wody oraz błota, dlatego jest bardzo praktyczny i funkcjonalny.
 • Philips FC6149/01 – to produkt, którego można używać w domu oraz w samochodzie. Odkurzacz posiada: akumulator o mocy 12 V, aerodynamiczny kształt nasadki oraz dwustopniową, bezworkową komorę. Dzięki temu sprzątanie staje się bardzo prostą czynnością, a filtry wewnątrz odkurzacza wyłapują cząsteczki kurzu i brudu.
 • Black&Decker Flexi PD1420LP-QW – to bardzo skuteczny odkurzacz ręczny, którego można używać także do sierści, ponieważ posiada on dużą moc ssania. Bateria litowo- jonowa jest ekologiczna, a czas ładowania wynosi cztery godziny.
 • Black&Decker Dustbuster NVB115W-QW – to odkurzacz mocowany na ścianie, który ma dobrą wydajność i charakteryzuje go dynamiczna praca. Jest to model akumulatorowy, który pomoże w posprzątaniu brudnych powierzchni, samochodu, a także rozsypanych resztek jedzenia.
 • Black&Decker PD1820LF-QW – to odkurzacz ręczny o bardzo dużej mocy i wysokiej jakości. Opatentowana technologia silnika osadzonego w filtrze, a także akumulator o mocy 18 V stanowią ogromne zalety tego urządzenia. Produkt ładuje się w czasie krótszym niż cztery godziny, a boczne otwieranie pojemnika na kurz sprawia, że nie trzeba dotykać brudnej powierzchni.

Każdy powinien samodzielnie dobrać odkurzacz ręczny do swoich potrzeb i preferencji. Dla niektórych największe znaczenie ma możliwość zebrania wody i błota, dla innych posprzątanie sierści lub wyczyszczenie wnętrza samochodu. W każdym przypadku warto jednak zwrócić uwagę na czas pracy danego odkurzacza (jeśli jest to model bezprzewodowy) lub długość kabla (w przypadku urządzeń przewodowych), a także na moc oraz ciężar sprzętu. Alergicy powinni też sprawdzić, czy dany odkurzacz posiada filtr HEPA.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów