Odkurzacz do popiołu – zadbaj o czyste palenisko w kominku

Autor: Piotr

Kominek jest bardzo przyjemnym dodatkiem do pomieszczenia. Korzystanie z niego wiąże się jednak z koniecznością wybierania popiołu i innych pozostałości, co bywa dość uciążliwe. Czynność tę można sobie ułatwić i przyspieszyć. Jednak zwykły, domowy odkurzacz nie poradzi sobie z takimi zanieczyszczeniami, ponieważ może to grozić jego uszkodzeniem. Idealnym rozwiązaniem wydaje się odkurzacz do popiołu. Jaki model wybrać?

Kobieta z drewnem siedząca przy kominku obok odkurzacza do popiołu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego warto mieć odkurzacz do popiołu
  2. czym różni się on od zwykłego odkurzacza
  3. jaki odkurzacz do popiołu wybrać

Odkurzacz do popiołu – czy warto?

Kobieta trzymająca mały odkurzacz do popiołu na białym tle

Kominek w domu nadaje pomieszczeniu przytulnego klimatu, ale posiada on także swoje minusy. Korzystanie z niego wiąże się z częstą koniecznością wybierania popiołu i innych zanieczyszczeń. Jest to dość uciążliwe i czasochłonne zajęcie. Można jednak to sobie zdecydowanie ułatwić przy pomocy odkurzacza do popiołu.

Tradycyjny odkurzacz nie jest w stanie poradzić sobie z zanieczyszczeniami pochodzącymi z kominka, pieca czy grilla. Może to grozić szybkim uszkodzeniem urządzenia. Profesjonalny odkurzacz do popiołu posiada specjalną budowę, dzięki której jego silnik jest zabezpieczony przed pyłem. Ponadto filtry zapobiegają usuwaniu kurzu na zewnątrz, a kompaktowa konstrukcja umożliwia wygodne korzystanie z niego w ciasnych przestrzeniach kominków.

Do czego można używać odkurzacza do popiołu? Zastosowań jest bardzo dużo. Sprawdza on się świetnie również przy zbieraniu pyłów budowlanych. Pod wieloma względami przypominają one popiół i inne kominkowe zanieczyszczenia. Zwyczajny odkurzacz nie poradzi sobie z nimi, ponieważ grozi to zapyleniem silnika i awarią sprzętu. Odkurzacz do popiołu nadaje się też idealnie do czyszczenia palenisk pieców i kotłów na paliwo stałe. Nie wolno lekceważyć tego obowiązku, aby zachować pełne bezpieczeństwo użytkowania. Jeżeli nie czyścimy paleniska, może to grozić wybuchem pożaru. Dodatkowo w ten sposób zmniejszamy znacznie wydajność pieca. Dlatego usuwanie sadzy, pyłu i innych zanieczyszczeń jest tak ważne. Niektóre modele odkurzaczy do popiołu umożliwiają wygodne zbieranie wody. Zwiększa to znacząco przekrój jego zastosowań. Należy jednak pamiętać, że takie urządzenia mogą kosztować więcej niż tradycyjne sprzęty.

Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne i nie zmusza nas do kupienia specjalnej nakładki na domowy odkurzacz, zwanej separatorem. Odkurzaczy do popiołu na rynku jest bardzo dużo. Jak zatem wybrać właściwy sprzęt?

Polecane odkurzacze
  • 249 zł
  • 899 zł
  • 549 zł
  • 549 zł
  • 649 zł

Czym kierować się przy zakupie?

Mężczyzna trzymający rurę od odkurzacza, odkurzający podłogę

Można wyróżnić 2 podstawowe rodzaje odkurzaczy do popiołu. Należy wybrać odpowiedni w zależności od własnych preferencji.

  • Odkurzacze z workami

Są to po prostu wzmocnione odkurzacze domowe, w których zastosowano wydajniejsze filtry. Ich cechy charakterystyczne to uniwersalność i praktyczność, ale nie chronią one przed zapyleniem tak dobrze, jak odkurzacze bezworkowe. Istotne jest jednak to, że procedura usunięcia worka jest łatwiejsza i czystsza niż czyszczenie zbiornika innych modeli. Musimy tu wybrać pomiędzy wygodą a wydajnością.

  • Odkurzacze bezworkowe

Działają one na zasadzie odkurzacza cyklonowego. Zbierają bardzo dobrze popiół, kurz i inne zanieczyszczenia z kominka. Zapobiegają zapyleniu w niemal stu procentach. Jest to bardzo wydajne, praktyczne i komfortowe rozwiązanie. Kompaktowe rozmiary umożliwiają wygodne operowanie nawet w ciasnych przestrzeniach. Największą ich wadę stanowi konieczność czyszczenia zbiornika na pył. Jest to trudniejszy proces niż prosta wymiana worka w innych modelach. Cechują się one jednak znacznie lepszą wydajnością, na co zdecydowanie warto zwrócić uwagę.

Większość użytkowników odkurzaczy do popiołu używa ich do pojedynczych kominków. Ale takie urządzenia nadają się idealnie również do czyszczenia sadzy z grilla i oczyszczania jego paleniska. Na rynku znajdziemy modele odkurzaczy do popiołu gorącego, który już w kilka minut po wygaszeniu paleniska jest w stanie je wyczyścić. To bardzo wygodne i przydatne rozwiązanie, ponieważ możliwość szybkiego doprowadzenia paleniska do kolejnego użycia to duże udogodnienie.

Praktyczne porady

Do wyboru obecnie mamy wiele modeli odkurzaczy do popiołu, co pozwala nam znaleźć taki, który całkowicie spełni nasze oczekiwania. Najczęściej polecane urządzenia, na które warto zwrócić uwagę to Karcher WD 3 (MV 3) i Karcher AD 4 Premium 1.629-731.0. Są one dostępne za około 500 złotych. Okażą się doskonałe dla wymagających klientów. Te odkurzacze workowe do popiołu dzięki dużej mocy, odpowiednim filtrom i niesamowitej wydajności umożliwią wygodne i proste czyszczenie kominka. Bardziej budżetowe rozwiązanie to Karcher AD 2 1.629-711.0. Jest to urządzenie za około 300 złotych. Dla mniej wymagających sprawdzi się on idealnie. W takiej cenie otrzymujemy sprzęt, który poradzi sobie nawet z dużą ilością zanieczyszczeń. Dla najbardziej oszczędnych przewidziano odkurzacz do popiołu Einhell TC-AV 1200. Kosztuje on mniej niż 200 złotych i oferuje wysoką moc rzędu 1200 W oraz duży 18-litrowy pojemnik. Jest to naprawdę godne polecenia urządzenie. Jeżeli jesteś zainteresowany separatorem do odkurzacza domowego, warto postawić na Columbia Vac SU-3. To urządzenie, które znakomicie sprawdzi się w tej roli, a jego koszt to około 300 złotych.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów