Robot odkurzający – jak działa? Jakie powinien mieć funkcje?

Autor: Sara

Robot odkurzający to marzenie wielu klientów. Z jego pomocą można właściwie zapomnieć o odkurzaniu, a mieszkanie lub dom i tak będą czyste. Niektóre roboty sprzątające nie tylko odkurzają, ale też myją podłogi.

Odkurzacz automatyczny ułatwi codzienne sprzątanie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak działa robot odkurzający
 2. kiedy warto kupić robot odkurzający
 3. jakie powierzchnie można odkurzać z pomocą robota
 4. jakie funkcje powinien posiadać robot odkurzający

Robot odkurzający – jak działa?

Robot odkurzający to urządzenie, które jest w stanie skutecznie uwolnić Cię od konieczności regularnego odkurzania posadzek oraz dywanów. Dzięki niemu możesz również zapomnieć o obowiązku wyjmowania i późniejszego chowania odkurzacza. 

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner

Odkurzacz samojezdny to robot sprzątający wraz z dołączoną do niego stacją ładującą. Robot samoczynnie wraca do stacji, kiedy poziom naładowania baterii osiąga krytycznie niski poziom. Robot odkurzający jest bezprzewodowy, porusza się po mieszkaniu zgodnie z ustawionym wcześniej planem i harmonogramem. W większości urządzeń możliwy jest wybór między kilkoma różnymi trybami sprzątania. Dzięki temu łatwo możesz dostosować pracę urządzenia do swoich potrzeb. Robot nie wymaga właściwie żadnej kontroli, chyba że z jakiegoś powodu chcesz zmienić model jego poruszania się po mieszkaniu. Robot wyposażony jest także w specjalne czujniki, które chronią go przed wjechaniem w ścianę, regał lub komodę. Czujniki zmiany kąta nachylenia powierzchni chronią go poza tym przed upadkiem ze schodów. 

Robotem odkurzaczem możesz sterować z poziomu smartfona

CZY WIESZ, ŻE...

Budowa robota odkurzającego jest zaskakująco prosta. Oprócz silnika oraz czujników ruchu jest on wyposażony w specjalne szczotki zagarniające zanieczyszczenia, które następnie są zasysane do środka urządzenia. Jedynym Twoim obowiązkiem będzie regularne opróżnianie pojemnika na kurz. Trzeba to robić stosunkowo często, ponieważ pojemnik ma z reguły niewielkie rozmiary.

 • 1 199 zł
 • 1 359 zł
 • 1 199 zł
 • 2 799 zł
 • 1 299 zł

Kiedy warto kupić robot odkurzający?

Najlepsze roboty odkurzające gwarantują prawie 100% skuteczności usuwania zanieczyszczeń z podłogi, co zwalnia Cię z konieczności samodzielnego podejmowania się tego obowiązku. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie lubią odkurzania (a jest ich całkiem sporo) oraz nie mają czasu na to, aby regularnie sprzątać w domu, a zależy im na utrzymaniu idealnego porządku. Robot odkurzający to doskonały pomocnik młodych rodziców, osób bardzo zapracowanych lub starszych, które po prostu nie mają siły na samodzielne odkurzanie. Zakup robota, który sam odkurza, polecić można także osobom mieszkającym razem ze zwierzętami.

Neato Robotics Botvac D5 Connected

Robot odkurzający – jakie powierzchnie sprząta?

Roboty odkurzające są coraz bardziej zaawansowane. Znakomicie radzą sobie na wielu zróżnicowanych powierzchniach, nie tylko na tych twardych (jak panele i podłogi drewniane). Co ważne, najnowocześniejsze modele (np. Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro) posiadają automatyczne czujniki, które rozpoznają rodzaj powierzchni i dostosowują do niej tryb swojej pracy. Większość robotów odkurzających bez problemu radzi sobie na gładkich powierzchniach:

 • parkietach drewnianych,
 • panelach,
 • płytkach ceramicznych,
 • wykładzinach PVC.

Bardziej zaawansowany robot samojezdny odkurzający (np. iRobot Roomba i7) poradzi sobie również z odkurzaniem miękkich wykładzin i dywanów. Z reguły wyposażony jest on w większą liczbę szczotek niż modele podstawowe. Ponadto ma większą moc pracy.

Robot do odkurzania wykona całą pracę za Ciebie

Jeśli zależy Ci na robocie odkurzającym, który efektywnie odkurzy nie tylko posadzki, ale i dywany oraz wykładziny, przy wyborze zwróć uwagę na liczbę szczotek, w które jest on wyposażony. Najlepiej, żeby miał on nie jedną, ale dwie lub trzy szczotki. Nie bez znaczenia będzie także jego moc. 

Najbardziej zaawansowane modele nie mają problemu nawet z usunięciem sierści zwierząt z włókien miękkich i wysokich dywanów. Niektóre automatyczne odkurzacze, takie jak iRobot Roomba 980, samoczynnie zwiększają moc ssania, gdy tylko rozpoznają, że znalazły się na dywanie.

iRobot Roomba i7+

Jakie funkcje i parametry powinien mieć odkurzacz samojezdny?

Roboty odkurzające różnią się między sobą ceną. Najczęściej różnice te podyktowane są funkcjonalnością danego sprzętu. Warto bowiem zwrócić uwagę, że robot odkurzający z mopem to nie jedyne udogodnienie, na jakie możesz liczyć. Przydatne funkcje robotów odkurzających to:

 • wirtualna ściana – za pomocą wiązki podczerwieni wyznaczasz linię, której odkurzacz nie przekroczy (funkcję tę posiada RAVEN EOA001 SmartCleaner);
 • ładowanie i wznawianie sprzątania
 • automatyczne opróżnianie pojemnika – gdy pojemnik się zapełni, robot przerwie odkurzanie i wróci do bazy ładującej; tam pozostawi zawartość pojemnika, a następnie wróci do pracy; 
 • zdalne sterowanie – z poziomu smartfona możesz wyznaczyć trasę robota, uruchomić go albo zaprogramować na cały tydzień.
Odkurzacz robot świetnie sprawdza się na dywanach i podłogach
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny