Jak wybrać idealny oczyszczacz powietrza z nawilżaczem?

Autor: Piotr

Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania to gadżet, który dla wielu powoli staje się standardem wyposażenia w domu. Urządzenie to poprawia jakość powietrza i gwarantuje mu właściwą wilgotność. Jego posiadanie poprawia jakość życia, ponieważ komfort oddychania odczuwa się już po pierwszym użyciu.

Biały oczyszczacz powietrza stoi na dywanie, w tle leżąca na kanapie pod kocem kobieta

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. do czego służy oczyszczacz z nawilżaczem powietrza?
  2. co powinien mieć dobry oczyszczacz i nawilżacz powietrza?
  3. jakie modele oczyszczacza powietrza warto wybrać?

Oczyszczacz powietrza i nawilżacz w jednym – dlaczego warto go mieć?

Biały oczyszczacz powietrza na pierwszym planie, w tle kobieta z dzieckiem czytająca książkę

Zanieczyszczone powietrze jest przyczyną problemów z oddychaniem, może powodować zapalenie spojówek, świąd skóry, a także prowadzić do astmy czy alergii. Z kolei suche powietrze może działać drażniąco na nos, gardło czy nawet obniżać odporność.

Połączenie obu funkcji, czyli oczyszczania i nawilżania w jednym gadżecie to zatem strzał w dziesiątkę. Początkowo, gdy tego rodzaju sprzęty pojawiały się na rynku, stanowiły oddzielne urządzenia. Dziś coraz częściej można je nabyć właśnie w wersji 2 w 1 i to właśnie na nie decyduje się wiele osób. Oczyszczacz i nawilżacz powietrza w jednym neutralizuje bakterie, a także zarodniki pleśni czy grzybów oraz usuwa nieprzyjemne zapachy. Dzięki temu poprawia samopoczucie i jakość snu, ułatwiając oddychanie. Co więcej, usuwa także lotne związki organiczne, pył i kurz oraz alergeny, a nawet zatrzymuje sierść zwierząt.

Taki oczyszczacz i nawilżacz 2 w 1 to także świetne akcesorium dla rodzin z dziećmi. Idealnie sprawdza się np. w okresie zachorowań, gdzie namnażające się w domu wirusy mogą łatwo przenosić się na innych mieszkańców. Urządzenie w mgnieniu oka pozwala się ich pozbyć, dzięki czemu można oddychać czystym powietrza o optymalnej wilgotności. Tego rodzaju sprzęt doskonale spełnia swoją funkcję także w mieszkaniach u osób palących. Dzięki filtrom świetnie neutralizuje szkodliwe substancje i skutecznie pozwala pozbyć się zapachu nikotyny. Ekspozycja na złej jakości powietrze może prowadzić do przewlekłych chorób układu oddechowego, dlatego oczyszczacz i nawilżacz powietrza dla alergików czy astmatyków to gadżet, który na stałe powinien zagościć pod ich dachem.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem – na co zwrócić uwagę, kupując wybrany model?

Ceny nawilżacza i oczyszczacza w jednym zaczynają się już od kilkuset złotych. Modele kosztujące ponad 2000 złotych są wyposażone w zaawansowane funkcje, dzięki którym ich użytkowanie jest jeszcze przyjemniejsze, a efekty zaskakują jakością. Kupując oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania, należy pamiętać o wielkości pomieszczenia, w jakim ma stać. Jeśli zostanie źle dobrany pod tym względem, nie będzie działał efektywnie. Ważnym parametrem jest też liczba zastosowanych w nim filtrów oraz to, jaką urządzenie ma wydajność. Inteligentne modele wyposażone w specjalne czujniki na bieżąco sprawdzają jakość powietrza i wilgotności, samoczynnie dostosowując do nich swoje ustawienia, co jest niezwykle przydatną funkcją. Ważne, aby oczyszczacz z nawilżaczem miał także tryb nocny i wskaźnik monitorujący jakość powietrza.

  • 1 479 zł
  • 2 890 zł
  • 799 zł
  • 1 499 zł
  • 2 379 zł

Jaki nawilżacz i oczyszczacz powietrza wybrać?

Oczyszczacz powietrza produkujący parę wodną na tle czarnej kuchni z drewnianymi elementami

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Sharp KC-D60EUW to urządzenie z tzw. górnej półki cenowej, jednak warte każdej złotówki. Posiada inteligentny system sprawdzający jakość powietrza i czujnik temperatury, dzięki czemu automatycznie dostosowuje swoją pracę do warunków, np. tryb prędkości wentylatora czy gęstość jonów Plasmacluster, gdy wilgotność jest zbyt wysoka. Do tego jego atutem jest także to, że eliminuje elektryczność statyczną, przez co zanieczyszczenia nie osiadają na meblach czy sprzęcie domowym. Zwalcza też alergeny roztoczy i unieszkodliwia 23 rodzaje bakterii.

Godnym uwagi modelem w średniej grupie cenowej jest Philips AC2729/50 Combi 2w1. Wykorzystuje on technologię NanoCloud, dzięki której suche powietrze miesza się z cząsteczkami wody i jest uwalniane jako nawilżone. Monitorowanie stanu powietrza za pomocą 4 kolorów, dwa tryby wyświetlania zanieczyszczeń oraz możliwość programowania czasu pracy to niewątpliwe zalety tego modelu.

Oczyszczacz i nawilżacz Webber AP9700 posiada z kolei 8-stopniowy system Pure Vital Air, w skład którego wchodzą: filtr katalityczny, antybakteryjny, węglowy, HEPA, jonizator, sterylizator UV oraz nawilżacz. Do tego można nim łatwo sterować za pomocą pilota.

Nawilżacz i oczyszczacz powietrza w jednym Rowenta PU6020 stworzony jest do pracy w dużych pomieszczeniach, do 80m2. Sprawdzi się więc np. w biurach. Podobnie jak poprzednie modele, on także posiada tryb automatyczny oraz nocny. Z kolei Panasonic FVXR90GK to urządzenie, które według obietnic producenta usunie nawet 99,90% zanieczyszczeń, m.in. główne składowe smogu. Ten oczyszczacz i nawilżacz powietrza ma najlepszy na rynku filtr HEPA-14 i 5 czujników: wilgotności, zanieczyszczeń, zapachu, światła i aktywności ludzi. Do tego pracuje niezwykle cicho, bo głośność wynosi tu jedyne 18 dB.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny