Obudowa komputerowa z szybą – czy warto? Jaką wybrać?

Autor: Ola

Obudowa do komputera to wbrew pozorom bardzo istotny komponent jednostki stacjonarnej. Musi być ona odpowiednio dobrana, inaczej podzespoły mogą się w niej nie zmieścić. Nie mniej ważny jest też jej wygląd. Obudowa może mieć prosty, klasyczny design, ale już przeszklona i podświetlona nabiera bardziej dynamicznego i nowoczesnego charakteru.

Obudowa do komputera ze swobodnym przepływem powietrza

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje obudów do komputera
 2. jak dobrać odpowiednią obudowę komputera
 3. czy warto kupić obudowę komputerową z szybą

Obudowa do komputera – podział ze względu na typ

Atrakcyjny wygląd obudowy komputera

Wybór obudowy komputerowej wbrew pozorom nie polega na wyborze modelu, który najbardziej się nam podoba. Oczywiście istotne jest to, jak obudowa do komputera wygląda. Będzie przecież częścią wystroju pomieszczenia, a ściślej mówiąc – stanowiska do pracy lub gry. Jednak zanim przejdziemy do estetyki, warto wspomnieć też o stronie praktycznej.

Obudowy komputerowe mają swoje standardy i typy. Te ostatnie przedstawiają się następująco:

 • tower – jest to najpopularniejszy typ obudowy komputerowej do użytku domowego o orientacji pionowej i kształcie prostokąta. Dzieli się on jeszcze na kilka podtypów, z których najważniejsze to: Full Tower, Midi Tower i Mini Tower. Różnią się między sobą wysokością i szerokością. Ten typ przeznaczony jest do rozbudowanych jednostek stacjonarnych, takich jak wydajne komputery domowe i gamingowe;
 • desktop są to obudowy o orientacji poziomej, wykorzystywanie głównie w biurach. Często stawia się na nich monitor, co pozwala zaoszczędzić miejsce w niewielkich przestrzeniach stanowisk biurowych. Typ desktop raczej nie powinien być stosowany do komputerów wysokowydajnych, ponieważ obudowa ta nie zawsze będzie w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez rozbudowane systemy chłodzenia.
Polecane obudowy pc
 • 339 zł
 • 125,09 zł
 • 219 zł
 • 229 zł
 • 229 zł

Obudowa komputerowa a standard płyty głównej

Obudowa do komputera SilentiumPC Aquarius X70T Pure Black RGB

Przy wyborze odpowiedniej obudowy komputerowej najistotniejszy jest standard płyty głównej, którą zamierzamy w niej umieścić. Pod pojęciem standardu kryje się istotny parametr tego podzespołu, a mianowicie jego rozmiar. Standardów jest bardzo wiele, ale większość z nich nie jest wykorzystywana przez przeciętnych użytkowników. Skupimy się więc na najpopularniejszych:

 • ATX (305 x 244 mm) – jest to jeden z najpowszechniejszych standardów płyt głównych. Rozmiar obudowy do ATX powinien wynosić mniej więcej 250 x 500 x 500 mm. Ze względu na to, że jest to wymiar przeciętnego komputera domowego, wybór modeli jest bardzo szeroki: od powściągliwego SilentiumPC Regnum RG4 Pure Black, przez elegancki SilentiumPC Regnum RG4TF Frosty White, po dynamiczne, kanciaste obudowy, takie jak Corsair Carbide Series SPEC-ALPHA (czarno-czerwony);
 • micro ATX wariant 1 (244 x 244 mm) i micro ATX wariant 2 (171 x 171 mm) – niektóre obudowy komputerowe przeznaczone pod micro ATX posiadają nawet cztery wbudowane wentylatory, m.in. SilentiumPC Armis AR7X TG RGB. Wybór jest równie duży, jak w wypadku standardu ATX;
 • mini ITX (170 x 170 mm) – obudowa do komputera pod mini ITX może być naprawdę niewielka. Dobrym przykładem jest Chieftec Mini Tower BT-04B-U3-350BS o wymiarach 135 x 323 x 240 mm. Jednak trzeba mieć na uwadze, że na przykład wysokowydajny komputer gamingowy czy służący do renderingu, mimo że oparty na płycie głównej w standardzie mini ITX, niekiedy będzie wymagał większej obudowy. Choćby w sytuacji, gdy trzeba zamontować kilka kart graficznych lub zaawansowany system chłodzący.

Obudowa komputerowa z szybą – czy warto?

Wraz z rozwojem branży komputerowej zmianom uległy nie tylko parametry podzespołów komputerowych, ale także ich wygląd. Dotyczy to tak samo kart graficznych czy płyt głównych, jak i obudów komputerowych. Te ostatnie dawno już przestano produkować w kremowym kolorze, który przywodzi na myśl wyeksploatowany sprzęt medyczny. Obudowa ze ściankami z metalu czy też pleksi lub szkła – dla wydajności komputera nie ma praktycznie żadnego znaczenia.

Trzeba jednak przyznać, że obudowa komputerowa z szybą wygląda imponująco. Wystarczy przyjrzeć się takim modelom, jak Krux Leda oraz XPG BATTLECRUISER (czarny). Ich design inspirowany współczesną architekturą, opierającą się na metalu i szkle, sprawia, że wyglądają efektownie. Najlepszym przykładem na to, jak wygląd wpływa na odbiór sprzętu, jest obudowa do komputera gamingowego. Corsair Carbide Series SPEC-OMEGA w intensywnych kolorach, o ostrych krawędziach, a do tego przeszklona, podkreśla charakter szybkiej i wydajnej jednostki stacjonarnej. Jest również ozdobą każdego stanowiska do gry i pracy. Szczególnie ciekawie prezentuje się otwarta obudowa do komputera z szybą, jak m.in. Thermaltake Core P3 Tempered Glass Edition, która dodatkowo zapewnia lepszą cyrkulację powietrza, a co za tym idzie – skuteczniejsze chłodzenie.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link