Data publikacji: 6 grudnia 2018
Autor: Ola
ARTYKUŁ - PORADNIK

Obudowa do komputera – co warto wziąć pod uwagę przy zakupie?

Poleć znajomemu Drukuj

Obudowa do komputera jest ważnym elementem wyposażenia komputera. Jeżeli dobrze ją wybierzesz, zapewnisz przede wszystkim dobrą wentylację podzespołów oraz cichą pracę wentylatorów. Nie bez znaczenia jest także wygląd – dostępne dzisiaj modele mogą z powodzeniem stanowić ozdobę pokoju. Jeżeli zadajesz sobie pytanie, jaka obudowa do komputera będzie najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb, zapoznaj się z artykułem!

Obudowa do komputera ze swobodnym przepływem powietrza

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jaki rodzaj obudowy do komputera wybrać,

- co jest istotne przy doborze obudowy do komputera,

- czy warto wybierać obudowę z oknem.

Atrakcyjny wygląd obudowy komputeraJaki rodzaj obudowy do komputera wybrać?

Przed rozpoczęciem poszukiwań warto się zastanowić nad przeznaczeniem komputera oraz nad jego umiejcowieniem. Od tego zależy przede wszystkim to, jaki rodzaj obudowy do komputera wybierzesz. Masz do wyboru:

  • obudowa Tower – najpopularniejszy typ obudowy komputera, która oferuje największe możliwości konfiguracji. Stawia się ją w pozycji pionowej najczęściej pod biurkiem. Przykładem jest Cooler Master MasterBox Lite 5 RGB. Wyróżnia się w tej grupie zwykle większe obudowy (Big Tower) oraz mniejsze (Middle Tower),
  • obudowa Slim – ma mniejsze rozmiary niż Tower i charakteryzuje się mniejszą szerokością. Wybierz ją, gdy masz mało miejsca na biurku czy w pokoju,
  • obudowa Desktop – przeznaczona jest do ułożenia pod monitorem i jest charakterystyczna dla miejsca pracy, jakim jest open space. Możesz się na nią zdecydować, gdy nie masz miejsca pod biurkiem lub obok niego,
  • obudowa SFF (Small Form Factor) – jeszcze mniejsza niż obudowa Slim. Przede wszystkim przeznaczona do montażu minikomputerów takich jak nettop,
  • obudowa HTPC (Home Theater Personal Computer). Jeżeli zamierzasz stworzyć domowe centrum multimedialne, gdzie komputer pełni rolę odtwarzacza DVD lub Blu-ray to takie obudowy będą najlepszym wyborem. Charakteryzują się atrakcyjnym wyglądem, bardzo często są wyposażone w wyświetlacz LCD oraz pilot zdalnego sterowania.
Proponowane produkty:
Cooler Master MasterCase H500P Mesh Phantom Gaming Edition <%– –%>
Cooler Master MasterCase SL600M <%– –%>
Cooler Master MasterBox E500 <%– –%>
Aerocool Aero-500 (czarny) <%– –%>
SilentiumPC Signum SG1M <%– –%>

Jak wybrać obudowę do komputera i co jest istotne?

Pamiętaj, że do Twojej obudowy musi pasować format płyty głównej, którą chcesz kupić. Najpopularniejszy i najczęściej stosowany jest ATX, ale np. w obudowie do komputera Middle Tower można umieścić płytę główną formatu ATX lub microATX. Zwróć uwagę na wielkość karty graficznej oraz układu chłodzenia, a także na kieszenie dysków twardych. Warto, aby dyski miały możliwość wysuwania z boku.

Jak dobrać obudowę ze względu na złącza i przyciski?

Złącza i przyciski to kluczowe elementy obudowy do komputera. Oczywiście na każdej obudowie są przyciski POWER i RESET. Dodatkowo z przodu warto zadbać o obecność najczęściej używanych portów:

  • USB – kilka gniazd,
  • gniazda audio oraz mikrofonu,
  • HDMI.

Ich obecność oznacza, że nie będziesz musiał dostawać się do tylnej części komputera, aby np. podłączyć tablet.

Zobacz artykuł Komputer dla gracza – jaki procesor wybrać.

UWAGA

Jakie chłodzenie obudowy do komputera wybrać? Zwróć uwagę, czy obudowa ma w standardzie wentylator. Do chłodzenia zwykle wystarczy jeden duży wentylator z przodu, oraz jeden z tyłu lub na górze obudowy, wyciągający ciepłe powietrze z komputera.

Obudowa do komputera SilentiumPC Aquarius X70T Pure Black RGBCzy warto zdecydować się na obudowę komputerową z oknem?

Jeżeli chcesz uatrakcyjnić wnętrze swojego pokoju, możesz zakupić obudowę do komputera z oknem. Będziesz miał widok na wnętrze komputera bez konieczności otwierania go. Wygląd będzie jeszcze bardziej atrakcyjny, jeżeli zamontujesz podświetlenie albo gdy zastosujesz chłodzenie cieczą. Przykładem takiej obudowy jest SilentiumPC Aquarius X70T Pure Black RGB. Panel boczny mocowany jest do obudowy czterema stosunkowo małymi śrubami, dzięki czemu cały jeden bok obudowy wydaje się być otwarty.

Sprawdź też artykuł Komputer dla gracza – jaką kartę graficzną wybrać.

WARTO WIEDZIEĆ

Jakie wyciszenie obudowy jest skuteczne? Jeżeli komputer będzie przeznaczony do wydajnych zadań, np. do gier, to warto zadbać o jej wyciszenie. Zastosowanie znajdą przede wszystkim wyciszające maty i specjalne podkładki. Dzięki takim elementom możesz wyciszyć swój komputer nawet o kilka decybeli.

Przejrzyj obudowy do komputera dostępne w naszym sklepie i wybierz odpowiednią dla siebie.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas