Jaka obroża treningowa dla psa będzie najlepsza?

Autor: Adam

Szkolenie psa nie należy do prostych czynności. Każdy właściciel tego czworonoga na pewno tego doświadczył. Niektóre z tych zwierząt potrzebują mniej czasu na naukę, innym trzeba poświęcić nieco więcej uwagi. Idealnym rozwiązaniem jest obroża elektryczna, dzięki której nauczymy naszych milusińskich kilku komend. Na co warto zwrócić uwagę, kupując obrożę? W jakim wieku szkolić psa? Sprawdźmy.

Mężczyzna z psem na łące.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. w jaki sposób działa obroża elektryczna
  2. na co zwracać uwagę, wybierając obrożę
  3. jakie są polecane modele obroży treningowych

W jaki sposób działa obroża elektryczna?

Pies w lesie ze specjalną obrożą treningową.

Szkolenie psa jest ważnym procesem. To popularny temat poruszany na forach internetowych, wśród blogerów i vlogerów. Pies reagujący na nasze komendy to nie tylko kompan naszych pieszych wycieczek. W wielu przypadkach może on uratować nam zdrowie, a nawet życie. Jedną z innowacyjnych technik szkolenia psa jest nauka przy użyciu elektrycznej obroży treningowej. Z takiego rozwiązania korzystają zarówno zawodowi trenerzy, jak i osoby chcące wyszkolić swojego pupila w domowych warunkach. W czym jest pomocna taka obroża? Przede wszystkim pomaga psu opanować podstawowe komendy (np. siad, podaj łapę, waruj, turlaj się) i odpowiednią reakcję na nie. Nie zawsze zwierzę reaguje na to, co do niego mówimy. Użycie obroży zwiększa jego posłuszeństwo do tego stopnia, że zaprzestaje wykonywania innej czynności i interesuje się tym, czego od niego wymagamy. Niektóre rasy psów mają bardzo mocno rozwinięty instynkt łowiecki, przez co lubią uciekać z terenu naszej posesji i wędrować. Dla takiego psa „turysty” obroża elektryczna będzie doskonałą opcją, gdyż właściwą komendą (dźwiękiem lub wibracją) możemy przywołać go do siebie. Oczywiście obroża ma określony zasięg działania, więc musimy reagować w porę. Urządzenie to sprawdzi się również przy próbie oduczenia psa niestosownego zachowania. Stosowną korektą możemy zwracać psu uwagę np. gdy ten szczeka, kiedy nie powinien, lub skacze po innych ludziach.

Na co zwrócić uwagę, wybierając obrożę?

Obroża do tresury psa powinna mieć odpowiedni zasięg. Dominują modele z zasięgiem około 300 metrów. Dla bardziej wymagających trenerów producenci przygotowali modele o większym zasięgu, sięgającym nawet 1 km. To ważny parametr, ponieważ szkolimy naszego psa w różnych warunkach – od lasów po pola. Liczy się także rodzaj korekty. Zazwyczaj obroże posiadają korekty w formie wibracji, dźwięków lub impulsów. W niektórych bardziej zaawansowanych modelach możemy znaleźć również korekty w formie ultradźwięku. Obroża treningowa dla psa powinna być wodoszczelna, przez co będziemy mogli z niej korzystać w różnych warunkach, np. w trakcie padającego deszczu lub podczas treningu w wodzie. Istotną cechą obroży do tresury psa jest liczba zwierząt, które można tresować z pozycji jednego urządzenia. Zwykle wynosi ona od jednego do 3–4 psów. Ponadto ważne są czas i sposób ładowania obroży. Mamy modele zasilane bateriami i akumulatorami.

  • 14,99 zł
  • 329 zł
  • 89,99 zł
  • 229 zł
  • 189,99 zł

Obroża treningowa – na jakie modele warto zwrócić uwagę?

Cztery psy z obrożami treningowymi przed trenerem wykonujące komendę

Na rynku jest dostępnych wiele modeli urządzeń do tresowania zwierząt. Pierwszym przykładem może być Garmin Delta XC (010-01470-12). Urządzenie to jest oparte na technologii Tri-Tronics, dzięki której mamy możliwość większej kontroli nad psem. Dodatkowo sprzęt jest prosty w obsłudze. Całe działanie opiera się na ręcznym pilocie, na którym znajdziemy 3 przyciski, w tym przycisk korekty ruchu psa, jeśli ten chce podjąć niewłaściwą decyzję. Atutem Delta XC jest wyraźny wyświetlacz LCD. Ten niewielki przyrząd do tresowania psów posiada wymienne styki pasujące do zwierząt o różnej sierści – zarówno długo-, jak i szorstkowłosych. W tym zestawie do tresowania psów mamy możliwość korzystania z 18 poziomów ciągłego stymulowania i tylu samo poziomów chwilowego stymulowania. Do tego producent umożliwił korektę dźwiękową oraz korektę wibracjami. To urządzenie daje możliwość trenowania nawet 3 psów z odległości około 800 metrów. Kolejnym przykładem obroży do tresury psa może być Garmin PRO 550 (010-01202-51). Jest ona wodoszczelna i wyposażona w opcję kontroli szczekania poprzez wbudowaną funkcję Bark Limiter. W tym modelu zarówno z obroży, jak i nadajnika można korzystać w każdych warunkach. Producent zadbał, aby były odporne na nagłe zmiany pogodowe, np. silny wiatr, opady deszczu czy ogólnie na niekorzystne warunki panujące w trakcie szkolenia psa.

Kolejnym przykładem urządzenia do tresury jest Garmin Delta Upland XC (010-01470-17) – o wymiarach 5,2 × 13,6 × 2,7 cm i wadze 106 g. Maksymalny zasięg urządzenia wynosi 1,2 km. Jest ono przystosowane do szkolenia 3 psów i zasilane akumulatorem litowo-jonowym dołączonym w zestawie. To świetna obroża dla amstaffa. Model ten został wyposażony w sygnalizator dźwiękowy Upland Beeper, który należy zamocować na obroży. Steruje się nim ręcznie, przy użyciu pilota. Ma możliwość emisji 4 dźwięków myśliwskich oraz dźwięku krzyku jastrzębia. Dzięki takiej opcji pies może wystawić nam zwierzynę nawet z pola 400 metrów. Kolejnym modelem godnym polecenia jest Garmin PRO 70 (010-01201-51). Wyróżnia go prosta i intuicyjna obsługa oraz zasięg działania sięgający 1,5 km. To idealna obroża dla charta. Producent wyposażył urządzenie w 6 poziomów stymulacji i umożliwił szkolenie nawet 6 psów przy użyciu jednego egzemplarza. Warto również zaopatrzyć naszego psa w szelki z możliwością podpięcia do nich kamery sportowej. Idealnym modelem będzie Garmin 158006.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link