Żyrandol jako element wystroju – jak wprowadzić nowoczesny klimat?

Autor: Zosia

Żyrandole to jedne z najważniejszych elementów wystroju wnętrz, nadające odpowiedni klimat. Nowoczesne modele oprócz oświetlania pomieszczenia pełnią także funkcję dekoracyjną. Należy dobrać właściwy żyrandol do kuchni lub salonu, tak aby całość prezentowała się oryginalnie i estetycznie. Jednak trzeba pamiętać o tym, by był on dopasowany do reszty wystroju. Jaki żyrandol wybrać?

Nowoczesny, ciemny żyrandol w kształcie kuli

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak dobrać żyrandol do pomieszczenia
  2. jaki żyrandol wybrać do salonu
  3. jaki nowoczesny żyrandol wybrać do kuchni

Żyrandol jako element wystroju

Nowoczesne żyrandole wiszące

Żyrandol powinien pasować do wyposażenia całego mieszkania lub pojedynczego pomieszczenia. Jeżeli będzie odstawał estetycznie od reszty elementów wystroju, nie będzie to wyglądało najlepiej. Dlatego istotne jest, aby kupować żyrandol dopiero po umeblowaniu kuchni czy salonu. Łatwiej wtedy dopasować jego styl do reszty mebli. Często bowiem, gdy popełniamy ten błąd i kupujemy go przed innymi elementami wystroju, okazuje się, że można było wybrać lepiej.

Dużo lepszym wyjściem jest zaczekanie nawet kilku dni na dobór odpowiedniego żyrandola niż późniejsze korzystanie z takiego, z którego niekoniecznie będziemy zadowoleni. Jest to dość ważna zasada przy meblowaniu nowego mieszkania lub przeprowadzce.

W sytuacji, kiedy dobiera się właściwy żyrandol, a pomieszczenie jeszcze nie jest w pełni umeblowane, jednym z rozwiązań będzie prosta, papierowa kula. Zakłada się ją na gołą żarówkę, a znajdziemy ją już za kilkanaście złotych. Ta minimalistyczna opcja poprawia estetykę pomieszczenia, gdy żyrandol na stałe nie został jeszcze wybrany i zamontowany.

Często można spotkać się z przeświadczeniem, że w całym domu żyrandole powinny być w podobnym lub takim samym stylu. Na dłuższą metę może to być nużące i po prostu mało estetyczne. Warto więc zwrócić uwagę, aby różniły się one nawet w niewielkim stopniu. Nowoczesne żyrandole są tworzone często w bardzo oryginalny sposób. Znajdziemy modele minimalistyczne, klasyczne oraz wiele innych. Powinniśmy bez problemu dopasować jeden z nich konkretnie do swoich preferencji. Trzeba jednak pamiętać o tym, że żyrandol, który nadaje się do kuchni, nie zawsze będzie pasował do salonu i na odwrót.

  • 139,99 zł
  • 839 zł
  • 649 zł
  • 729 zł
  • 539 zł

Żyrandol do kuchni

Nowoczesne drewniane żyrandole w kształcie graniastosłupów

Jak wiadomo, kuchnia to miejsce, gdzie można spodziewać się dużej ilości pary i dymu oraz podwyższonej temperatury. Codzienne korzystanie z niej w celu gotowania sprawia, że nie wszystkie modele żyrandoli będą odpowiednie. W kuchni łatwo również o różne zabrudzenia. Jest więc kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze kuchennego żyrandola.

Taki sprzęt powinien być oczywiście jak najbardziej praktyczny. Nie wolno kupować żyrandoli z papieru lub innych delikatnych materiałów, ponieważ mogą ulec zabrudzeniu lub uszkodzeniu podczas czyszczenia, które niestety w kuchni jest wymagane bardzo często. Także modele z kryształkami lub innymi wiszącymi elementami nie będą odpowiednie. Najlepszym wyborem będzie coś, co łatwo wyczyścić i utrzymać w czystości. Żyrandole kuchenne z plastiku lub innego tworzywa sztucznego powinny sprawdzić się idealnie. Warto również zwrócić uwagę na nowoczesne żyrandole w postaci lamp sufitowych czy minimalistycznych, wiszących ozdób.

Jedną z bardziej interesujących propozycji może być prosta lampa zwisająca z sufitu, na przykład Platinet Midas P8112-S E27. Jej koszt to około 90 złotych. Wystarczy wkręcić 1 żarówkę 40-watową i to wszystko. Takie nieskomplikowane rozwiązanie sprawdzi się w kuchni idealnie. Ciekawe mogą być też nowoczesne żyrandole kuchenne z możliwością sterowania smartfonem. Philips Being Hue Ceiling Lamp Aluminium 32610/48/P7 to właśnie jedno z takich urządzeń. Umożliwia wygodne sterowanie oświetleniem oraz jest niezwykle proste w utrzymaniu czystości. Jego koszt to jednak aż 520 złotych. Tańszym nowoczesnym żyrandolem do kuchni jest lampa sufitowa od Hama, czyli Hama Ceiling Light 452111. Jej koszt to zaledwie 180 złotych.

Żyrandol do salonu

Salon to największe i zarazem najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu. Dlatego właśnie można zastosować w tym wypadku bardziej designerskie propozycje. Nowoczesne żyrandole do salonu mogą składać się nawet z kilku lamp, w których da się w prosty sposób, przy pomocy aplikacji lub pilota, zmieniać temperaturę barwową czy kolor światła. Jest to niezwykle wygodne, innowacyjne i robiące wrażenie rozwiązanie. Jakie produkty najlepiej wybrać?

RTV Euro AGD posiada w swojej ofercie wiele nowoczesnych opcji oświetleniowych, w tym do salonu. Jako że salon to często duże pomieszczenie, warto wybrać także duże źródło światła. Nowoczesne żyrandole do salonu przybierają różne formy, dzięki czemu wybór staje się znacznie bogatszy. Nie można jednak przesadzić. Do mniejszych pomieszczeń powinno się stosować także mniejsze źródła światła, tak aby wizualnie nie zmniejszyć pomieszczenia. Interesującym rozwiązaniem może być inteligentne, sufitowe oświetlenie. Nadaje ono nowoczesnego wyglądu całemu mieszkaniu oraz jest niezwykle funkcjonalne i łatwe w utrzymaniu. Philips Fair Hue Ceiling Lamp Black 40340/30/P7 i Philips Still Hue Ceiling Lamp Black 32613/30/P7 to ciekawe, nowoczesne żyrandole w postaci sufitowych lamp. Ich duże rozmiary i niesamowite możliwości ustawienia preferencji oświetlenia umożliwiają wygodne użytkowanie nawet w największych salonach. Są one idealnym wyborem do pomieszczeń w nowoczesnym klimacie. Dobrze też zwrócić uwagę na ich energooszczędność. Oprócz niesamowitego, innowacyjnego designu i funkcjonalności są ekonomiczne, przy czym nie tracą na wydajności.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link