Nowoczesny aparat fotograficzny – 5 funkcji, których nie może w nim zabraknąć

Autor: Anna

Chociaż najważniejszym zadaniem aparatu fotograficznego pozostaje robienie zdjęć w wysokiej jakości, nowoczesny sprzęt posiada wiele dodatkowych funkcji, które znacznie ułatwiają fotografię i późniejszą pracę z obrazem. Sprawdź, jakie możliwości daje dobry aparat fotograficzny i poznaj funkcje, których nie może w nim zabraknąć.

Nowoczesna lustrzanka z Wi-Fi

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są technologie przesyłania plików do komputera,

- do czego służy aparat z GPS i czy warto go kupić,

- dlaczego warto wybrać aparat z ruchomym ekranem,

- kiedy przydaje się funkcja nagrywania filmów w 4K.

Aparat z Wi-Fi i przesyłanie plików przez NFC

Aparat fotograficzny Panasonic DMC LX 100Jeszcze do niedawna, aby skopiować zdjęcia na dysk komputera, potrzebny był odpowiedni przewód lub czytnik kart pamięci, a sam proces przesyłania plików trwał długo. Nowoczesne aparaty cyfrowe są wyposażone w technologię, dzięki której możliwe jest zgrywanie zdjęć bez konieczności używania kabli HDMI lub USB. Pierwszą z nich jest łączność bezprzewodowa. Lustrzankę z Wi-Fi możesz podłączyć do sieci domowej i w ten sposób udostępnić pliki innym urządzeniom, na przykład swojemu komputerowi. Przykładem sprzętu, w którym wykorzystano tę technologię, jest aparat z Wi-Fi Panasonic Lumix DMC-G80.

Innym ciekawym rozwiązaniem stosowanym w nowoczesnych aparatach jest przesyłanie plików przez NFC – Near Field Communication. Taką funkcję posiada na przykład lustrzanka cyfrowa Canon EOS 4000D – zdjęcia można tu przesyłać znajdującym się w pobliżu urządzeniom za pośrednictwem fal radiowych.

Do czego służy aparat z GPS?

Jeśli jesteś podróżnikiem albo pasjonatem sportu, na pewno docenisz możliwości, jakie daje aparat z GPS, na przykład wytrzymały kompakt Nikon Coolpix W300. Na co pozwala ta funkcja? Wbudowany moduł GPS zapisuje informację o tym, gdzie dokładnie zostało wykonane dane zdjęcie. Dzięki temu jeśli udostępnisz je w serwisach takich jak np. Google Maps czy Flickr, obok innych informacji o obrazie znajdzie się wiadomość o precyzyjnej lokalizacji. Moduł ten możesz znaleźć też w wielu lustrzankach z GPS.

Nie wiesz, jaki aparat fotograficzny zabrać w najbliższą podróż? Przeczytaj nasz artykuł Dobry aparat fotograficzny dla turysty – sprawdź, jakie parametry powinien posiadać.

WSKAZÓWKA

Aby zwiększyć wygodę podczas fotografowania, wybierz aparat z dotykowym wyświetlaczem. Przyda się, gdy będziesz chciał dostosować ustawienia podczas robienia zdjęcia pod niestandardowym kątem.

Polecane aparaty cyfrowe
  • 399 zł
  • 3 099 zł
  • 479 zł
  • 269 zł
  • 4 999 zł
Podróżniczka robi zdjęcie nowoczesnym aparatem fotograficznym

Ruchomy ekran LCD – kiedy się przydaje?

Czego jeszcze nie może zabraknąć w dobrym aparacie fotograficznym? Nowoczesny sprzęt wyróżnia się konstrukcją, dzięki której możesz wygodnie robić zdjęcia nawet pod niestandardowym kątem, wciąż mając łatwy dostęp do podglądu. Zarówno nowoczesne lustrzanki, jak i kompaktowe cyfrówki powinny być wyposażone w ruchomy ekran LCD. Taka budowa aparatu pozwala na odchylanie i obracanie wyświetlacza, co jest szczególnie pomocne np. przy fotografowaniu wyciągniętą ręką.

Nagrywanie w 4K – jakie daje możliwości?

Jeśli kupujesz aparat z myślą nie tylko o fotografii, lecz także kręceniu filmów, rozważ zakup lustrzanki z możliwością nagrywania w 4K – na przykład Nikon D7500. Filmy w tak wysokiej rozdzielczości cechują się znakomitą ostrością obrazu i odwzorowaniem szczegółów lepszym niż w przypadku zwykłego Full HD. Obraz w 4K wyróżnia też głębia kolorów, dzięki której Twój film stanie się bardziej efektowny – szczególnie, jeśli będzie wyświetlany na ekranie o dużej rozdzielczości.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link