Wybieramy nowoczesne oświetlenie LED – na co zwrócić uwagę?

Autor: Sara

Dobrze oświetlony ogród czy podwórko to element wpływający na wyższy komfort wychodzenia na zewnątrz po zmroku. Nowoczesne oświetlenie LED sprawdzi się także przy doświetlaniu bram, furtek, a nawet roślin i oczek wodnych. O czy warto więc pamiętać, starając się dobrać odpowiednie oświetlenie? Na co zwrócić uwagę?

Ogród i ścieżka oświetlona lampami LED

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie elementy ogrodu i podwórka można oświetlać
  2. jakie źródła światła mamy do wyboru
  3. jakie są polecane modele produktów do oświetlenia ogrodu

Co i jak oświetlić w ogrodzie i na podwórku?

Lampy LED ustawione wzdłuż ściezki wśród kwiatów.

Oświetlenie ogrodowe jest rozwiązaniem, w które coraz częściej wyposażamy nasze przydomowe ogródki. Wszystko po to, by móc w nich przebywać także po zmroku. Dlatego też chętniej sięgamy po lampy lub kinkiety doświetlające ścieżki, aby nadać im jeszcze więcej uroku. Doświetlamy ponadto poszczególne rośliny czy nawet oczka wodne. Dzięki temu ogród „cieszy nasze oko”. Ogród możemy oświetlić sami bądź też skorzystać z pomocy fachowców. Oświetlenie ścieżki, chodnika czy trawnika to bardzo praktyczne wyjście – wystarczy położyć na gruncie specjalne oprawki lub lampy montowane na słupkach. Nowoczesne oświetlenie ogrodowe obejmuje jednak znacznie więcej.

Obecnie oświetlamy również oczka wodne, poprzez usytuowanie lamp na ich brzegu lub skorzystanie z tzw. lamp pływających, unoszących się na powierzchni wody. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać, że jakość wykonania takiej lampy musi być perfekcyjna, szczególnie jeśli chodzi o szczelność obudowy. Oświetlać możemy też bramy oraz furtki, szczególnie produktami wyposażonymi w czujniki ruchu. Zwiększa to nasze bezpieczeństwo i oczywiście komfort wchodzenia na posesję po zmroku. W podobnym stylu oświetlić możemy podjazd. Często lampy montowane są w takim przypadku blisko powierzchni lub bezpośrednio w gruncie.

Jakie źródła światła wybrać?

Wybierając modele do oświetlenia naszej posesji, ukierunkowujemy wybór na produkty dające gwarancję zaoszczędzenia energii. To podstawowe kryterium, często dla wielu ważniejsze aniżeli cena. Dlatego też najczęściej wybór pada na lampy LED. Miejmy na uwadze, że często ogród, chodnik czy inny element posesji może być oświetlony przez noc. Część urządzeń mających czujnik ruchu może włączać się w momencie np. podmuchu silnego wiatru. Alternatywą dla ledowych mogą być np. lampy solarne. Zawsze możemy wybrać najbardziej klasyczne żarówki. To najtańsze rozwiązanie, ale w żadnym stopniu niegwarantujące oszczędności energii w czasie eksploatacji. Często do oświetlenia stosuje się świetlówki i żarówki halogenowe.

Polecane lampy
  • 189,99 zł
  • 89,99 zł
  • 99,99 zł
  • 479 zł
  • 419 zł

Na jakie produkty warto zwrócić uwagę?

Dekoracyjna lampa LED znajdująca się na równi z trawą w ogrodzie.

Rynek oferuje nam wiele możliwości wyboru produktów pozwalających oświetlić nasz ogród, bramę czy chodnik. Jedną z propozycji może być stylowy kinkiet do zamontowania na zewnątrz Philips Turaco Wall Lantern Anthractine 16472/93/P0. Ma on moc 9 W i przekazuje światło w kolorze ciepłej bieli. To jeden z produktów specjalnej serii o nazwie Hue Outdoor, którą producent stworzył po to, byśmy na swoim podwórku lub ogrodzie mogli korzystać z inteligentnego oświetlenia LED. Kinkiet ten jest uniwersalnym produktem i znajdzie zastosowanie również na balkonie czy tarasie, dając przyjemne światło (na poziomie 806 lumenów). Poza tym ładnie komponując się z otoczeniem, tworzy unikalny design. Został on zaprojektowany w klasie energetycznej A+, dlatego wybierając go, mamy pewność płacenia niższych rachunków za prąd, dzięki mniejszemu poborowi energii. Producent wyposażył urządzenie w kilka funkcji Smart. To obecnie bardzo popularna i wygodna technologia. Dzięki takiemu zabiegowi możemy sterować oświetleniem np. z poziomu swojego smartfonu. W zestawie znajdziemy także pilot do sterowania. Kolejną propozycją oświetlenia zewnętrznego LED może być Philips Capricorn IR wall lantern grey 1x6W 230 V 16456/87/16. Urządzenie zostało zaprojektowane w klasie energetycznej oznaczonej symbolem A++. Dzięki temu nie pobiera dużej ilości energii, pozwalając na zaoszczędzenie gotówki na rachunkach za prąd. Podobnie jak wcześniej wspomniany kinkiet, generuje światło w kolorze przyjemnej, ciepłej bieli o poziomie jasności 600 lumenów. Idealnie nada się do oświetlenia bramy lub furtki. W związku z tym, że wyposażono go w czujnik ruchu, sprawdzi się również jako oświetlenie przydomowego chodnika.

Z polecanych produktów można jeszcze rozważyć zakup kinkietu Philips Calgary wall lantern inox 1x3W SELV 17314/47/16. Wyróżnia się on stylowym designem, pasującym do otoczenia naszej posesji. Mimo że nie generuje zbyt mocnego światła, bo tylko na poziomie 270 lumenów, to jego dużą zaletą jest energooszczędna praca – posiada oznaczenie A++. Producent zapewnił 24-miesięczny okres gwarancyjny na kinkiet, a na części LED aż 60 miesięcy. Obok wspomnianych modeli warto sprawdzić poza tym Philips Meadow wall lantern BlackBrush 1x20W 230 17257/42/16 oraz 4World 06946 z wbudowanym panelem słonecznym.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link