Data publikacji: 17 sierpnia 2017
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI
polecamy

Jak etykieta energetyczna pomaga wybrać odpowiedni odkurzacz?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

1 września 2017 roku wchodzi w życie druga odsłona unijnego rozporządzenia dotyczącego odkurzaczy. Zmiany zaostrzają wymogi dotyczące efektywności energetycznej odkurzaczy oraz wymagają wyższej skuteczności poziomu odkurzania od urządzeń.

Wymogi dla nowo wprowadzanych na rynek odkurzaczy workowych i bezworkowych od 1 września 2017 roku:

  • roczne zużycie energii jest mniejsze niż 43,0 kWh/rok;
  • znamionowa moc wejściowa jest mniejsza niż 900 W;
  • wskaźnik zbierania kurzu na dywanie (dpu c ) wynosi co najmniej 0,75;
  • wskaźnik zbierania kurzu na podłodze twardej (dpu hf) wynosi co najmniej 0,98;
  • reemisja kurzu nie przekracza 1,00%;
  • poziom mocy akustycznej urządzenia nie przekracza 80 dB(A);
  • wąż odkurzacza, jeśli taki występuje, jest na tyle trwały, że nadaje się do użytku do 40 000 oscylacji z obciążeniem;
  • żywotność silnika wynosi 500 godzin. 

Ograniczenia te mają również zastosowanie do odkurzaczy z filtrem wodnym
.

Od 2014 roku, dzięki przejrzyście pokazanym informacjom na etykiecie energetycznej, porównanie parametrów poszczególnych modeli jest dużo łatwiejsze i szybsze, co ułatwia wybór odkurzacza. Warto zwrócić uwagę, że klasa efektywności energetycznej to tylko jeden z istotnych wskaźników.

Branie pod uwagę jedynie tego parametru nie oznacza, że urządzanie oznaczone najwyższą klasą A jest skuteczne w odkurzaniu. 

Wszystkie odkurzacze wprowadzane do sprzedaży od 1 września 2017 roku będą mieć klasę energetyczną podaną w skali od A+++ do D. 

Co to oznacza?

- w ofercie sklepów pozostają odkurzacze wprowadzone przed 1 września, ale oferowane są do wyczerpania zapasów (docelowo w sklepach można będzie nabyć jedynie urządzenia spełniające nowe wymogi),
- pojawią się nowe urządzenia, spełniające nowe wymogi unijnych regulacji i będą one oznaczane etykietami energetycznymi.

Jakie będą nowe odkurzacze?

Nowe urządzenia będą jeszcze bardziej oszczędne. Od 1 września maksymalna moc silnika to 900 W. Aby osiągnąć taką samą lub większą skuteczność odkurzania przy jednoczesnym zmniejszeniu mocy, nowe odkurzacze będą znacznie staranniej wykonane.

Odkurzacze zostaną uszczelnione, żeby nie tracić mocy na zasysanie powietrza przez nieszczelności w obudowie, podobnie wszelkie złącza szczotek, które również mogły powodować straty. Same szczotki odkurzaczy zmienią kształty, zostaną obniżone, uszczelnione. Klient zatem będzie mógł skorzystać z najnowszych rozwiązań technologicznych, które mają za zadanie poprawę jakości odkurzaczy.

 

Od 2014 roku skuteczność odkurzania nowych urządzeń, głośność pracy i zużycie energii możemy ocenić i porównać na podstawie etykiet.


Proponowane Towary:

Sencor SVC 190W
Black&Decker Dustbuster NV1200AV-XK
Severin BC 7045
Sencor SVC 730GR
Vax Air Silence Parquett C86-AS-H-E

Wygląd nowej etykiety eneretycznej od 1 września 2017 roku

Jak sprawdzić skuteczność odkurzacza?

Oprócz klasy efektywności energetycznej należy zwrócić uwagę również na efektywność usuwania zanieczyszczeń czy stopień reemisji kurzu (wskaźnik czystości powietrza wydostającego się z odkurzacza). Przy podejmowaniu decyzji o zakupie nie bez znaczenia jest także głośność pracy urządzenia. 
Klasa skuteczności odkurzania - od A do G
Im wyższa klasa skuteczności, tym szybciej usuniesz brud i kurz ze szczelin pomiędzy płytkami i z drewnianych powierzchni, a także z dywanów. 


Wskaźnik zbierania kurzu jest podawany oddzielnie dla typów powierzchni i wynosi odpowiednio, co najmniej 95% dla podłóg twardych i 75% dla dywanów. Klasa A oznacza najwyższą skuteczność, ale warto zwrócić uwagę, że różnice pomiędzy poszczególnymi klasami są niewielkie, np.: klasa A w przypadku dywanów oznacza, że odkurzacz musi zebrać, co najmniej 91% kurzu, klasa B - od 87% do 91%.

W przypadku podłóg twardych klasa A oznacza zebranie, co najmniej 111% kurzu (wartości wskaźnika zbierania kurzu moeą być powyżej 100%, gdyż nasadka na podłogach twardych odkurza także kurz po jej bokach). Więcej >>

Poziom hałasu
Poziom głośności jaki wytwarza odkurzacz. Mierzony jest w decybelach. Odkurzacz z niższym poziomem hałasu, będzie mniej dokuczliwy podczas domowych porządków.

Klasy reemisji kurzu, czyli jak czyste jest powietrze wydmuchiwane przez odkurzacz - od A do G
Jakość filtrów zastosowanych w odkurzaczu jest jednym z głównych czynników, od których zależy klasa reemisji kurzu. Czystość wydobywającego się z odkurzacza powietrza jest szczególnie istotna dla alergików. Jeśli zaliczasz się do tej grupy, szukaj odkurzaczy z reemisją kurzu w klasie A i wysoką skutecznością filtra, np. antyalergiczny HEPA 13. Więcej >>


Roczne zużycie energii (kWh/rok)
To ilość energii jaką średnio odkurzacz zużyje w ciągu roku użytkowania. Wyliczona jest ona na podstawie 50 odkurzań na powierzchni 87 m². Rzeczywista wartość zależy od tego, jak odkurzacz jest używany.


Klasa efektywności energetycznej - od A+++ do D (od 1 września 2017 roku)

To wypadkowa zużycia energii oraz skuteczności odkurzania dywanów i podłóg twardych. Klasa efektywności energetycznej jest oznaczona w skali od A+++ do D i jest zobrazowana strzałkami w różnych kolorach.


Skala rozpoczyna się od litery A+++, która oznacza urządzenia o najwyższej efektywności (wysoką skuteczność odkurzania przy niskim zużyciu energii). Więcej >>


Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
81 6
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Najgorętsze premiery gier w październiku

Poznaj najbardziej wyczekiwane premiery gier w październiku.
Zobacz więcej   

10 najwydajniejszych smartfonów wg AnTuTu (sierpień 2017)

Ranking AnTuTu przedstawia najszybsze smartfony. Które smartfony znajdują się w zestawieniu? Który z nich zajął 1. miejsce w sierpniu 2017? Przeczytaj nasz artykuł.
Zobacz więcej   

Kalendarz przetworów

Zastanawiasz się, jak rozplanować przygotowanie przetworów? Zapoznaj się z pomocnym kalendarzem. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas