Data publikacji: 17 sierpnia 2017
Autor: Tadeusz
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI
polecamy

Jak etykieta energetyczna pomaga wybrać odpowiedni odkurzacz?

Poleć znajomemu Drukuj

1 września 2017 roku wchodzi w życie druga odsłona unijnego rozporządzenia dotyczącego odkurzaczy. Zmiany zaostrzają wymogi dotyczące efektywności energetycznej odkurzaczy oraz wymagają wyższej skuteczności poziomu odkurzania od urządzeń.

Wymogi dla nowo wprowadzanych na rynek odkurzaczy workowych i bezworkowych od 1 września 2017 roku:

  • roczne zużycie energii jest mniejsze niż 43,0 kWh/rok;
  • znamionowa moc wejściowa jest mniejsza niż 900 W;
  • wskaźnik zbierania kurzu na dywanie (dpu c ) wynosi co najmniej 0,75;
  • wskaźnik zbierania kurzu na podłodze twardej (dpu hf) wynosi co najmniej 0,98;
  • reemisja kurzu nie przekracza 1,00%;
  • poziom mocy akustycznej urządzenia nie przekracza 80 dB(A);
  • wąż odkurzacza, jeśli taki występuje, jest na tyle trwały, że nadaje się do użytku do 40 000 oscylacji z obciążeniem;
  • żywotność silnika wynosi 500 godzin. 

Ograniczenia te mają również zastosowanie do odkurzaczy z filtrem wodnym
.

Od 2014 roku, dzięki przejrzyście pokazanym informacjom na etykiecie energetycznej, porównanie parametrów poszczególnych modeli jest dużo łatwiejsze i szybsze, co ułatwia wybór odkurzacza. Warto zwrócić uwagę, że klasa efektywności energetycznej to tylko jeden z istotnych wskaźników.

Branie pod uwagę jedynie tego parametru nie oznacza, że urządzanie oznaczone najwyższą klasą A jest skuteczne w odkurzaniu. 

Wszystkie odkurzacze wprowadzane do sprzedaży od 1 września 2017 roku będą mieć klasę energetyczną podaną w skali od A+++ do D. 

Co to oznacza?

- w ofercie sklepów pozostają odkurzacze wprowadzone przed 1 września, ale oferowane są do wyczerpania zapasów (docelowo w sklepach można będzie nabyć jedynie urządzenia spełniające nowe wymogi),
- pojawią się nowe urządzenia, spełniające nowe wymogi unijnych regulacji i będą one oznaczane etykietami energetycznymi.

Jakie będą nowe odkurzacze?

Nowe urządzenia będą jeszcze bardziej oszczędne. Od 1 września maksymalna moc silnika to 900 W. Aby osiągnąć taką samą lub większą skuteczność odkurzania przy jednoczesnym zmniejszeniu mocy, nowe odkurzacze będą znacznie staranniej wykonane.

Odkurzacze zostaną uszczelnione, żeby nie tracić mocy na zasysanie powietrza przez nieszczelności w obudowie, podobnie wszelkie złącza szczotek, które również mogły powodować straty. Same szczotki odkurzaczy zmienią kształty, zostaną obniżone, uszczelnione. Klient zatem będzie mógł skorzystać z najnowszych rozwiązań technologicznych, które mają za zadanie poprawę jakości odkurzaczy.

 

Od 2014 roku skuteczność odkurzania nowych urządzeń, głośność pracy i zużycie energii możemy ocenić i porównać na podstawie etykiet.


Proponowane produkty:
Miele Complete C3 Power <%– –%>
Black&Decker PV1020L-QW <%– –%>
Hoover Athos ATC18LI 011 <%– –%>
Miele Classic C1 Parquet Special Power <%– –%>
Miele Complete C3 Parquet <%– –%>

Wygląd nowej etykiety eneretycznej od 1 września 2017 roku

Jak sprawdzić skuteczność odkurzacza?

Oprócz klasy efektywności energetycznej należy zwrócić uwagę również na efektywność usuwania zanieczyszczeń czy stopień reemisji kurzu (wskaźnik czystości powietrza wydostającego się z odkurzacza). Przy podejmowaniu decyzji o zakupie nie bez znaczenia jest także głośność pracy urządzenia. 
Klasa skuteczności odkurzania - od A do G
Im wyższa klasa skuteczności, tym szybciej usuniesz brud i kurz ze szczelin pomiędzy płytkami i z drewnianych powierzchni, a także z dywanów. 


Wskaźnik zbierania kurzu jest podawany oddzielnie dla typów powierzchni i wynosi odpowiednio, co najmniej 95% dla podłóg twardych i 75% dla dywanów. Klasa A oznacza najwyższą skuteczność, ale warto zwrócić uwagę, że różnice pomiędzy poszczególnymi klasami są niewielkie, np.: klasa A w przypadku dywanów oznacza, że odkurzacz musi zebrać, co najmniej 91% kurzu, klasa B - od 87% do 91%.

W przypadku podłóg twardych klasa A oznacza zebranie, co najmniej 111% kurzu (wartości wskaźnika zbierania kurzu moeą być powyżej 100%, gdyż nasadka na podłogach twardych odkurza także kurz po jej bokach). Więcej >>

Poziom hałasu
Poziom głośności jaki wytwarza odkurzacz. Mierzony jest w decybelach. Odkurzacz z niższym poziomem hałasu, będzie mniej dokuczliwy podczas domowych porządków.

Klasy reemisji kurzu, czyli jak czyste jest powietrze wydmuchiwane przez odkurzacz - od A do G
Jakość filtrów zastosowanych w odkurzaczu jest jednym z głównych czynników, od których zależy klasa reemisji kurzu. Czystość wydobywającego się z odkurzacza powietrza jest szczególnie istotna dla alergików. Jeśli zaliczasz się do tej grupy, szukaj odkurzaczy z reemisją kurzu w klasie A i wysoką skutecznością filtra, np. antyalergiczny HEPA 13. Więcej >>


Roczne zużycie energii (kWh/rok)
To ilość energii jaką średnio odkurzacz zużyje w ciągu roku użytkowania. Wyliczona jest ona na podstawie 50 odkurzań na powierzchni 87 m². Rzeczywista wartość zależy od tego, jak odkurzacz jest używany.


Klasa efektywności energetycznej - od A+++ do D (od 1 września 2017 roku)

To wypadkowa zużycia energii oraz skuteczności odkurzania dywanów i podłóg twardych. Klasa efektywności energetycznej jest oznaczona w skali od A+++ do D i jest zobrazowana strzałkami w różnych kolorach.


Skala rozpoczyna się od litery A+++, która oznacza urządzenia o najwyższej efektywności (wysoką skuteczność odkurzania przy niskim zużyciu energii). Więcej >>


100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Kapsułki do prania stanowią alternatywę dla proszku i emulsji piorących. Jakie warto wybrać, aby usunąć zabrudzenia?
Zobacz więcej   
 Dzięki młynkowi do zlewu kuchennego nigdy nie powstanie zator oraz znikną problemy natury estetycznej i higienicznej.
Zobacz więcej   
 Przytulanki sensoryczne są dla dzieci nie tylko zwykłą zabawą, ale też świetnym narzędziem do nauki i poznawania świata.
Zobacz więcej   

Znajdź nas