Dlaczego klasa skuteczności odkurzania jest tak ważna?

Autor: Tadeusz

Klasa skuteczności odkurzania dywanów jest parametrem, na który coraz częściej zwracają uwagę użytkownicy tego rodzaju urządzeń. Czysty dywan, bez kurzu, brudu i roztoczy, to bezpieczniejszy dla zdrowia dom. Zobacz, jak wybrać sprzęt zgodnie z tym parametrem.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest klasa skuteczności odkurzania dywanów i jakie wymogi muszą spełniać urządzenia
 2. która klasa skuteczności odkurzania jest rekomendowana
 3. jakie modele o wysokiej klasie skuteczności odkurzania wybrać

Skuteczność odkurzania dywanów a wymogi dla urządzeń

1 września 2017 roku w unijnym rozporządzeniu dotyczącym odkurzaczy dokonała się zmiana. Zmieniły się wymagania co do ich efektywności energetycznej oraz skuteczności usuwania zanieczyszczeń z powierzchni. Nowo wprowadzane na rynek odkurzacze workowe i bezworkowe muszą więc spełniać szereg wymogów.

 • Wskaźnik zbierania kurzu na podłodze twardej (dpu hf) powinien w nich wynosić co najmniej 0,98.
 • Reemisja kurzu nie może w nich przekraczać 1,00%.
 • Znamionowa moc wejściowa powinna być mniejsza niż 900 W.
 • Wskaźnik zbierania kurzu na dywanie (dpu c) ma wynosić co najmniej 0,75.

Do tego żywotność silnika w odkurzaczach musi wynosić ok. 500 godzin. Liczy się także poziom hałasu, jakie urządzenie wytwarza podczas swojej pracy. Nie powinien być on dokuczliwy dla domowników. Dlatego poziom mocy akustycznej nie może przekraczać 80 dB(A). Nie mniej ważne jest zużycie energii. Powinno być ono mniejsze niż 43 kWh/rok.

Jeśli chodzi o klasę energetyczną, to zwykle podaje się ją w skali od A+++ do D. Im jest wyższa, tym lepszej jakości można się spodziewać. Klasa skuteczności odkurzania dywanów jest zaś oznaczana literami od A do G.

Polecane odkurzacze
 • 539 zł
 • 299 zł
 • 799 zł
 • 749 zł
 • 1 399 zł

Klasa skuteczności odkurzania dywanów – która jest najlepsza?

Skuteczność odkurzania dywanów zależy od wielu czynników. Jednym z ważniejszych jest staranność wykonania urządzenia. Jeśli wszystkie części są solidnie uszczelnione, to nie traci ono mocy na zasysanie powietrza. Im wyższa klasa skuteczności odkurzania, tym szybciej można usunąć brud i kurz, także ze szczelin między płytkami, z dywanów czy drewnianej podłogi. Dlatego najlepsza będzie ta oznaczona literą „A”. Wskaźnik zbierania kurzu jest podawany oddzielnie dla typów powierzchni. Klasa skuteczności odkurzania podłóg twardych wynosi najmniej 95%, zaś dla dywanów 75%. Starając się wybrać dane urządzenie, należy pamiętać, że zwykle różnice pomiędzy poszczególnymi klasami są niewielkie. Ta z literką „A” w przypadku dywanów oznacza, że odkurzacz musi zebrać co najmniej 91% kurzu, zaś B – od 87% do 91%. Natomiast w przypadku podłóg twardych klasa A oznacza, że urządzenie jest w stanie zebrać 111% kurzu (powyżej 100%, gdyż nasadka na podłogach twardych usuwa również zanieczyszczenia po jej bokach).

Warto dodać, że jeśli klasa skuteczności odkurzania podłóg twardych czy dywanów jest wysoka, to pozwala to na skuteczne obniżenie ryzyka alergii. Gruntownie posprzątana powierzchnia przeciwdziała uczuleniom, np. na sierść czy kurz. Dobrze zatem wziąć pod uwagę też klasę reemisji kurzu (wskaźnik czystości powietrza wydobywającego się z urządzenia). Najlepiej, aby była ona oznaczona symbolem „A”. Dla osób cierpiących na uczulenia polecane są także odkurzacze z filtrem antyalergicznym HEPA 13.

Klasa skuteczności odkurzania a modele urządzeń na rynku

Wiele osób, zwłaszcza tych, które nie mają czasu na domowe porządki, wybiera roboty odkurzające. Przykładem jest Roborock S50. Urządzenie to można zaprogramować tak, aby sprzątało np. wtedy, kiedy domowników nie ma w mieszkaniu. Jego dużą zaletą jest czujnik kurzu, dzięki któremu wykrywa on zabrudzone miejsca. Dla tych, którzy szukają tego rodzaju sprzętu o nieco bardziej zaawansowanych funkcjach, dobrym wyborem będzie iRobot Roomba s9+. Ten sprzęt o wysokiej skuteczności odkurzania ma dużą siłę ssącą oraz system antyalergiczny. Urządzenie potrafi wykryć zabrudzenia nawet w trudno dostępnych miejscach, a szerokie gumowe szczotki gwarantują dokładniejsze sprzątanie.

Dla zwolenników odkurzaczy pionowych warto polecić Dyson V11 Absolute. Jego zaletą jest to, że rozpoznaje rodzaj powierzchni i dopasowuje do niej moc ssania. Atutem jest też ekran LCD, który pokazuje wydajność urządzenia, czy przypomina o konserwacji filtra. Regulację mocy ssania w zależności od rodzaju odkurzanej powierzchni posiada również Electrolux Pure F9 Allergy PF91-ALRGY. Dodatkowo został on wyposażony w diody LED, które zapewniają dobrą widoczność w zaciemnionych miejscach. Dużym plusem jest też 5-stopniowa filtracja powietrza wylotowego. Dla alergików sprawdzi się Thomas Perfect Air Allergy Pure. Zastosowany w nim Filtr HEPA skutecznie wyłapuje nawet najmniejsze cząstki kurzu, pleśni, wirusów czy bakterii. Brud jest zasysany do pojemnika z wodą, dzięki czemu wylatujące powietrze jest dobrze nawilżone.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link