Ręczna niszczarka do papieru a modele automatyczne – czym kierować się przy wyborze?

Autor: Joanna

Ręczna niszczarka do papieru to rozwiązanie, które sprawdzi się jedynie w bardzo małych biurach lub domowych gabinetach. W większości przypadków potrzebne są jednak niszczarki automatyczne o odpowiedniej klasie i poziomie zabezpieczeń.

ręczna niszczarka do dokumentów

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego ręczna niszczarka do dokumentów nie sprawdza się wszędzie
 2. jaką niszczarkę wybrać do biura
 3. co wziąć pod uwagę przy zakupie niszczarki

Ręczna niszczarka do dokumentów – dlaczego nie sprawdza się wszędzie?

niszczarka biurowa do dokumentów

Ręczna niszczarka do dokumentów to urządzenie bardzo proste w obsłudze, napędzane siłą mięśni poprzez ruch korbą. Za jego pomocą będziemy mogli podrzeć papier na małe skrawki. Niszczarka ręczna niszczy dokumenty, zamieniając je w odpowiednio małe ścinki. Dzięki temu odzyskanie przez osoby nieuprawnione danych znajdujących się na zniszczonych dokumentach jest bardzo trudne, a często właściwie niemożliwe. 

Niszczarka ręczna jest bardzo poręczna, ale radzi sobie jedynie z mniejszą ilością dokumentów. Jeśli od czasu do czasu masz do zniszczenia kilka kartek papieru, rozwiązanie to sprawdzi się idealnie. Jeśli jednak pracujesz w firmie, w której codziennie trzeba zniszczyć kilka pokaźnych ryz papieru, sytuacja staje się bardziej problematyczna.

Kiedy ręczna niszczarka do dokumentów nie wystarcza…

Nawet w średniej wielkości biurze ręczna niszczarka do dokumentów się nie sprawdzi. Nikt nie będzie przez cały dzień przecież siedział przy niej i napędzał ją siłą własnych mięśni. Każde nieco większe biuro inwestuje więc w niszczarkę automatyczną. Nie tylko chęć uniknięcia wysiłku fizycznego pracowników ma tutaj znaczenie. Przede wszystkim chodzi o spełnienie zapisów normy ISO/IEC 21964, która precyzyjnie definiuje, w jaki sposób należy niszczyć nośniki danych. Warto bowiem pamiętać, że dane znajdują się nie tylko na papierze. Wybierając niszczarkę do biura, postawmy na model, który oprócz papieru niszczy także:

Warto zwrócić też uwagę na niszczarki utylizujące spinacze, zszywki (nie trzeba wtedy rozpinać dokumentów) oraz folie do rzutników. Niszczarka do dokumentów służyć powinna do niszczenia różnych rodzajów dokumentów, nie tylko tych papierowych.

Norma ISO/IEC 21964 swoimi zapisami obejmuje:

 • producentów niszczarek, którzy muszą zagwarantować odpowiednią jakość urządzeń w zakresie wielkości pasków oraz ścinków;
 • usługodawców wykonujących niszczenie dokumentów – norma definiuje bowiem przebieg całego procesu;
 • osoby odpowiedzialne za niszczenie danych w firmie – chodzi tutaj zarówno o dobór stosownego urządzenia, jak i właściwe niszczenie nośników.
Polecane niszczarki
 • 249 zł
 • 754 zł
 • 1 211 zł
 • 758 zł
 • 888 zł

Co wziąć pod uwagę przy wyborze biurowej niszczarki do dokumentów?

niszczarka do dokumentów w biurze

Sam fakt, że ręczną niszczarkę do dokumentów należy wymienić na automatyczną, najlepiej niszczącą różne nośniki danych, to jeszcze nie wszystko. Bardzo wiele zależy od tego, co znajduje się na tych nośnikach. Norma ISO/IEC 21964 bardzo precyzyjnie wskazuje bowiem na klasy i poziomy zabezpieczeń, które warunkują sposób niszczenia danych dokumentów. 

 • Klasa ochrony 1 – dotyczy zwykłych danych lub danych wewnętrznych. 
 • Klasa ochrony 2 – dotyczy przede wszystkim danych osobowych, finansowych, do których dostęp ma wąski krąg osób. Przekazanie ich innym osobom może być karane. 
 • Klasa ochrony 3 – dotyczy danych ściśle poufnych oraz tajnych dokumentów wykorzystywanych przez bardzo mały krąg osób.

Większość firm posiada przede wszystkim dokumenty z danymi podlegającymi 2. klasie ochrony. Według normy ISO/IEC 21964 powinny one być niszczone co najmniej w 3. stopniu bezpieczeństwa. Norma wskazuje 7 takich stopni, każdy z nich precyzyjnie definiuje wielkość ścinek, jakie mają powstać w procesie niszczenia (im wyższy stopień, tym ścinki są mniejsze, a przez to trudniej z nich odtworzyć dane). 

Wybierając niszczarkę do biura, musimy się więc przede wszystkim kierować tym, co i jak ona niszczy. Np. niszczarka Tracer CUTTER TRX-119 gwarantuje 4. stopień zabezpieczeń, a Hama Basic X6A jedynie 2. Oznacza to, że zgodnie z prawem tym drugim urządzeniem można niszczyć jedynie dane wewnętrzne, niezawierające danych osobowych. Dokumenty pracownicze da się już jednak niszczyć nieco bardziej zaawansowanym modelem Hama Premium X8CD.

Nigdy nie lekceważ tych parametrów. W dobie wszechobecnego RODO za niespełnienie obowiązku odpowiedniej ochrony przetwarzanych danych (a niszczenie także jest ich przetwarzaniem) można bardzo słono zapłacić. Przekonały się o tym nieraz wielkie korporacje. Dane osobowe to waluta naszych czasów, którą trzeba należycie chronić, również podczas niszczenia dokumentów.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link