Data publikacji: 8 listopada 2013
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI

Nikon D5300 - JESTEM TWOIM SPOJRZENIEM NA ŚWIAT

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj
Nikon D5300 to pierwsza lustrzanka cyfrowa formatu DX wyposażona we wbudowany moduł WiFi oraz GPS. Aparat wyróżnia się także matrycą CMOS o rozdzielczości 24,2 mln pikseli zaprojektowaną bez optycznego filtra dolnoprzepustowego, nowym wysokowydajnym procesorem obrazu EXPEED 4 oraz ruchowym ekranem LCD o przekątnej 3,2 cala, dzięki którym Nikon D5300 pozwoli na rejestrowanie i natychmiastowe udostępnianie malowniczych scen z niesłychanym bogactwem szczegółów.Wbudowana obsługa sieci Wi-Fi

Model D5300 jest pierwszą lustrzanką cyfrową firmy Nikon wyposażoną w moduł Wi-Fi. Rozwiązanie to umożliwia przesyłanie zdjęć wysokiej jakości bezpośrednio z aparatu do dowolnego urządzenia inteligentnego z systemem operacyjnym iOS™ lub Android™ , a następnie do serwisów społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram czy Twitter.

Moduł Wi-Fi przydaje się także przy fotografowaniu. Pozwala na zdalne sterowanie aparatem za pomocą podłączonego urządzenia inteligentnego i podgląd sceny na jego ekranie. W połączeniu z ruchomym wyświetlaczem, funkcje te dają praktycznie nieograniczone możliwości wykonywania efektownych autoportretów oraz tworzenia kreatywnych ujęć rejestrowanych z nietypowej perspektywy.

Wbudowany moduł GPS

Wbudowany moduł GPS pozwala na łatwe dodawanie znaczników geograficznych bez korzystania z zewnętrznych adapterów. Dzięki temu w danych EXIF można zapisać dodatkowe informacje dotyczące lokalizacji, takie jak długość i szerokość geograficzna oraz wysokość nad poziomem morza. Ponadto, moduł GPS pozwala na śledzenie tras wypraw, działając również wtedy, gdy aparat jest wyłączony . Oprogramowanie ViewNX 2 firmy Nikon pozwala na tworzenie efektownych map podróży i prezentowanie ich w NIKON IMAGE SPACE lub w innym serwisie udostępniania zdjęć oraz serwisie społecznościowym z obsługą danych GPS, takim jak Flickr.

Niespotykana jakość zdjęć

Sercem modelu D5300 jest matryca CMOS formatu DX o rozdzielczości 24,2 mln pikseli, która umożliwia rejestrowanie realistycznych i bogatych w szczegóły zdjęć. Dzięki brakowi optycznego filtra dolnoprzepustowego (OLPF) optymalnie wykorzystuje ona każdy piksel, odwzorowując obrazy z wyjątkową dokładnością. Najsubtelniejsze faktury, takie jak włosy czy pióra, są rejestrowane
z niezwykłą precyzją.

Wysoka czułość ISO (do 12800, z możliwością zwiększenia do odpowiednika 25600) w połączeniu z nowym, wysokowydajnym procesorem przetwarzania obrazu EXPEED 4 firmy Nikon zapewnia doskonałą jakość zdjęć wykonanych nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Niezwykle precyzyjny, 2016-pikselowy czujnik pomiaru ekspozycji RGB przekazuje dane do systemu rozpoznawania scenerii, który optymalizuje automatyczne ustawienia ekspozycji, autofokusa i balansu bieli, gwarantując najwyższą jakość obrazu. Ulotne, dynamiczne ujęcia można z łatwością uchwycić dzięki funkcji zdjęć seryjnych z prędkością do 5 klatek na sekundę oraz inteligentnemu 39-polowemu systemowi autofokusa z dziewięcioma polami krzyżowymi w centrum kadru.


Nowa perspektywa

Nikon D5300 został zaprojektowany z myślą o użytkownikach pragnących zaprezentować swój sposób postrzegania świata. Aparat oferuje szeroki wachlarz funkcji umożliwiających tworzenie inspirujących zdjęć i filmów Full HD. Duży, obrotowy wyświetlacz LCD o przekątnej 8,1 centymetra (3,2 cala), szerokim kącie oglądania i wysokiej rozdzielczości 1 037 000 punktów pozwala na pełną swobodę rejestrowania niezwykłych ujęć pod dowolnym kątem, w tym autoportretów.

Aparat oferuje również szybki dostęp do szeregu kreatywnych funkcji. Optymalne wyniki w warunkach dużego kontrastu zapewnia tryb HDR (wysoki zakres dynamiki), a 16 programów tematycznych umożliwia błyskawiczne wykonanie idealnego zdjęcia w różnych sytuacjach. Szeroki wachlarz efektów specjalnych do zdjęć i filmów pozwala w pełni uwolnić twórczą ekspresję: wywołać specyficzny nastrój przez wyodrębnienie określonych kolorów lub stworzyć zdjęcie w stylu retro za pomocą opcji Efekt aparatu zabawkowego.


Inspirujące filmy Full HD

Funkcja nagrywania filmów D-Movie umożliwia nagrywanie płynnych filmów Full HD o dużej szczegółowości z prędkością do 50p/60p. Wystarczy jedno naciśnięcie przycisku zapisu wideo. Dzięki ciągłemu autofokusowi w trybie podglądu na żywo można zachować ostrość nawet w trakcie filmowania dynamicznych scen, korzystając z opcji AF ze śledzeniem obiektu lub AF z priorytetem ostrości twarzy. Dzięki wbudowanemu w aparat mikrofonowi stereofonicznemu i kompatybilności z zewnętrznym mikrofonem stereofonicznym ME-1 firmy Nikon można łatwo nagrać materiały z wiernym i czystym dźwiękiem.

Aby zaprezentować swoje dzieła, wystarczy podłączyć aparat bezpośrednio do telewizora HD przez wyjście HDMI i cieszyć się filmami oraz zdjęciami w najwyższej rozdzielczości.

Inteligentna konstrukcja

Nikon D5300 został wyposażony w mniejszy i lżejszy korpus (waży jedynie 480 g bez baterii i karty pamięci) niż poprzedni model Nikon D5200. Jednocześnie aparat oferuje użytkownikom większy, ruchomy wyświetlacz LCD. Rozwiązanie to ułatwiło rejestrowane niestandardowych ujęć, zarówno w przypadku fotografowania, jak i filmowania. Funkcja regulacji jasności pozwala na poprawę widoczności obrazu na ekranie podczas pracy przy jaskrawym świetle lub w zacienionych miejscach. Dzięki układowi luster o nowej konstrukcji, powiększenie wizjera podwyższono do ok. 0,82x, co dodatkowo ułatwia komponowanie kadru.

Wyjątkowa ergonomia, czytelne menu i przyciski bezpośredniego dostępu do często używanych funkcji, np. nagrywania filmów D-Movie i podglądu na żywo, umożliwiają szybką i swobodną obsługę oraz skupienie się na kreatywnych pomysłach.

                                                  


 
Podsumowanie najważniejszych funkcji:

•    Wbudowane moduły Wi-Fi i GPS.
•    Matryca formatu DX o rozdzielczości 24,2 mln pikseli bez optycznego filtra dolnoprzepustowego.
•    Doskonała jakość zdjęć nawet przy słabym świetle dzięki czułości ISO 100–12800 (z możliwością zwiększenia do odpowiednika ISO 25600).
•    Szybki i wydajny procesor przetwarzania obrazu EXPEED 4.
•    39-polowy AF z dziewięcioma polami krzyżowymi w centrum kadru.
•    2016-pikselowy czujnik pomiaru ekspozycji RGB z systemem rozpoznawania scenerii firmy Nikon.
•    Tryb zdjęć seryjnych z szybkością 5 kl./s.
•    Duży ruchomy wyświetlacz LCD o przekątnej 8,1 cm (3,2 cala), szerokim kącie oglądania i wysokiej rozdzielczości 1 037 000 punktów.
•    Nagrywanie filmów Full HD 1080/50/60p.
•    Wyjście HDMI.
•    Wbudowany mikrofon stereofoniczny oraz obsługa mikrofonu zewnętrznego ME-1 firmy Nikon.
•    HDR i aktywna funkcja D-Lighting.
•    Efekty specjalne do zdjęć i filmów.
•    16 programów tematycznych.
•    Wizjer o podwyższonym powiększeniu (ok. 0,82x) dzięki układowi luster o nowej konstrukcji
•    Niewielki, lekki korpus: ok. 125×98,0×76,0 mm. Aparat waży jedynie 480 g (bez akumulatora i karty pamięci).
•    Stabilny uchwyt dla bezpiecznej obsługi.
•    Udoskonalony graficzny interfejs użytkownika z wyraźniejszymi menu.
•    Trzy kolory korpusu do wyboru: czarny, czerwony i szary.
•    Możliwość rozbudowy zestawu fotograficznego: zgodność ze wszystkimi obiektywami NIKKOR formatu DX oraz wybranymi lampami błyskowymi firmy Nikon.
•    Szerokie możliwości kreatywnego użycia światła dzięki możliwości zastosowania lamp błyskowych firmy Nikon, takich jak SB-400 i SB-700.
•    Obsługa bezprzewodowych pilotów zdalnego sterowania WR-R10/WR-T10 pozwalających sterować funkcjami aparatu na odległość, nawet jeśli między użytkownikiem a aparatem znajdują się przeszkody.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
3 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Mierzymy lodówkę. 7 sposobów na dopasowanie lodówki do kuchni

Jak zmierzyć lodówkę? Na co zwracać uwagę? Poznaj nasz przewodnik po tym, jak dopasować nową lodówkę do swojej kuchni.
Zobacz więcej   

Dlaczego warto kupić odkurzacz pionowy?

Odkurzacze pionowe stają się coraz popularniejsze ze względu na poręczność i łatwość przechowywania. Co jeszcze wpływa na to, że tak wiele osób decyduje się na ten rodzaj odkurzacza? Co warto wiedzieć przed zakupem? Przeczytaj nasz poradnik.
Zobacz więcej   

Ranking TOP 5 odkurzaczy pionowych

Zastanawiasz się nad kupnem odkurzacza pionowego? Poznaj modele, które są najlepiej oceniane przez klientów i wybierz najlepszy odkurzacz.
Zobacz więcej   

Znajdź nas