Sick Building Syndrome czyli Syndrom Chorego Budynku to zespół dolegliwości związanych z długotrwałym przebywaniem w pomieszczeniach. Reakcja organizmu jest odpowiedzią na występowanie w pomieszczeniu przede wszystkim lotnych związków organicznych i bioaerozoli czyli mikrozanieczyszczeń biologicznych.
Do najważniejszych objawów SBS zalicza się:
- Zmęczenie
- Drażliwość
- Uczucie duszności
- Bóle i zawroty głowy
- Obniżenie zdolności koncentracji uwagi
- Zmiany skórne oraz nieżyt dróg oddechowych
- Podrażnienie błon śluzowych oczu i górnych dróg oddechowych
Czy zdajesz sobie sprawę z tego czym oddychasz?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że grozi nam epidemia złej jakości powietrza w biurach, domach, kawiarniach i salach konferencyjnych. Zawiera ono od 4 do 10, a niekiedy nawet 100 razy więcej toksycznych substancji niż powietrze na zewnątrz.
Człowiek dorosły w stanie spoczynku oddycha ok. 15 razy na minutę, za każdym razem wprowadzając do płuc ok 0,5 litra powietrza. Tak więc w ciągu minuty pobieramy ok. 7,5 litra powietrza, a w ciągu doby nawet 10 500 litrów (czyli 10,5 m3). Tylko ok. 1/5 powietrza pobieranego stanowi tlen, reszta to inne składniki znajdujące się w powietrzu takie jak alergeny, roztocza, pleśń czy ozon, bardzo szkodliwe dla naszego układu oddechowego.
Odpowiednio dobrany oczyszczacz pozwala utrzymać wysoką jakość powietrza w domu i jest pomocny w zapobieganiu astmie i innym alergiom.
Sprawdź gdzie znajdziesz siedliska zanieczyszczeń powietrza w swoim domu
Na co dzień zwracamy głównie uwagę na jakość powietrza na zewnątrz, walcząc ze smogiem, spalinami i zanieczyszczeniami z fabryk. Tymczasem według licznych badań to właśnie wpływ zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniach zamkniętych, jest dużo bardziej szkodliwy dla organizmu człowieka.
Roztocza
To mikroskopijne pasożyty z rodziny pajęczaków, których odchody mają szczególnie szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. W 1 mm3 mieszczą się 2- 4 osobniki, których samice w ciągu miesiąca są w stanie złożyc około 300 jaj. Po roku liczba potomstwa jednej matki osiąga 10 miliardów.
Pokarmem roztoczy jest przede wszystkim złuszczony ludzki naskórek, które w ciągu doby człowiek gubi okoł 1 grama. Żywią się również pleśnią i pyłkami roślin. Najlepszą porą dla roztoczy jest okres od maja do sierpnia, kiedy pajęczaki rozmnażają się.
Roztocza to jedna z głównych przyczyn całorocznych alergii, która objawia się:
- katarem siennym - "cieknący" nos, wielokrotne kichanie, swędzenie nosa;
- zapaleniem skóry lub egemą atopową - zaczeriwenie i swędzenie w okolicach twarzy, włosów oraz kolan, łokci i pachwin;
- zapaleniem spojówek - zaczerwienienie, szczypanie, pieczenie oczu;
- migrenowymi bólami głowy.
Wszystkie powyższe objawy przyczyniają się do zaburzeń snu i zmęczenia. W konsewencji alergie przeradzają się w astmę, która znacznie pogarsza komfort życia i jest zagrożeniem dla zdrowia.
Pleśń
Pleśń może występować zarówno na ścianach jak i na artykułach spożywczych.Powstaje w określonych warunkach, kiedy w pomieszczeniu panuje wysoka wilgotność, brak odpowiedniej wentylacji a temperatura utrzymuje się powyżej 160C.
Powiedzenie „pleśń rodzi pleśń“ najtrafniej określa sposób jej rozprzestrzeniania się - zarodniki pleśni uwalniają się do powietrza i kiedy osiądą na korzystnym do rozwoju podłożu tworzą błyskawicznie rozrastające się kolonie.
Toksyny wytwarzane przez grzyby są bardzo niebezpieczne dla zdrowia człowieka, atakują przede wszystkim układ oddechowy i mocno osłabiają odporność organizmu, są również przyczyną zatruć.
Do schorzeń wywołanych przez pleśń i grzyby zalicza się:
- zapalenie zatok, gardła, oskrzeli i płuc;
- bóle głowy, mięśni i stawów;
- rozdrażnienie, zmęczenie, bezsenność, zmniejszenie koncentracji, zaburzenia pamięci a nawet depresja;
- nieprawidłowości w działaniu układu pokarmowego – zaburzenie przemiany materii, co może prowadzić do otyłości.
W skrajnych przypadkach grzyby i pleśnie wystęujące w pomieszczeniach mogą wywoływać:
- dysfunkcję wątroby,
- martwicę wątroby,
- zaburzenia w wydzielaniu hormonów trzustki, jajników i prostaty, co w długofalowym działaniu może przyczynić się do bezpłodności.
Ozon
Ozonosfera czyli warstwa zwiększonej koncentracji ozonu znajdująca się w odległości 15-50 km nad ziemią, pełni rolę ochronną dla życia na Ziemi, chroniąc organizmy żywe przed działaniem promieni ultrafioletowych.
Ozon sam w sobie jest gazem drażniącym powodującym przede wszystkim uszkodzenie błon biologicznych:
- przyspiesza proces starzenia komórek skóry,
- ma działanie rakotwórcze,
- wywołuje zaburzenia funkcji układu oddechowego: pierwszymi objawami podrażnienia ozonem są kaszel oraz drapanie w gardle,
- powoduje ból głowy oraz senność,
- nasila objawy astmy.
Ozon jest szczególnie groźny dla osób starszych, małych dzieci oraz chorych na astmę.
Bakterie i wirusy
Drobnoustroje są istotnym składnikiem powietrza jakim oddychamy w pomieszczeniach.
Ich siedliskiem są inne zanieczyszczenia powietrza tj. pyły i kurz domowy, grzyby pleśniowe, które gormadzą się na meblach, podłodze czy też w klimatyzacji.
Niemniej jednak głównym źródłem chorobotwórczych bakterii i wirusów w pomieszczeniach zamkniętych są ludzie. Podczas wydechu, rozmowy, śmiechu czy kaszlu uwalniamy setki a nawet tysiące kropelek zawierających drobnoustroje.
Drobnoustroje są przyczyną:
- infekcji bakteryjnych,
- infekcji wirusowych.
Pyłki roślin
Najczęściej wymieniana przyczyna alergii sezonowej. W zamkniętych pomieszczeniach steżenie tych alergenów może być bardzo wysokie z uwagi na mniejszą cyrkulację powietrza. Uciążliwe symptomy alergii znacznie pogarszają komfort życia domowników.
Do ich objawów należą:
- łzawiące i swędzące oczy;
- katar;
- temperatura;
- kaszel;
- zmiany skórne: swędząca lub piekąca wysypka;
- ogólne poczucie rozbicia i problemy z koncentracją.
Stężenie pyłków we wdychanym powietrzu zmienia się zależnie od okresu pylenia określonego według Kalendrza Pylenia. Kliknij tutaj i zobacz kalendarz.
Alergeny odzwierzęce
Wbrew powszechnemu przekonaniu alergenem odzwierzęcym nie jest sierść a złuszczony naskórek, ślina i mocz zwierząt.
Typowymi objawami alergii na zwierzęta są:
- zaczerwienienie i łzawienie oczu;
- świąd i zaczerwienienie skóry, wysypka;
- katar, obrzęk śluzówki nosa;
- kaszel, drapanie w gardle;
- w cięższych przypadkach także duszności
Uczulenie na zwierzęta może zaostrzyć przebieg astmy i sprowokować atak.
Zadbaj o powietrze w swoim domu
Zanieczyszczenia powietrza są przyczyną wielu chorób i mogą znacznie obniżyć komfort życia, dlatego warto zadbać o jakość powietrza, którym oddychamy, zwłaszcza w własnym domu czy mieszkaniu. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli.
Na co warto zwrócić uwagę wybierając oczyszczacz?
- Wielkość pomieszczenia - standardem są oczyszczacze do pomieszczeń, które mają nie więcej niż 50 m2, ale dostępne są równiez modele przeczczone do większych pomieszczeń.
- Funkcje nawilżania i jonizacji - tylko niektóre oczyszczacze je posiadają.
- Technologię oczyszczania - np. system termodynamicznej sterylizacji (TSS) polega na niszczeniu wirusów, bakterii, pleśni, alergenów organicznych i drobnoustrojów w temperaturze 200 ºC.
- Poziom hałasu - może być różny: od najmniejszego, 20 dB (najcichsze) przez 25–35 dB aż do 50–60 dB (bardzo głośne).
- Wymiary i masa - są one ważne, jeśli oczyszczacz ma być często przenoszony z miejsca na miejsce.