Niczym astry i fiołki - fiolet w kuchni

Autor: Wojciech

Przeważnie kuchnie urządzane są kolorach ziemi jak elegancki brąz, który najczęściej połączony jest z beżem; głęboka czerń, na której tle wychodzą na wierzch wszystkie dodatki lub biel powiększająca optycznie pomieszczenie i sprawiająca wrażenie sterylnej bez mała czystości. Do tego się przyzwyczailiśmy. Akceptujemy, gdyż taki jest standard. A co gdybyście tym razem zaszaleli i zamiast klasycznych rozwiązań urządzili kuchnię w kolorze głębokiego fioletu?

Fioletowy
Kolor ten uzyskujemy poprzez zmieszanie gorącej czerwieni z chłodnym niebieskim. I właśnie ten zaskakujący duet dwóch barw o przeciwnej temperaturze decyduje o jego niezwykłości. Fioletowy od zawsze kojarzył się z władzą, uduchowieniem i szlachetnością. Podobna do fioletu purpura była bardzo cennym barwnikiem naturalnym, uzyskiwanym z niektórych gatunków małży. Używano jej w starożytności, a później w średniowieczu, do farbowania płaszczy osób piastujących wysokie stanowiska. W religii natomiast purpura symbolizuje mękę Chrystusa, w imperialnej Anglii była jedynym kolorem, którym w czasie żałoby można było dopełnić odcienie szarego i czarnego, przez co aż do początku dziewiętnastego wieku był uważany za kolor ponury. W latach 60. fiolet stał się kolorem buntu i przemian, uznawano go za niekonwencjonalny i prowokujący, zaś odcienie fioletu stały się symbolem młodości i poszukiwania wolności. Do ciekawostek można zaliczyć to, że w Tajlandii fiolet jest do dzisiaj kolorem żałoby dla wdów.
Zaszaleć
Fiolet, to kolor spotykany we wnętrzach kuchennych niesłychanie rzadko. A szkoda, gdyż wprowadza on do pomieszczeń wyjątkową i oryginalną atmosferę. Fioletowe wnętrza cechuje powaga, piękno i tajemniczość. To kolor dostojny i szlachetny, kojarzony z luksusem. Ludzi, wybierających go spośród wszystkich barw, cechuje zamiłowanie do piękna oraz powściągliwość. Taką też atmosferę odczujemy w kuchni, gdzie dominować będzie fioletowy,w tym też lawndowy ton. Wybór odcienia powinien zależeć od naszych preferencji, efektu końcowego, jaki chcemy uzyskać oraz od cech pomieszczenia i samej barwy. W zależności od zastosowanych proporcji pomiędzy czerwonym a niebieskim w danym odcieniu, fioletowy kolor ścian może pobudzać lub odprężać. Ogrzewać lub chłodzić. Należy o tym pamiętać podczas wybierania właściwego odcienia. Do kuchni dobrze jest dobrać takie odcienie fioletu, które występują w przyrodzie, czyli kolor winogron, wrzosów, lawendy, fiołków, bakłażanów czy zachodów słońca. Wtedy nasza kuchnia będzie wyglądała naturalnie, a nie pstrokato i kiczowato. Będzie także dobrze komponowała się z takimi materiałami jak drewno, kamień, sizal, len, co znacznie ułatwi nam dobór mebli i dodatków. W tak „pokolorowanym” pomieszczeniu będzie także dopisywać nam apetyt, aktywnie pobudzany soczystą barwą. Jeśli chcemy, żeby nasz kuchnia była wyjątkowa i nowoczesna,, nie bójmy się wyzwań, stosujmy kontrasty, ale także barwy intensywne.
Fiolet znakomicie komponuje się z lakierowanymi frontami szafek oraz elementami stali nierdzewnej i szkła. Jeśli jednak wybieramy fiolet, niech będzie on jedynym kolorem dominującym w pomieszczeniu. Pozostałe elementy wykończenia wnętrza powinny być wówczas neutralne i naturalne (biel, czerń lub szarość), ewentualnie również fioletowe. Postawmy więc na garnki i patelnie w tym kolorze, wyeksponowane w szafkach z przezroczystymi szybami. Świetnie sprawdzi się również fioletowy toster, czy czajnik elektryczny, stojący dumnie na blacie. Dosyć popularne jest łączenie w  urządzonych w stylu prowansalskim kuchniach bieli właśnie z fioletem, szczególnie z odcieniem lawendy.

Warto także powiesić na ścianie rząd fioletowych kubków czy noży. Całości świetnie dopełnią firanki w kolorze lila, oraz postawione na parapecie fioletowe wazoniki. Również ręczniki powinny być koloru fioletowego. Typowy sprzęt AGD, jak miksery, sokowirówki, maszyny do pieczenia chleba czy ekspresy do kawy, nie są popularne w tym kolorze. Łatwiej dostać w tym kolorze tostery, czy czajniki elektryczne. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się pomalować na fioletowo ściany – klasyczne białe ADG świetnie będzie się prezentowało na ich tle.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link