Niania elektroniczna dla osób starszych – jak wybrać dobry model?

Autor: Sara

Niania elektroniczna dla osób starszych to gadżet, który może przydać się w codziennych sytuacjach podczas opieki nad seniorami.

Strasza para siedzi przytulona na łóżku

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego warto zainwestować w nianię elektroniczną dla osób starszych
  2. na co zwrócić uwagę kupując nianię elektroniczną dla seniora
  3. jakie modele elektronicznej niani dla seniora warto wybrać

Dlaczego warto mieć nianię elektroniczną dla osób starszych?

Niania elektroniczna ustawiona na szafce

Niania elektroniczna dla osób starszych to akcesorium chętnie wykorzystywane przez ich opiekunów. Powód jest prosty: urządzenie to daje niezwykły komfort. Nie tylko pozwala kontrolować to, co aktualnie robi osoba starsza w pomieszczeniu, w którym się znajduje, ale też umożliwia komunikowanie się z nią. Opiekunowi zapewnia więc psychiczny spokój, że wszystko jest pod kontrolą i w razie zmiany sytuacji można szybko zareagować. Dzięki niani elektronicznej dla seniorów zyskuje się pewność, że rodzice lub dziadkowie są pod stałą opieką. Podstawowy zestaw składa się z nadajnika i odbiornika. Taki innowacyjny gadżet stosowany jest często do nadzoru małych dzieci, jednak doskonale sprawdza się on także w przypadku seniorów. Modele dedykowane dla mam maluszków będą więc świetnym urządzeniem również dla opiekunów osób starszych.

Niania elektroniczna dla osób starszych – jakie parametry są kluczowe?

Wybierając się na zakupy, warto pamiętać o kilku kwestiach. Dobrze jest zapoznać się z podstawowymi funkcjonalnościami, które w przypadku opieki nad starszą osobą będą kluczowe. Do takich należy np. zasięg – w dobrej jakości modelach wynosi on nawet 300 metrów. Tak jest chociażby w przypadku elektronicznej niani Switel BCC 68. Opiekun osoby starszej może więc bez problemu wyjść np. do ogrodu, nadal zdalnie czuwając nad bezpieczeństwem seniora. Kolejnym ważnym parametrem jest czuły mikrofon. Co istotne, kupując dany model, zwróćmy uwagę na to, czy gwarantuje on dwustronną komunikację. Dzięki temu można usłyszeć, co osoba starsza mówi i jej odpowiedzieć. Kluczowy jest też rodzaj zasilania. Może być ono akumulatorowe, bateryjne lub mieszane, np. sieciowo-bateryjne czy sieciowo-akumulatorowe. Z innych przydatnych funkcjonalności można wymienić termometr. Właściwa temperatura w pokoju seniora jest ważna dla jego zdrowia i spokojnego snu. Równie istotną funkcją, na którą warto zwrócić uwagę, jest tryb noktowizyjny. Dzięki niemu podgląd na pokój seniora możemy mieć także w nocy. Alarm przypominający o podaniu leków, występujący w tych urządzeniach, będzie dla wielu użytkowników bardzo miłą niespodzianką.

  • 349 zł
  • 469 zł
  • 599 zł
  • 559 zł
  • 589 zł

Jaką nianię elektroniczną dla osób starszych warto kupić?

Starsza pani trzyma za rękę opiekunkę

Na rynku można znaleźć wiele modeli, które różnią się od siebie funkcjami i ceną. Da się więc wybrać taki, który będzie skrojony na miarę naszych potrzeb. W przystępnej grupie cenowej sytuuje się chociażby model Alecto DBX-88 ECO. To typ polecany przez wiele mam i urządzenie wiodące na rynku tego rodzaju gadżetów w Holandii. Doskonale sprawdzi się również do opieki nad osobą starszą. Zapewnia dźwięk bez zakłóceń, pozwala kontrolować temperaturę w pomieszczeniu, a do tego w razie potrzeby umożliwia swobodną komunikację. Ponadto posiada wbudowany alarm, przypominający np. o podaniu lekarstwa. Modelem godnym polecenia jest także TrueLife NannyWatch A15. W tym przypadku oprócz wymienionych wcześniej funkcjonalności gadżet pozwala też na obserwację seniora w nocy. Po detekcji hałasu urządzenie to informuje opiekuna wibracjami o wykrytym zagrożeniu. Model ten składa się z kamery, którą lokuje się w pokoju seniora, i zegarka, który umieszcza się na nadgarstku, by móc „trzymać rękę na pulsie” w dowolnym miejscu. Dwustronna komunikacja pozwala na zdalną rozmowę z seniorem. Wiele modeli opiera się na działaniu walkie-talkie. To niezwykle przydatne rozwiązanie, które ułatwia szybki kontakt z seniorem i swobodną rozmowę. W takim wydaniu sprzęty te nie posiadają monitora pozwalającego kontrolować to, co dzieje się w pokoju. Dlatego takie rozwiązanie nie będzie dobre w przypadku tych osób starszych, które wymagają większego nadzoru. Modelem z nieco wyższej półki cenowej jest Alecto DIVM-850.

Urządzenie to wyposażone zostało w 5-calowy ekran, który zapewnia niezwykle wyraźny obraz nawet w ciemności. Kamera łączy się przez WiFi, dzięki czemu można mieć podgląd na pokój seniora z odległości nawet do 50 metrów. Sprzętem równie wysokiej klasy jest Motorola MBP 667 Connect. Ten rodzaj niani elektronicznej dla seniora ma funkcję zoom, która pozwala przybliżyć obraz, a także oferuje opcję nagrywania i odtwarzania wideo. Łączność odbywa się tu przez sieć internetową. Ponadto nadajnik ma możliwość montażu ściennego, co nie jest częste w tego rodzaju urządzeniach. Kolejnym modelem wartym uwagi jest Xblitz Kinder Lite. Cena tego urządzenia jest stosunkowo niewysoka. Choć jest ono dedykowane dla dzieci, świetnie również zda egzamin podczas opieki nad starszą osobą. Zapewnia zasięg do 260 metrów, posiada funkcję komunikacji dwustronnej i pokazuje obraz wideo w czasie rzeczywistym.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link